Pakiet czekolad i wolne od pracy. Jakie są przywileje krwiodawców?

Akcja specjalna Bo płynie w nas życie
Udostępnij:
W okresie wakacji w bankach jest mniej krwi niż powinno, bo centrów krwiodawstwa zgłasza się w tym czasie mniej krwiodawców. A w wakacje zapotrzebowanie na krew jest ogromne: w tym czasie dochodzi do wielu wypadków, a na transfuzje czekają też pacjenci zgłoszeni do planowanych zabiegów. Jeśli możemy oddawać krew lub już kiedyś ją oddaliśmy, nie powinniśmy przechodzić obojętnie obok tego problemu.

Na jej oddanie potrzebujemy zaledwie godziny. W tym czasie oddamy jej tyle, że będziemy w stanie uratować życie trzech osób! Może w wirze codziennych obowiązków znajdziesz ten czas i oddasz krew? Bycie krwiodawcą to naprawdę supersprawa! To wielka satysfakcja z możliwości uratowania komuś życia, ale też szereg korzyści...

Wiele przywilejów krwiodawców

  • monitorowanie stanu zdrowia
  • dwa dni wolnego od pracy lub nauki
  • posiłek regeneracyjny
  • ulga podatkowa
  • leki ze zniżkami
  • szybszy dostęp do lekarzy

Oddawanie krwi, osocza czy płytek krwi ma w Polsce charakter honorowy, dobrowolny i bezpłatny.
Jedną z korzyści jest fakt, że krwiodawca ma możliwość regularnego monitorowania stanu swojego zdrowia. Każda próbka krwi jest bardzo dokładnie badania: oznacza się grupę krwi, wykonuje morfologię, test na obecność żółtaczki typu B i C, kiły i wirusa HIV. Dawca może dostać wszystkie wyniki badań, jeśli tylko zgłosi taką potrzebę w rejestracji. Ponadto przysługuje mu tzw. Krew Karta, czyli karta identyfikacyjna grupy krwi. Dawcy, którzy oddali krew dwukrotnie, otrzymują ją bezpłatnie.
To nie wszystko. Krwiodawcy przysługują dwa dni zwolnienia (dzień oddania krwi i następny) od wykonywania czynności służbowych po oddaniu krwi lub jej składników.
Każdemu, kto oddał krew, przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal, w którego skład mogą wchodzić: czekolady, wafelki i soki.

Honorowym Dawcom Krwi przysługuje ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa. Z kolei zasłużonym dawcom pewne leki przysługują ze zniżkami. Można je otrzymać na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi i jej składników dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł

Kolejna ważna kwestia to możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych: ze świadczeń w placówkach opieki zdrowotnej i z usług farmaceutycznych w aptekach. Dotyczy to Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Po otrzymaniu tego tytułu oraz oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników istnieje również możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej.

Kolejna sprawa: możliwość korzystania z inicjatywy Akcja Dawców w Darze. Włączyło się do niej wiele firm, instytucji, hoteli i lokali gastronomicznych, które udzielają krwiodawcom zniżki od 5 do 50 proc. (lista punktów dostępna jest na stronie internetowej www.dawcomwdarze.pl - dop. red.).

Jeszcze jeden przywilej to... ulga podatkowa. Tak! Oddawanie krwi możesz odpisać sobie od podatku. Zaskoczony? Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje ulga podatkowa, w wysokości uzależnionej od ilości oddanej krwi. Jak wyjaśnia Narodowe Centrum Krwi, krwiodawca ma możliwość odliczenia od dochodu kwot darowizn (tu: pobranej krwi i jej składników), w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu, przekazanych na cele krwiodawstwa realizowanego przez Honorowych Dawców Krwi (aktualnie jest to 130 zł za litr pobranej krwi).

Ważne: oddawanie krwi jest bezpieczne

Nie istnieją schorzenia wynikające z regularnego oddawania krwi. 450 ml krwi pełnej to zaledwie 8-9 proc. ogólnej objętości krwi.
Organizm regeneruje tę stratę bardzo szybko. U niektórych krwiodawców może pojawić się czasami siniec w miejscu ukłucia, a u 1-3 proc. dawców występują przejściowe, drobne dolegliwości żołądkowe lub zasłabnięcia. Po oddaniu krwi zaleca się wypoczynek i wypicie wody, herbaty, soku. Sprzyjają temu ustawowo przysługujące każdemu krwiodawcy dni wolne od pracy.

Kto może zostać krwiodawcą?

Przypominamy: krew możesz oddać jeśli masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem), ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, czujesz się zdrowy i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców, a także jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.
Krew możesz oddać w krwiobusie

Akcję promującą krwiodawstwo „Bo płynie w nas życie” prowadzimy we współpracy z kilkoma lokalnymi firmami i instytucjami (wszystkich partnerów znajdziesz poniżej artykułu - dop. red.).

Krew możesz oddać nawet podczas zakupów!

Jedną z firm promujących idee krwiodawstwa - już od dawna - jest galeria Focus Mall w Zielonej Górze. W piątek 12 sierpnia w godz. 9.00-14.00 na głównym placu przed galerią od ulicy Wrocławskiej zaparkuje krwiobus, czyli wielki bus, w którym można oddać krew.

Na parkingu galerii krwiobus parkował już niejednokrotnie, a takie akcje odbywają się raz, dwa razy do roku. Gdy zbliża się zbiórka krwi, Focus Mall z wyprzedzeniem rozpoczyna kampanię informacyjną na swojej stronie internetowej i w social mediach. Na terenie centrum pojawiają się plakaty, a w dniu zbiórki krwi dodatkowe rozdawane są ulotki, by każdy, do kogo informacja nie trafiła z wyprzedzeniem wiedział, że może tego dnia, przy okazji zakupów zrobić coś dobrego.

Współpracujemy też z naszymi najemcami, aby oprócz standardowego ekwiwalentu energetycznego, krwiodawcy otrzymali też od nas upominki. Są to np. dodatkowe zaproszenia na kawę – mówi nam Anna Łukaszewicz, marketing manager Focus Mall Zielona Góra.

Chcesz oddać krew i wziąć udział w tej akcji? To pamiętaj, by odpowiednio się przygotować. Przed oddaniem krwi należy wyspać się, zjeść lekki posiłek i pić dużo płynów (wody, soków, herbat owocowych). Mitem jest, że krew należy oddawać na czczo.

Naszą akcję wspiera również Rotary Club Gorzów Wlkp. Rotarianie promują m.in. wysokie etyczne postawy. A taką właśnie jest bycie krwiodawcą, bo przecież łączy nas krew, która ratuje życie! Rotarianie ponadto dążą do światowego porozumienia i pokoju, a także niesienie pomocy humanitarnej. Co ważne jest to organizacja międzynarodowa. Na całym świecie działają dziesiątki tysięcy Klubów Rotary. Jeden z nich mieści się właśnie w Gorzowie i jest zawsze tam, gdzie należy szerzyć dobro.

Pakiet czekolad i wolne od pracy. Jakie są przywileje krwiodawców?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie