Otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka coraz bliżej

Artykuł sponsorowany
Ten budynek już teraz jest najbardziej reprezentacyjnym obiektem na terenie szpitala. – Centrum Zdrowia Matki i Dziecka było i jest moim priorytetem. Dziś jesteśmy w przededniu uruchomienia nowej pediatrii, a ja już teraz słyszę głosy specjalistów z Warszawy, że zazdroszczą nam tego szpitala dziecięcego, bo jest kompaktowo i optymalnie zaprojektowany – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. W Centrum będą trzy nowe zakresy świadczeń pediatrycznych: OIOM, onkologia i odcinek zakaźny.

Właśnie zakończyły się prace związane z otynkowaniem budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Przypomnijmy, pod koniec października 2019 r. obiekt osiągnął tzw. stan surowy. Dziś prace toczą się głównie we wnętrzu gmachu. Budowla coraz bardziej przypomina stan końcowy.

Raport z placu budowy
We wnętrzu budynku ściany są już wygładzone, a w wielu pomieszczeniach położona została już farba i wykładziny PCV. Działa system centralnego ogrzewania, podłączono elektrykę, w wielu miejscach zainstalowano gniazdka. Aktualnie trwa instalacja wind i ościeżnic. Budowlańcy montują na korytarzach podwieszane sufity, pod którymi ukryją systemy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i elektrykę.
Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są właśnie na pierwszym i drugim piętrze, gdzie znajdą się pediatria i położnictwo. Wiele sal jest już prawie gotowych i czeka na ostatni etap: montaż armatury, umywalek, toalet i kabin prysznicowych. Każdy pokój ma swoją łazienkę.

Lubuska pediatria na nowo
Województwo lubuskie do tej pory było białą plamą na pediatrycznej mapie Polski. Brakowało tu oddziału intensywnej opieki medycznej dla dzieci. – Centrum Zdrowia Matki i Dziecka powstało właśnie z myślą o zniwelowaniu naszych deficytów. Zależało nam, by zagwarantować bezpieczeństwo najmłodszym pacjentom naszego regionu, a tym samym dać wytchnienie ich rodzicom – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak, która dziś wspomina, jak broniła tego projektu w Ministerstwie Zdrowia. – Resort nie chciał się zgodzić na naszą inwestycję, tłumacząc, że mamy w województwie za dużo łóżek pediatrycznych. Ale my w regionie lepiej wiemy, czego nam potrzeba. Udało się przeforsować projekt! – opowiada marszałek.
Budowa zakończy się jesienią 2020 roku, Centrum pierwszych pacjentów przyjmie w 2021 r.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w liczbach:
7,4 tys. m kw. powierzchni elewacji
20 ton zaprawy zużyto przy tynkowaniu
1,3 tys. kubików styropianu położono na elewację
90 ton kleju zużyto przy ocieplaniu gmachu
350 okien na aluminiowych profilach z potrójnymi szybami
1 tys. m kw. wyniosła powierzchnia okien
12 tys. m kw. wykładzin podłogowych
3 tys. m kw. wykładzin ściennych

dr hab. med. Marcin Zaniew, prof. UZ, z-ca kierownika Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego
Cieszy fakt, że placówka jest zaprojektowana i budowana w modelu kompaktowym. Wpłynie to na oszczędności związane z wydatkami na ogrzewanie, a lekarze nie będą tracić na przemieszczanie się cennego czasu.

Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego
Takie Centrum leczenia dzieci i mam, to marzenie nie tylko mojego życia. Całe środowisko medyczne, stowarzyszenia działające dla chorych dzieci przez ponad dekadę zabiegały o jego budowę. Skończą się podróże po zdrowie naszych dzieci do Warszawy, czy Poznania. Na takim samym poziomie będziemy leczyć w Zielonej Górze.

Dodaj ogłoszenie