Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto głos młodego pokolenia! Paweł Kieler z Tuplic wyśpiewał hasła strajku kobiet i paski Wiadomości. Jego utwory robią w sieci furorę!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Paweł Kieler wyśpiewał paski Wiadomości
Paweł Kieler wyśpiewał paski Wiadomości You Tube, archiwum autora
Paweł Kieler, 20-latek z Tuplic w ciągu kilku dni stał się głosem młodego pokolenia. Jego utwory "Gdyby strajk był piosenką" i "Gdyby Wiadomości były piosenką" biją rekordy popularności. Pierwsza została zaprezentowana 6 listopada w programie publicystycznym TVN 24 "Szkło Kontaktowe". Kim jest Paweł Kieler i czym się interesuje? Sprawdźcie!

Paweł Kieler ma 20 lat i jest studentem trzeciego semestru (drugi rok) elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Kocha muzykę i grę na gitarze, ale nie wiąże z nią swojej przyszłości. Obecnie jest w domu w Tuplicach i jak większość studentów uczy się zdalnie. Grał w zespole rockowym Żarskiego Domu Kultury, a teraz akompaniuje swojej dziewczynie Milenie Wroczyńskiej z sekcji teatralnej ŻDK. Razem tworzą duet poezji śpiewanej "Prognoza Niepogody". W ciągu kilku dni utwór "Gdyby strajk był piosenką" zyskał ponad 250 tys. wyświetleń, zaś "Gdyby Wiadomości były piosenką" już prawie milion! A to dopiero początek!

Paweł Kieler wyśpiewał paski Wiadomości
Paweł Kieler wyśpiewał paski Wiadomości Kanał You Tube Pawła Kielera

Ja to jest z Twoją muzyką? Skąd się wzięła?

Muzyką zaraził mnie ojciec, jego gust miał na mnie spory wpływ. Gdy miałem 9 lat nauczył mnie pierwszych chwytów gitarowych, potem już uczyłem się sam. Swoje własne piosenki zacząłem pisać w wieku 13 lat.

Nie chciałeś iść na studia muzyczne?
Raczej nie myślałem o studiach muzycznych, nie wiem, czy bym się tam odnalazł. Nie wiem też, czy odniósłbym sukces jako muzyk, czy byłbym w stanie utrzymać się z tego. Wolałem studiować coś innego, a muzyką zajmować się w wolnym czasie.

Czemu wybrałeś elektronikę na Politechnice Wrocławskiej?
Pomysł na studiowanie elektroniki podsunęły mi przedmioty na maturze, matematyka i fizyka. Poza tym muzyka też jest pełna elektroniki, sprzętów elektronicznych, myślałem nawet o wybraniu specjalizacji Inżynierii Akustycznej.

Jak wpadłeś na komentowanie rzeczywistości za pomocą piosenek?
Już wcześniej napisałem piosenki z "Trudnych Spraw" i "Pytania na śniadanie", tworzenie tekstów z wyrwanych z kontekstu wycinków jest całkiem zabawne. Piosenką ze Strajku kobiet chciałem skromnie wesprzeć protestujących, wiem, że mam ich również wśród znajomych. Miała to być także "pamiątka" z tych wydarzeń. Niestety, nie byłem na strajkach kobiet w Żarach i okolicach, ale to był mój sposób na ich wsparcie.

Posłuchaj utworu Pawła Kielera, "Gdyby strajk był piosenką"

Jak to się stało, że Twoją piosenkę pokazało "Szkło Kontaktowe"?

Nie spodziewałem się pokazania piosenki w TVN 24, ale dostałem wiadomość, że będzie tam udostępniona. Cieszę się, że prowadzącym i widzom również się spodobała. Widziałem, że dużo osób przybyło na mój kanał właśnie po emisji, dostałem wiele komentarzy i wiadomości prywatnych.

Posłuchaj utworu Pawła Kielera, "Gdyby Wiadomości były piosenką"

Piosenka stworzona z pasków Wiadomości zawiera naprawdę wstrząsające cytaty, na przykład: "Walka z chrześcijaństwem wspiera islamizację", czy "Polska to wyspa wolności i tolerancji", co chciałeś nią powiedzieć?
Piosenka z "Wiadomości" była poniekąd następstwem poprzedniej. Miała głównie humorystyczne założenie, chciałem pokazać absurd i brak obiektywności publicznej telewizji, której zadaniem powinno być informowanie wszystkich widzów, niezależnie od opcji politycznej. Obywatele zasługują na rzetelne źródło informacji, zwłaszcza jeśli utrzymywane jest z ich pieniędzy.

Czy masz pomysły na kolejne piosenki?
Na pewno ułożę kilka piosenek z programów telewizyjnych, być może z tweetów różnych polityków, bo wiem, że ludziom spodobała się ta tematyka. Oczywiście zamierzam też tworzyć swoje piosenki, tak jak to robiłem wcześniej.

Studiujesz zdalnie, jak się studenci odnajdują w nowej rzeczywistości?
Wydaje mi się, że brakuje im spotkań na uczelni, z innymi studentami i wykładowcami, Mówi się, że studia to najlepszy czas życia, trochę szkoda, że musimy go spędzać przed komputerem, ale nic na to obecnie nie poradzimy. Studiowanie zdalne wystarczy jeśli chodzi o wykłady, czy ćwiczenia, ale brakuje nam laboratoriów na żywo, zdobywania wiedzy w praktyce.

Czego życzysz naszym Czytelnikom?
Dużo zdrowia i pogody ducha, co w obecnych czasach bardzo się przyda

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film z protestu w Żaganiu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska