Burze w Polsce. Niebezpieczne zjawiska w całym kraju
W ubiegłym tygodniu na obszarze Polski wystąpiły liczne burze z intensywnymi opadami deszczu i gradu, silnym wiatrem oraz ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Jak informują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zeszłotygodniowe burze związane były z bardzo wilgotnym powietrzem napływającym znad rejonu Morza Czarnego.
W wielu miejscach w ciągu doby spadło do 50-60 mm deszczu. Opady te miały bardzo dużą intensywność, w niektórych przypadkach (np. w sobotę, 13 czerwca, w Gorzowie Wielkopolskim) w ciągu 10 minut spadło 18 mm deszczu. Opady o natężeniu do 30-40 mm na godzinę powodowały liczne zalania oraz krótkotrwałe podtopienia, głównie na obszarach zurbanizowanych - IMGW - PIB.
Niebezpiecznie było w kilku województwach. 7 czerwca w miejscowości Kaniów (woj. śląskie) przeszła trąba powietrzna. 11 czerwca przez południowy wschód kraju przechodziły burze, którym towarzyszył grad. W piątek (12.06) grzmiało na Pomorzu, a w sobotę (13) na Dolnym Śląsku.
Lubuskie również nie ominęły niebezpieczne zjawiska. Najgorzej było w sobotę (13.06) na północy regionu. W godzinach popołudniowych przeszła gwałtowna burza z ulewami oraz gradem. Trudna sytuacja pogodowa była widoczna szczególnie w Gorzowie, gdzie rok temu padał grad wielkości piłek tenisowych. Strażacy w Lubuskiem interweniowali ponad 300 razy.
Burze w Polsce. IMGW ostrzega!
Burze powrócą we wtorek, 16 czerwca. - Prognozujemy ich wystąpienie na południowym wschodzie Polski. W środę (17.06) mogą pojawiać się również w centrum, a w kolejnych dniach na pozostałym obszarze kraju. Miejscami burze mogą być groźne – z intensywnymi opadami deszczu, gradu i silnymi porywami wiatru - informują synoptycy z IMGW.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia przed burzami z gradem w najbliższych dniach m.in. dla województw: podkarpackiego, lubelskiego, poza powiatami łukowskim, ryckim, puławskim i opolskim. W środę ostrzeżenie ma obowiązywać w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Od 18 czerwca ostrzeżenie meteorologiczne dotyczy również woj. lubuskiego.
Ostrzeżenie IMGW dla Lubuskiego. Uwaga na burze z gradem
Na terenie kilku województw już obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed burzami z gradem. Dyżurny operacyjny wojewody lubuskiego w czwartek, 11 czerwca przesłał komunikat dotyczący niebezpiecznych zjawisk, które mogą wystąpić w Lubuskiem. IMGW ostrzega w nim przed możliwymi burzami z gradem.
Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia dla województwa lubuskiego. Obejmuje wszystkie powiaty:
- gorzowski
- Gorzów Wielkopolski
- krośnieński
- międzyrzecki
- nowosolski
- słubicki
- strzelecko-drezdenecki
- sulęciński
- świebodziński
- wschowski
- Zielona Góra
- zielonogórski
- żagański
- żarski
Burze z gradem w Lubuskiem. Kiedy nastąpi załamanie pogody?
Dyżurny operacyjny wojewody lubuskiego we wtorek, 16 czerwca przesłał komunikat dotyczący niebezpiecznych zjawisk, które mogą wystąpić w Lubuskiem. IMGW ostrzega w nim przed możliwymi burzami z gradem.
Burze z opadami deszczu mogą pojawić się w czwartek, 18 czerwca od godziny 7.30. Ostrzeżenie obowiązuje do 19 czerwca, do godziny 7.30. Podobna sytuacja może pojawić się z piątku na sobotę (19-20 czerwca).
- Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 20 mm, lokalnie około 30 mm, oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu. - informuje dyżurny synoptyk IMGW-PIB.
Co oznacza ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia?
Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.
Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.
Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
IMGW przypomina, że prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych jest informacją orientacyjną.
źródło: IMGW-PIB
WIDEO: Burze i trąby powietrzne nad Polską. Klimatolog komentuje
źródło: TVN/x-news
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?