Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwieramy giełdy i galerie, a stadiony będą puste. Gdzie sens i logika?

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Żużlowcy PGE Ekstraligi nowy sezon mają rozpocząć 12 czerwca.
Żużlowcy PGE Ekstraligi nowy sezon mają rozpocząć 12 czerwca. Mariusz Kapała
„Jeśli w centrum handlowym może być około tysiąca osób, a na stadionach piłkarskich, czy żużlowych tylko 50, to ja czegoś tu nie rozumiem. Nie wiem, gdzie jest sens i logika” - zastanawia się Piotr Protasiewicz, żużlowiec Falubazu Zielona Góra. Za kilka dni w Zielonej Górze otwarta zostanie giełda, gdzie przy blisko 500 stoiskach będzie kłębić się mnóstwo ludzi. Podobnie, jak kapitan Falubazu, też nie wiem, gdzie jest sens i logika - pisze Cezary Konarski, dziennikarz „Gazety Lubuskiej".

POLECAMY

Kontrakty, aneksy, budżety, regulaminy, rozporządzenia, ograniczenia, zakazy – w kontekście planowanego startu ekstraligi żużlowej, słowa te odmieniane są przez wszystkie przypadki. Można odnieść wrażenie, że dyskusja o sportowych rozgrywkach na płaszczyznę sportową w ogóle nie wchodzi. To kolejny powód do triumfu dla tych, którzy twierdzą, że żużel od dawna już nie jest dyscypliną sportową, a wyłącznie biznesem dla klubów, zawodników, sponsorów, telewizji. Ekstraliga ma ruszyć 12 czerwca, ale już po 7 maja powinniśmy poznać składy wszystkich zespołów, bo tego dnia zamknięte zostanie tzw. okienko transferowe, w którym kluby powinny dojść do porozumienia z zawodnikami w kwestii obniżenia wynagrodzeń w sezonie 2020. Być może wtedy pojawi się więcej rozważań na temat właściwy, czyli dotyczący rywalizacji sportowej.

W związku z epidemią koronawirusa, od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Ale na ulicach naszych miast już od dawna można spotkać wiele osób noszących maseczki. Ich dystrybucją zajęły się też m.in. kluby sportowe i kibice.Tak jest m.in. w Gorzowie. Stowarzyszenie Kibiców KS Stal Gorzów „Stalowcy” do 17 kwietnia zbierają zapisy na maseczki z logo gorzowskiego klubu żużlowego. Maseczki będą kosztowały 20 zł (w tym koszty wysyłki), ale cały dochód z ich dystrybucji zostanie przeznaczony na wsparcie szpitala jednoimiennego w Gorzowie przy ul. Walczaka. Szczegóły na facebookowym profilu stowarzyszenia (Facebook.com/stalowcypl). Podobnie działają kluby i kibice w innych miastach. Obejrzyjcie maseczki we wzorach klubów sportowych >>>>ZOBACZ TEŻ: Busy żużlowców. Zobaczcie, czym jeżdżą na zawodyPOLECAMY: Koronawirus. Kibice tworzą sportowe MEMYZOBACZ TEŻ: Wielkanoc z ogniem na stadionie żużlowym. Płonął szalik Stali GorzówWIDEO: Gala PGE Ekstraligi po sezonie 2019

Maseczki ochronne dla kibiców. Które kluby już mają?

PGE Ekstraliga. Polska żywi cały żużlowy świat

Tymczasem zmuszeni jesteśmy chłonąć rozprawy głównie na tematy związane z organizacją rozgrywek, czy trudnymi negocjacjami na linii klub-zawodnicy, czy zawodnicy-federacje. To ostatnie zestawienie dotyczy żużlowców zagranicznych, szczególnie Szwedów i Duńczyków, których w polskich ligach jest wielu, a ich macierzyste centrale nie godzą się z tym, by zawodnicy zostali skoszarowani w Polsce na cały sezon. Choć nie przedstawiły jeszcze jakiegokolwiek planu na uruchomienie własnych rozgrywek, to swoimi decyzjami próbują mocno utrudnić życie polskim klubom, które przecież od lat są głównym żywicielem dla żużla na całym świecie. Być może temat za chwilę będzie nieaktualny, bo żużlowców powinno dotyczyć też obowiązujące od kilku dni rozporządzenie, mówiące o tym, że przekraczanie granic w celach zawodowych nie będzie skutkowało odbyciem dwutygodniowej kwarantanny. Wówczas zawodnicy swobodnie będą mogli podróżować do swoich krajów. Ekstraliga Żużlowa wciąż jednak nie odniosła się do tego rozporządzania. Być może zwleka, dlatego, że już 8 maja zawodnicy zagraniczni mają zostać skoszarowani w Polsce na 14-dniową kwarantannę przed rozpoczęciem treningów indywidualnych i drużynowych. Gdyby wcześniej okazało się, że jednak nie jest ona wymagana, mogłoby dojść do sporego zamieszania.

ZOBACZ TEŻ

Koronawirus. Orlik - 6 osób, kościół - 150

„Cały czas śledzę to, jak luzuje się restrykcje. Jeśli w dużym, zamkniętym centrum handlowym może być około tysiąca osób, a na stadionach piłkarskich, czy żużlowych tylko 50, to ja czegoś tu nie rozumiem. Nie wiem, gdzie jest sens i logika” – zastanawiał się Piotr Protasieiwcz, kapitan Falubazu Zielona Góra, w emitowanym na kanale nSport+ programie „R1. Rezerwowy Program Żużlowy”. W działaniu polskiego rządu odnośnie epidemii koronawirusa było już wiele nielogicznych decyzji. Zakazano nam wejścia do lasów, by za chwilę wycofać się z tego rozporządzenia. Na orliku może biegać za piłką sześć osób, a do jednego z zielonogórskich kościołów może wejść ich 150. W trakcie meczu żużlowego do parkingu dla motocykli wpuszczonych zostanie maksymalnie 50 osób, na stadionowe trybuny nikt, tymczasem za kilka dni w Zielonej Górze otwarta zostanie giełda, gdzie przy blisko 500 stoiskach będzie kłębić się mnóstwo ludzi. Podobnie, jak kapitan Falubazu, też nie wiem, gdzie jest sens i logika.

Trwa głosowanie...

Czy na mecze Ekstraligi Żużlowej powinni zostać wpuszczeni kibice?

POLECAMY

Koronawirus skutecznie zatrzymał rozgrywki sportowe niemal na całym świecie. Kibice czekają na wznowienie rywalizacji, choć wiadomo, że wiele imprez w tym roku nie odbędzie się. Przełożone zostały m.in. mistrzostwa Europy w piłce nożnej i igrzyska olimpijskie w Tokio. Nie wszyscy kibice stracili jednak humor, co jakiś czas tworzą nowe memy dotyczące sportu i koronawirusa. Obejrzyjcie sportowe memy >>>>POLECAMY: Co wiesz o Andrzeju Huszczy? [QUIZ]ZOBACZ TEŻ: Żużel 2019. Wyzwany sędzia, nagi Lindgren...POLECAMY: Do pustej hali „nosicielom” wstęp surowo wzbronionyOBEJRZYJ: Jak Piotr Protasiewicz tańczył Zumbę

Koronawirus w sporcie. Kibice obserwują i tworzą MEMY

WIDEO: Gala PGE Ekstraligi po sezonie 2019

W czasie zawodów żużlowych na stadionowych parkingach robi się kolorowo od aut, jakimi podróżują zawodnicy. Samochody żużlowców przypominają niekiedy małe mieszkanka na kółkach. Zawodnicy z meczu na mecz zwykle przemieszczają się w komfortowych warunkach, w busach mają m.in. lodówki, telewizory, łóżka. Zobaczcie na kolejnych zdjęciach, jakimi autami żużlowcy dojeżdżają na zawody >>>>POLECAMY: Pamiętacie Oliwię Brówkę? Pierwszą Miss Startu z FalubazuZOBACZ TEŻ: Tak kiedyś wyglądały mecze żużlowców Stali i FalubazuPOLECAMY: Co wiesz o Andrzeju Huszczy? [QUIZ]WIDEO: Niels Krystian Iversen nie będzie jeździł w PGE Ekstralidze

Auta żużlowców. Zobaczcie, czym jeżdżą na zawody

Rafał Dobrucki wiele lat należał do krajowej, w pewnym momencie też do światowej, czołówki żużlowców. Wyjątkowe wspomnienia ze startów „Rafiego” na czarnym torze powinni mieć kibice Falubazu Zielona Góra, którego zawodnikiem został w 2008 r. Od tego czasu zielonogórzanie przez cztery kolejne sezony nie schodzili z ekstraligowego podium, zdobyli m.in. dwa tytuły mistrza Polski. 8 maja 2011 r. podczas derbów ze Stalą w Gorzowie Rafał Dobrucki miał poważny w skutkach wypadek. Kolejna kontuzja kręgosłupa skłoniła zawodnika do zakończenia kariery żużlowca. W kwietniu 2012 r. na zielonogórskim torze odbył się pożegnalny turniej „Koniec wyścigu Rafała Dobruckiego”. Przez trzy lata były żużlowiec był trenerem Falubazu, przejął też obowiązki selekcjonera reprezentacji Polski juniorów. W sezonach 2017-18 był trenerem Sparty Wrocław. Obejrzyjcie zdjęcia z pożegnalnego turnieju Rafała Dobruckiego. Wygrał Jarosław Hampel przed Tomaszem Jędrzejakiem i Patrykiem Dudkiem >>>>ZOBACZ TEŻ: Pamiętacie „Małego”? Z Falubazem zdobył złotoPOLECAMY: Żużel w śniegu. Ależ wtedy Falubaz się męczyłPOLECAMY: Busy żużlowców. Zobaczcie, czym jeżdżą na zawodyWIDEO: Rafał Dobrucki. „W Falubazie nie pracowało się łatwo” (2014)

Rafał Dobrucki prowadził Falubaz na podium, a później był „K...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska