Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie, szyby, wycieraczki i komfort jazdy. Jak samemu przygotować auto do jesienno-zimowych warunków?

Bartłomiej Gryglik
Właściwe oświetlenie samochodu to gwarancja bezpieczeństwo nie tylko po zmroku. Warto o to dbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Właściwe oświetlenie samochodu to gwarancja bezpieczeństwo nie tylko po zmroku. Warto o to dbać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pixabay
Wszyscy specjaliści od motoryzacji radzą kierowcom, aby odpowiednio przygotować swoje auta do warunków jesienno-zimowych. Mowa między innymi o odpowiednim ogumieniu, płynach i dokładnym przejrzeniu wielu podzespołów samochodów, w tym oświetlenia. Od tego bowiem zależy nie tylko komfort jazdy, ale także nasze bezpieczeństwo. Jak to zrobić samodzielnie? Wyjaśnia nam Bartłomiej Gryglik, właściciel warsztatu M4H Garage.

Oświetlenie

Poziom świateł to pierwsze co musimy zrobić np. na stacji diagnostycznej. Spójrzmy czy żarówki są w dobrym stanie. Jeżeli mamy reflektor standardowy to warto sprawdzić, w jakim stanie jest odbłyśnik, czyli chromowany element za żarówką. Możemy zamontować najlepszej jakości żarówkę, ale jeżeli odbłyśnik będzie w słabym stanie (widoczne wypalenie, ciemne plamki, pęknięcia powłoki), to nie rzuci odpowiedniego światła na drogę.

Pamiętajmy, że klosz reflektora jest w stanie zabrać do 60-70 proc. światła. Możemy poddać go regeneracji, czyli szlifujemy lakier do zera, polerujemy i zabezpieczamy folią bezbarwną. Mamy problem załatwiony na 10 lat. Być może kierowca będzie mógł sam wymienić klosz bez większych kłopotów, bo często są rozbieralne.

Jak zapobiec parowaniu szyb?

Przede wszystkim wymieniać filtr kabinowy, bo w dużej mierze to zapchane filtry powodują, że nie mamy obiegu otwartego. Sprawdzajmy, czy mamy drożne odpływy dachowe. Może okazać się, że woda będzie się sączyła przy nogach lub schowku pasażera, a my nawet tego nie zauważymy. Dopiero podczas jazdy gdy wszystko się nagrzeje, a woda zacznie parować i zatrzymywać się na szybach. Dobrym sposobem jest antypara, która działa przez 2-4 tygodnie. Innym jest silikonowy żwirek dla kota. Wystarczy zawinąć go w materiał, umieścić pod fotelami i wymieniać co 1-1,5 miesiąca.

O tej porze roku ważny jest stan wycieraczek i przedniej szyby

Nie dopuszczajmy do sytuacji, gdy brakuje płynu do szyb. Wycieraczka musi wtedy pracować na sucho. Pióro wycieraczki o wiele szybciej się zużywa i później nie zbiera wody, tak jak powinno. Wówczas również rysujemy szybę. Warto raz na dwa tygodnie podnieść pióro wycieraczki i ściereczką z mikrofibry je przetrzeć. Skutecznym rozwiązaniem na jesień jest niewidzialna wycieraczka. Tylko musi być odpowiednio położona. Trzeba najpierw odkamienić szybę odpowiednim środkiem. Wówczas wejdzie w pory szkła, zwiąże się dobrze i utrzyma się przez 2 miesiące.

Zobacz film: Mróz, śnieg i gołoledź postrachem kierowców. Jak przygotować się na zimę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska