Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Otwarte boiska, korty tenisowe. W maju zostaną wprowadzone nowe zasady w sporcie. Jak będzie wyglądać odmrażanie sportu? Poznaj zasady

MAW
Odmrażanie sportu. Kolejny II etap rozpocznie się 4 maja.
Odmrażanie sportu. Kolejny II etap rozpocznie się 4 maja. Magda Weidner
Kiedy będzie można grać na boisku, albo skorzystać z kortów tenisowych? W maju zniesione zostaną kolejne obostrzenia. Poinformowali o tym 25 kwietnia podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

- Doskonale wiemy, że to miał być rok igrzysk w Tokio, a wcześniej Mistrzostw Europy w piłce nożnej, ale koronawirus wszystko pokrzyżował. Zabrał nam radość kibicowania, radość z treningów. Wraz z matrycą powrotu życia gospodarczego, chcemy z minister sportu zaprezentować matrycę powroty do nowej rzeczywistości sportowej - podkreślał podczas konferencji prasowej (25 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki.

Chcemy przejść do działań, które będą pokazywały powrót do normalności sportowej, mam nadzieję, że nastąpi to w kilku najbliższych tygodniach, miesiącach - mówił premier.

Otwarte boiska, korty tenisowe, stadniny koni

Można już biegać, czy jeździć rowerem. 1 etap zmian mamy już za sobą. Przypomnijmy, że nawet te indywidualne treningi były wcześniej zabronione. Od niedawna jest to już dopuszczalne.

Przed nami, jak zapowiedział premier i minister sportu, zbliża się 2 etap. - Zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych miejsc uprawiania spotu, które są na otwartych przestrzeniach. Od 4 maja otwarte będą m.in. orliki, boiska, gdzie będzie mogło ćwiczyć, grać nie więcej niż 6 osób - poinformował premier. - W tych miejscach mamy wysokie prawdopodobieństwo utrzymanie dystansu społecznego. - Sport odegra ważną rolę w powrocie do normalności, zdrowia, dbania o siebie i profilaktyki oraz w walce z koronawirusem - dodała minister sportu Danuta Dmowska - Andrzejuk.

Otwarcie boisk szkolnych, piłkarskich, całej infrastruktury sportowej na otwartej przestrzeni, torów gokartowych, stadnin koni, strzelnic odbędzie się w restrykcyjnych warunkach od 4 maja. Wszystkie czynności wykonywane na w otwartych przestrzeniach po 4 maja będą mogły odbywać się bez maseczek. Do samego przyjścia na obiekt trzeba będzie jednak nosić maseczkę.

Trzecim etapem będzie otwarcie sal sportowych, hal, ale również z maksymalnie 6- osobowych składem osób grających i przy przestrzeganiu rygorów bezpieczeństwa. 4 etap obejmie te obiekty, które kojarzą się z większą bliskością osób, jak różnego rodzaju siłownie, baseny, sale fitness, kręgielnie, czy inne tego typu miejsca uprawiania sportu. Decyzje o przejściu do kolejnych etapów (3 i 4) będą uzależnione od tych samych kryteriów, co otwieranie gospodarki.

- Po czwartym etapie postawiłem kropkę, ale mam nadzieję, że potem wrócą rozgrywki, które będą mogły odbywać się przy udziale publiczności. Ale zanim to nastąpi, chcę powiedzieć również, że podjąłem decyzję, o powrocie do gry Ekstraklasę piłkarską i żużlową. Pierwszy gwizdek, czy pierwsza taśma nie pójdzie w górę już jutro, ale mamy ściśle ustawiony plan. Może mieć to już miejsce pod koniec maja. Sportowcy poddani są izolacji, w najbliższym czasie będą mogli wziąć udział w treningach. Bez publiczności, ale będziemy mogli cieszyć się sportami przez telewizorami - poinformował premier.

Sport wróci na stadiony, wróci do naszych domów. To symbol powrotu do nowej normalności - mówił Mateusz Morawiecki.

Zależy nam na to, aby sportowcy mogli trenować pod kątem igrzysk olimpijskich, które zostały przełożone o rok. Sportowcy, aby dawali nam radość ze zdobywania złota, srebra, brązu, muszą trenować. W Wałczu i Spale w ścisłym reżimie sanitarnym otwieramy ośrodku, aby sportowcy mogli tam zacząć przygotowania do olimpiady. Jesteśmy wraz ze specjalistami przygotowani do tego, żeby wejść na ten etap.

Premier zaznaczył, że sukces w sporcie zależy od trzech głównych czynników: taktyki, dyscypliny i konsekwencji. Poprzez te etapy otwierania sportu, przedstawiamy możliwości zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych, dla sportu amatorskiego i zawodowego – powiedział.

Odmrażanie sportu. Wszystkie etapy i zasady

DRUGI ETAP
Od 4 maja udostępnione zostaną następujące obiekty z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym.

 • Maksymalnie do 6 osób.

stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),
boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki),
infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa,
pola golfowe,
ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

 • Maksymalnie do 2 osób.

Infrastruktura zewnątrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny

 • Maksymalnie 4 osóby na jeden kort:

Korty tenisowe: otwarte i półotwarte.

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

 • zachowanie dystansu społecznego,
 • obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
 • ograniczona liczba osób,
 • weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
 • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
 • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
 • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
 • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

TRZECI ETAP
Zajęcia sportowe w salach i halach szkolnych
Maksymalnie sześcioosobowe grupy.
Treningi grupowe w sportach zawodowych.
Otwarcie kolejnych ośrodków sportowych dla olimpijczyków i zawodowców.

CZWARTY ETAP
Udostępnienie infrastruktury o charakterze zamkniętym związanych ze sportem, rozrywkową i rekreacją:

 • Kluby: fitness, taneczne, tenisa stołowego, squasha, badmintona, basenów, siłowni, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych i inne.
 • Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności.

Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:

 • zachowanie dystansu społecznego,
 • zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu),
 • ograniczona ilość osób,
 • weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt,
 • brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
 • dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
 • obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
 • korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.).

Powrót PKO Ekstraklasy

Kluby piłkarskie PKO Ekstraklasy będą, w ścisłym reżimie sanitarnym, wracać w pierwszej kolejności do treningów, a następnie do rywalizacji sportowej. Opracowano harmonogram, który będzie na bieżąco modyfikowany, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W pierwszej kolejności, zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. W tym momencie szacuje się, że 27. kolejka PKO Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.

Żużlowa PGE Ekstraliga

Możliwość powrotu do sportowej rzeczywistości, w ścisłym reżimie sanitarnym przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności, będą mieli także zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację. Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie 14-dniowego okresu treningowego. Rozpoczęcie rozgrywek PGE Ekstraligi bez udziału kibiców, w tym momencie, jest planowane na 12 czerwca.

COS-OPO Spała i Wałcz otwarte dla zawodników

9 maja rozpoczną się pierwsze treningi. Zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe pojawią się w obu obiektach po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji.

Nasze obiekty, które zostaną uruchomione, będą otwarte w zachowaniu dystansu społecznego i ze wszystkimi ograniczeniami, które muszą być zachowane – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Jak dodała, sport odgrywa ogromną rolę w profilaktyce zdrowotnej, dlatego zachęcam wszystkich do aktywnego spędzania czasu.

WIDEO: Wiceminister zdrowia: 175 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 5 kolejnych osób zmarło

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska