Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pająki w domu i mieszkaniu - jak się ich pozbyć? Poradnik

Katarzyna Piojda
Nikt nie lubi pająków we własnym domu, nawet gdy są małe i niegroźne. Czy są skuteczne sposoby na pozbycie się pająków z mieszkania?
Nikt nie lubi pająków we własnym domu, nawet gdy są małe i niegroźne. Czy są skuteczne sposoby na pozbycie się pająków z mieszkania? JamesDeMers (Pixabay.com)
To mit, że pająki pojawiają się jedynie w domach na wsi, tych pod lasem albo niedaleko wody. Tak samo spotkać je można w mieszkaniach w blokach, nawet wieżowcach. Podpowiadamy, jak wyprosić pajęczaki z domu.

Nasze babcie mawiały, że szczęśliwy dom to taki, w którym są pająki, bo one do szczęścia lgną. Może i lgną, ale i tak pająki to niemile widziani goście w naszych czterech ścianach. Najczęściej lokatorzy spotykają u siebie pająki kątniki (mają gruby odwłok i są długie na około 1 cm, nie licząc odnóży). Kosarze to natomiast te z długimi, chudymi nogami i małym „tułowiem".

Okres rozrodczy pajęczaków

Właśnie teraz jest sprzyjający pajęczakom okres. Późnym latem zakładają niemalże hurtowo pajęczyny. To ich „domy". Młode pająki wyklują się za około pół roku, wczesną wiosną. A tygodniowe pająki potrafią snuć już nawet metrowe nici pajęczyny. Wtedy będą poszukiwały partnerów, choćby w naszych mieszkaniach. I na tych nieproszonych gości są sposoby.

– Pająki, podobnie do much i innych owadów, też zakładają w naszych mieszkaniach siedliska – mówi Zygmunt Jeszka, współwłaściciel Zakładu Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji w Toruniu. – Siedliska pajęczaków, w odróżnieniu jednak od owadów, powstają nawet w domach, w których jest czysto. Co więcej, nie tylko w środowisku wilgotnym, ale też suchym.

Ekspert zaznacza, że trudno pozbyć się pająków, ale jest to możliwe. – Są sposoby na tymczasowe wyproszenie pajęczaków z domu, ale pająki mogą powracać – podkreśla Jeszka.

Czystość w domu to podstawa w walce z pająkami

Trzeba przede wszystkim dbać o czystość w domu. Resztki jedzenia, różne okruszki i kurz to warunki sprzyjające rozmnażaniu się pajęczaków.

– To dlatego, że pająk żywi się innymi owadami, więc trzeba zadbać o to, żeby nie było innych owadów, np. much, muszek owocówek czy pluskiew i prusaków. Jeśli nie będzie innych owadów w domu, pająk nie będzie miał pożywienia, bo nic nie schwyta w pajęczynę. Tym samym nie będzie występował w mieszkaniu.

Preparaty zwalczające pająki

Istnieją preparaty owadobójcze, które można stosować na pająki. – W rzeczywistości większość tych środków nie działa na pająki czy inne pajęczaki. Skuteczne są specjalne preparaty mające zazwyczaj duże stężenie. Takich sprawdzonych produktów nie dostanie się w handlu detalicznym. Środki te są oferowane w firmach, które trudnią się dezynfekcją, dezynsekcją i deratyzacją.

Preparaty chemiczne są zazwyczaj w spryskiwaczach. Dają efekt przeważnie na kilka tygodni. Po tym czasie zwykle pająki znowu pojawiają się w mieszkaniu.
Nie tylko środki chemiczne działają na pająki. Również domowe sposoby mogą spowodować, że pajęczaki wyprowadzą się z naszych mieszkań.

Likwidowanie pajęczyn

Niektórzy myślą, że wystarczy samo usuwanie pajęczyn. To błąd. To nadaremna robota. Można wieczorem pościągać pajęczyny, a rano widać nowe.

Moskitiera

Niektórzy uważają także, że moskitiera pomaga. Pewnie, że tak, bo dzięki niej pająki nie dostaną się przez okna. Przez niedomknięte drzwi jednak wejdą. Zresztą: nie wszystkim podoba się siatka na oknach, przez którą przedostaje się mniej promieni słonecznych.

Kasztany i żołędzie

Teraz, jesienią, pomocne mogą być kasztany i żołędzie. Warto je rozłożyć np. na parapecie albo w kątach lub innych zakamarkach, w których „lubią" powstawać pajęczyny. Kasztany i żołędzie mają zapach odstraszający pajęczaki.

Sok z cytryny

Cytryna też może być sposobem skutecznym w walce z pająkami i innymi pajęczakami. Należy pokroić cytrynę w plasterki i „posmarować" nimi choćby futryny, framugi i progi. Śladów nie powinno być. Powinien być zapach, którego nienawidzą pająki.

Mięta

Pająki nie znoszą zapachu mięty. Dlatego, by je odstraszyć, warto stosować olejek miętowy pieprzowej rozcieńczony z wodą. Takim roztworem spryskujemy szczególnie miejsca, w których pojawiają się pająki. Dodatkowo odstraszacz ten pozostawi miłą woń we wnętrzach. Podobne działanie ma roztwór octu i wody, choć jego zapach nie jest już tak przyjemny. Opryskiwanie powinniśmy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu.

Z kotem łatwiej zwalczać pająki

To fakt, że kot poradzi sobie z pająkami. Wyłapie je, pobawi się nimi, a potem szybko... zje i po kłopocie.

Pająki mieszkające w kartonach

Nie powinno się przechowywać rzeczy czy drobiazgów w papierowych pojemnikach czy kartonach. Kartony to dobra pożywka dla owadów, a owady – dla pająków. Tam, gdzie są kartony, często pojawiają się też pajęczaki. Lepszym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy są plastikowe pojemniki.

Odstraszacze pająków

Istnieją urządzenia, które odstraszają ultradźwiękami. Odstraszacze te włącza się do kontaktów. Urządzenia działają na określonej przestrzeni (np. w jednym pomieszczeniu jeden odstraszacz). Modele starszego typu miały wpływać negatywnie na zwierzęta domowe: koty lub psy. Te nowszego rodzaju nie są już szkodliwe dla czworonogów. Wystarczają z reguły na 3–4 miesiące. Są jednak takie, które działają przez dwa lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pająki w domu i mieszkaniu - jak się ich pozbyć? Poradnik - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska