Otwórz się na pomoc z Polska Press. To już 4 edycja akcji

Akcja specjalna Polska Press
Uzależnienie od dopalaczy i narkotyków, które dotyka dzieci i młodzież, to problem coraz większej liczby rodzin. „Otwórz się na pomoc” to program realizowany przez Polska Press – jedną z największych grup medialnych w naszym kraju. Program ten wspomaga instytucje gminne w uświadamianiu młodego pokolenia i ich rodziców w zakresie uzależnień młodzieży. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w IV edycji programu.

Dopalacze i narkotyki to już niestety powszechny problem

Po dopalacze i narkotyki najczęściej sięgają uczniowie szkół średnich, ale niestety używki te coraz częściej pojawiają się w rękach znacznie młodszych dzieci, tych uczęszczających do szkół podstawowych. Młodzi ludzie są bardzo podatni na wszelkiego typu uzależnienia, a po substancje psychoaktywne, którym są właśnie dopalacze i narkotyki, sięgają z wielu różnych powodów.
Niektórzy robią to z ciekawości lub po prostu poddają się presji grupy rówieśniczej. Dla innych dopalacze i narkotyki są formą ucieczki przed problemami szkolnymi czy rodzinnymi. Inni sądzą, że zażywając tego typu substancje, zwiększą możliwości fizyczne i intelektualne swojego organizmu. Nie zdają sobie sprawy, że takie działanie przynosi tylko negatywne efekty i w żaden sposób nie pomoże rozwiązać najmniejszego problemu ani nie zrealizuje ich marzeń.

By przeciwdziałać temu zjawisku, niezbędne jest uświadomienie zarówno dzieci i młodzieży, jak i ich rodzin w zakresie uzależnień i ich skutków. Niezbędne jest także wskazanie im sposobów zapobiegania uzależnieniom oraz metod pokonywania uzależnień, jeśli do nich dojdzie.

Otwórz się na pomoc, czyli projekt Grupy Polska Press

Program Grupy Polska Press – Otwórz się na pomoc – jest akcją społeczną, która ma zwrócić uwagę na coraz bardziej powszechne problemy dotykające dzieci i młodzież. Poprzednie edycje programu dotyczyły tak trudnych tematów, jak zdrowie psychiczne, problemy alkoholowe i przemoc psychiczna. W pierwszych trzech odsłonach programu udział wzięło ponad 750 gmin. Akcje te dotarły do setek tysięcy osób, przynosząc im wiedzę na temat problemów i możliwości pomocy dzieciom i młodzieży w trudnych sytuacjach.

Czwarta edycja programu Otwórz się na pomoc skupia się na problemie uzależnień od dopalaczy i narkotyków, co obecnie jest zjawiskiem zdecydowanie przybierającym na sile. Uświadomienie w tym zakresie młodych ludzi i ich rodzin może zapobiec wielu dramatom i to właśnie jest głównym celem tej akcji.

Informacje o projekcie Otwórz się na pomoc

Otwórz się na pomoc to projekt, w którego skład wchodzą: interaktywna gra, wideo historia rodziców oraz 8-stronicowa broszura w tradycyjnej, drukowanej formie.

Fabuła interaktywnej gry opiera się na historii młodego człowieka, który mierzy się z trudną sztuką podejmowania decyzji. To od gracza zależy, jakich wyborów dokona bohater gry, a te z kolei leżą u podstaw dalszego rozwoju fabuły. Akcja gry rozpoczyna się w czasie imprezy, gdzie znajomi 18-letniego Piotrka namawiają go na spróbowanie dopalaczy. Gra skierowana jest do dzieci i młodzieży.

Rodziców z pewnością zainteresują doświadczenia innych matek i ojców zapisane w formie wideo. Cztery autentyczne historie opowiedziane przez bohaterów filmu z pewnością wywrą ogromne wrażenie na rodzicach, wskazując im w ten sposób, na co powinni zwracać uwagę każdego dnia.

Z kolei broszura jest swego rodzaju kompendium wiedzy na temat dopalaczy. Uczestnicy programu znajdą tu odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Dowiedzą się oni: skąd wzięły się dopalacze, jakie są ich rodzaje i jak je rozpoznać, jakie zachowania młodych ludzi powinny obudzić czujność rodziców oraz gdzie mogą znaleźć pomoc.

Wszystkie materiały wchodzące w skład projektu Otwórz się na pomoc zostały opracowane przez najlepszych specjalistów w dziedzinie uzależnień przy ścisłej współpracy z dr. n. społ. Arturem Malczewskim z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Artur Malczewski jest autorem i współautorem wielu publikacji w dziedzinie uzależnień. Na swoim koncie ma udział w kilkunastu projektach międzynarodowych z zakresu profilaktyki i monitorowania narkomanii. Partnerem merytorycznym projektu Otwórz się na pomoc jest Instytut Praw Pacjenta i Informacji Zdrowotnej.

Dystrybucja materiałów projektu Otwórz się na pomoc odbywa się m.in. w szkołach. Zapraszamy więc gminy do wzięcia czynnego udziału w tym ważnym projekcie.

Partnerem merytorycznym projektu został Instytut Praw pacjenta i Informacji Zdrowotnej, który wspiera rozwiązania systemowe ukierunkowane na poprawę sytuacji pacjentów oraz oddziaływanie na kształtowanie prozdrowotnych postaw Polaków.

Partnerem strategicznym projektu jest LINK4 mama i tata - marka, która zawsze starała się być jak najbliżej rodziców, dzieląc z nimi radości i troski związane z wychowywaniem dzieci. Jedną z takich trosk coraz częściej diagnozowaną jest depresja u dzieci i młodzieży. Dane WHO mówią, że depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Według prognoz do 2030 r. może być na pierwszym miejscu. Nie możemy przejść obok tego problemu obojętnie. Bądźmy uważni, słuchajmy dzieci, bądźmy ze sobą blisko.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji!

Więcej informacji na temat projektu udziela Kamila Łuczyńska: e-mail: [email protected], tel. 502 499 149.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Otwórz się na pomoc z Polska Press. To już 4 edycja akcji - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska