Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Owce na wypasie, czyli wrzosówki, które zrobiły porządek w gorzowskim rezerwacie przyrody. Dlaczego warto zaprosić owce do siebie?

Sandra Soczewa
Sandra Soczewa
W gorzowskim rezerwacie przyrody pojawiły się owce. Powód? Ekologiczne koszenie
W gorzowskim rezerwacie przyrody pojawiły się owce. Powód? Ekologiczne koszenie Anna Rimke/Sandra Soczewa
Okazuje się, że pomoc wrzosówek w zadbaniu o teren Rezerwatu Przyrody Gorzowskie Murawy jest nieoceniona. - Okazuje się, że pewnych zadań ręką człowieka wykonać jednak nie możemy. Wypas owiec jest o wiele lepszy niż koszenie - mówi Robert Stańko, prezes Klubu Przyrodników w Świebodzinie.
  • Wypas owiec w Gorzowie prowadzony był przez miesiąc na terenie Rezerwatu Przyrody Gorzowskie Murawy.
  • Owce to tzw. "żywe kosiarki". Pomagają zachować naturalny krajobraz.
  • Okazuje się, że koszenie nie zastąpi wypasu. Owce przede wszystkim "koszą" te rośliny, które degradują rezerwat, a tym samym chronią te, które są tak cenne dla nas.

Stado wrzosówek podjęło się w Gorzowie konkretnej pracy: wykoszenia jak największego obszaru gorzowskiego terenu i to... w jeden miesiąc!

W lipcu owce witaliśmy, a 15 sierpnia kończą już swój „kontrakt” w naszym mieście. Chociaż trwał on tylko miesiąc, to zdążyły naprawdę wiele dobrego zdziałać.

Teren jest duży, a dbać o niego trzeba. To prawda: zmorą dla każdego właściciela ogródka jest koszenie trawy. Nawet tego najmniejszego. A co tu począć, gdy ogródek ma 70 hektarów? Najlepiej poprosić o pomoc „żywe kosiarki”.

- To, co się zdarzyło, czyli przybycie owiec, to jest to, czego oczekiwaliśmy jako Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, czyli rozpoczęcie ochrony rezerwatu, takiej czynnej ochrony, poprzez wypas owiec, co jest nawet korzystniejsze niż wykaszanie - mówi Andrzej Korzeniowski z RDOŚ, Regionalny Konserwator Przyrody.

Oczywiście takie koszenie zgodne jest z zapisami dotyczącymi ochrony takich terenów. Ba! Jest to nawet wskazane. Kosiarka skosi wszystko „jak leci”. Owieczka skosi tylko to... co jej smakuje. A na gorzowian szczęście smakuje jej to, co murawom szkodzi.

Chronić co dobre, kosić co złe

- W przyszłym roku planujemy więcej czasu poświęcić na ten wypas. Wiemy już, jak owce się sprawują, wiemy, co jedzą i mamy duże nadzieje, że poradzą sobie przede wszystkim z nabłocią kanadyjską, która bardzo mocno się tutaj rozprzestrzeniła, z topolą... to są gatunki, które bardzo niszczą murawy. Zacieniają je i zajmują miejsce gatunkom kserotermicznym - mówi Ewa Drewniak z Klubu Przyrodników.

Z koszeniem tych roślin, które murawom szkodzą owce, radzą sobie znakomicie

Wrzosówkom smakują nabłocie, topole i wszelkiego rodzaju drzewka. Wszystkie te rośliny, które dają cień i przyczyniają się do tego, że gatunków kserotermicznych ubywa. Z kolei tych chronionych nie jedzą, ewentualnie je lekko „dziubną”. To, co pod ochroną wrzosówkom po prostu nie smakuje.

W gorzowskim rezerwacie przyrody pojawiły się owce. Powód? Ekologiczne koszenie
W gorzowskim rezerwacie przyrody pojawiły się owce. Powód? Ekologiczne koszenie Anna Rimke/Sandra Soczewa

Niektórych może dziwić fakt, że stado owiec ściągnięto do miasta. Ale owce na tym terenie wielką nowością nie są. Chociaż ten teren kojarzy nam się z poligonem, to kiedyś owce już tu wypasano, a wieki temu nawet uprawiano winorośl.

Wrzosówki odwiedzą nas ponownie

Jak zapewniają nas fachowcy, eksperci i przyrodnicy, wizyta owiec była konieczna i przyniosła wiele dobrego. - Ostatnie kilkanaście lat niewykorzystywania muraw, nieprowadzenia wypasu, niewykaszania, nieco je zdegradowały. Owce w przyszłym roku też mają pojawić się na murawach, a te mają wyglądać dzięki temu jeszcze lepiej - dodaje Ewa Drewniak.

- To jest zdecydowanie lepsze niż koszenie, ponieważ podczas koszenia kosimy wszystko, a owce wypasają selektywnie i to jest ta przewaga. Poza tym na swojej sierści przenoszą też te nasionka, tych gatunków rzadkich, w inne miejsca. Tak więc pewnych rzeczy nie można zastąpić ręką człowieka - dodaje Robert Stańko. On również zapowiada, że w następnym roku owce przyjadą do Gorzowa na dłużej i być może w większym składzie.

Polecamy Państwa uwadze:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska