Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Otwórz się na pomoc” - Twoje dziecko też może być zagrożone uzależnieniem!

Projekt "Otwórz się na pomoc"
"Otwórz się na pomoc" - kolejne samorządy mogą jeszcze dołączyć do naszej akcji.
"Otwórz się na pomoc" - kolejne samorządy mogą jeszcze dołączyć do naszej akcji. mat. Polska Press
Czy wiecie, że 98 procent młodzieży, która dopiero co opuściła wiek dziecięcy, ale jeszcze nie doszła do wieku dorosłego, przynajmniej raz w tygodniu porusza się w Internecie? Prawdę mówiąc, większość ludzi w wieku 9-16 lat korzysta z sieci codziennie. Łatwość pozyskiwania informacji, rozrywki i kontaktu z innymi osobami kusi, ale z drugiej strony – sprzyja uzależnieniu! By eliminować to zagrożenie trzeba uświadamiać rodzicom i samej młodzieży, jak łatwo i jak często młodzi ludzie wpadają w to uzależnienie. W akcji „Otwórz się na pomoc” już biorą udział miasta, gminy, podmioty zajmujące się sferą życia psychicznego, fundacje i osoby aktywne społecznie.

Związana z pandemią izolacja szczególnie sprzyja ucieczkom młodych ludzi w wirtualny świat. Im więcej tych ucieczek, tym łatwiej o utratę kontroli nad własną niezależnością. Pojawia się siecioholizm, albo inaczej netoholizm, który sprawia, że myśli młodego człowieka skupiają się przede wszystkim na możliwości skorzystania z Internetu.

Wyróżniono sześć podstawowych objawów, wskazujących na takie uzależnienie: użytkownik stale myśli o skorzystaniu z komputera, lub telefonu, by wejść na swoje ulubione strony internetowe, korzysta z sieci, by poprawić sobie nastrój lub zapomnieć o problemach, odczuwa coraz większą potrzebę wejścia do sieci, jeśli nie może skorzystać z Internetu to jest rozdrażniony i zaniepokojony, pojawia się konflikt między nim, a jego bliskimi, dla których nie ma on już czasu, a do tego – po okresach ograniczania Internetu, użytkownik ma silną potrzebę intensywnego korzystania z sieci.

Niestety dorośli, którzy nie doceniają znaczenia Internetu w dzisiejszym życiu młodzieży, bagatelizują problem, nie zdają sobie sprawy, że może on poważnie uzależniać i prowadzić do niebezpiecznych i niekontrolowanych decyzji. I najważniejsze – że osoba wpadająca w to uzależnienie, autentycznie może potrzebować pomocy.

O problemie w przystępny, a zarazem konkretny sposób mówi kampania „Otwórz się na pomoc”. Co ważne, adresowana jest ona do młodzieży, ale też do rodziców, pokazując problem i wskazując sposoby postępowania w trudnej sytuacji. Ponadto interesują się nią podmioty władzy samorządowej, organizacje i fundacje, które zainteresowane są sprawami młodzieży i rodzin.

Tę właśnie nazwę - „Otwórz się na pomoc” - nosi interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Jego scenariusz został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek. Widz nie jest tu tylko obserwatorem, ale razem z głównym bohaterem, 12-letnim Dominikiem podejmuje decyzje. Od jego wyboru zależą dalsze losy chłopca. A sprawa nie jest prosta, bo zmagający się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych Dominik może zbliżyć się do własnej rodziny, albo jeszcze bardziej się od niej oddalić, zagłębiając się w uzależnieniu od wirtualnego świata.

Film niesie także porcję autentycznych historii dzieci, spotykających się z problemami m.in. hejtu i przemocy w sieci, depresji, uzależnienia od alkoholu. Znajdziemy tu także komentarze psychologa, ułatwiające nam ocenę sytuacji. Obok sekcji „Prawdziwe historie” nie można przejść obojętnie – podobnie jak obok części poświęconej problemowi zdrowia psychicznego rodziny w zamknięciu.

Udział w kampanii już biorą podmioty, którym nieobca jest wiedza dotycząca zdrowia psychicznego. Włączają się do niej samorządy, pracownie naukowe, fundacje i firmy, które dostrzegają nie tylko potencjał nowych technologii, ale też płynące z ich strony zagrożenia. Przez wspólne i profesjonalne działanie mogą skutecznie nieść pomoc rodzinom i młodzieży.

Z województwa lubuskiego w akcji biorą udział Kostrzyn nad Odrą, Krosno Odrzańskie , Stare Kurowo, Deszczno, Słońsk i Międzyrzecz. Wszystkie te samorządy zdecydowały się przystąpić do naszej inicjatywy przede wszystkim po to, by przełamać tabu związane z potrzebą skorzystania z pomocy fachowców oraz po to, by wskazać mieszkańcom ścieżki radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, z którymi w czasie pandemii mierzy się wielu z nas.

- Obserwujemy miasto i mieszkańców. To działanie traktujemy, jako profilaktykę. Dzięki tej akcji możemy zwrócić uwagę ludziom, którzy się gorzej czują, że mogą skorzystać z fachowej pomocy, wskazać, gdzie mogą po nią sięgnąć. Obecnie żyjemy w atmosferze zagrożenia, a ta może doprowadzić do kryzysu psychicznego, dlatego musimy wiedzieć, jak działać w takiej sytuacji – mówi Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą.

W podobnym tonie do tej akcji odnosi się Łukasz Węglarz, zastępca wójta Starego Kurowa. - Lockdown i pandemia uwidoczniły potrzebę zadbania o zdrowie psychiczne. Zwłaszcza dzieci i młodzieży. Długotrwała izolacja może powodować naprawdę negatywne skutki, a ta akcja to ciekawy instrument z filmem interaktywnym, który z pewnością zwróci uwagę dzieci i młodzieży – mówi nam Ł. Węglarz i dodaje, że w ramach tego działania, mieszkańcy dostaną też kompleksową informację na temat miejsc i instytucji, w których mogą zwrócić się po pomoc.

Agnieszka Kondratowicz, pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Krośnie Odrzańskim wyjaśnia nam, że film z kampanii „Otwórz się na pomoc” będzie prezentowany we wszystkich klasach. – Jest to innowacyjne narzędzie, które mamy nadzieję, że zainteresuje młodzież i przyniesie oczekiwane efekty. Z takim programem jeszcze się nie spotkaliśmy, dlatego też postanowiliśmy się do niego włączyć.

Zapraszamy kolejne gminy do włączenia się w akcję.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska