Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paląc śmieci, trujesz dzieci. Happening uczniów Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu

tekst i zdjęcia: Anita Rucioch-Gołek
Uczniowie protestowali przeciwko bezmyślnemu zanieczyszczaniu powietrza
Uczniowie protestowali przeciwko bezmyślnemu zanieczyszczaniu powietrza Anita Rucioch-Gołek
W czwartek, 14 listopada, w środku dnia w Zbąszyniu dało się słyszeć niecodzienny hałas: trąbki, syrena, okrzyki. To uczniowie z miejscowej podstawówki krzyczeli na ulicy, że dość mają smrodu z przydomowych piecy. Że dorośli powinni się po prostu ogarnąć, bo oni nie chcą chodzić po ulicy w maskach.

Co się właściwie stało?
Uczestnicy pozalekcyjnych zajęć rozwijających kreatywność prowadzonych przez panią Basię Piątek, nauczycielkę geografii w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu, przy wsparciu kolegów ze starszych klas intensywnie przygotowywali happening pn. „Paląc śmieci, trujesz dzieci”.

Powstały hasła do skandowania wszem i wobec na mieście, pojawiły się ekologiczne – na starym kartonie wypisane – zawołania, które miały na celu wzruszenie sumienia tych dorosłych, którzy wciąż do pieca wrzucają to, co niemiłosiernie smrodzi, gryzie w nos, oczy, nie pozwala otworzyć okna.

W szkole pojawiły się tematyczne plakaty wykonane własnoręcznie, według autorskich projektów bardzo zaangażowanych w sprawę uczniów. Przygotowano pakiet ulotek informacyjnych, które wręczano wszystkim przechodniom, nawet tym, którzy mówili, że w ogóle nie mają w domu pieca. No bo kto oprze się sile dziecięcej prośby-apelu: „Nie trujcie!”.

Uczniowie wyruszyli z budynku miejscowej szkoły o godz. 10.30. Swoimi działaniami przyłączyli się do akcji organizowanej na terenie całego kraju przez Fundację Ekologiczną ARKA „Dzień Czystego Powietrza”.

Pani Basia Piątek nie pierwszy raz organizowała tego typu happening, ale po raz pierwszy z tak młodymi ludźmi (większość grupy to 10-latkowie) i nawet miała pewne obawy, czy dzieci udźwigną odpowiedzialność za takie wydarzenie. W końcu miało być naprawdę głośno i z pasją. Ale okazało się, że wszyscy spisali się na medal: dzieci zmęczone, ale szczęśliwe, że zrobiły coś dobrego, wróciły do szkoły, a ich wychowawczyni napisała wieczorem do rodziców maila z pochwalą. Stwierdziła m.in.: „Pytałam przy ul. Mostowej, czy mają już dość i czy chcą wracać już do szkoły, a oni stwierdzili, że jeszcze chcą iść w kierunku biblioteki publicznej”.

Serce rośnie!

Czytaj także: W tych miastach jest najgorsze powietrze. Na liście są miejscowości z województwa lubuskiego

Dane o zanieczyszczeniu powietrza są zatrważające. Tam, gdzie jest największe, mieszkańcy wdychają truciznę w ilości odpowiadającej wypaleniu od 10 do 22 papierosów dziennie!  Niestety w krajowej czołówce znajdują się też lubuskie miasta. W Polsce występuje najwyższe stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu spośród wszystkich państw unijnych. Jak donosi Polski Alarm Smogowy, który podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza za ostatni rok, najgorsza sytuacja jest w małych i średnich miastach. W Nowym Targu, który znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu, norma tej substancji rakotwórczej została przekroczona o 1800 proc. To tak, jakby każda osoba przebywająca w tej miejscowości wypalała 22 papierosy dziennie!Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie miejscowości są monitorowane. Dramatyczna sytuacja jest w wielu wsiach, gdzie domy ogrzewane są piecami. Tam przy  bezwietrznej pogodzie czuć gryzący dym. To właśnie gospodarstwa domowe odpowiadają za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84 proc. rakotwórczego benzo[a]pirenu. Benzo(a)piren wydziela się podczas spalania węgla, szczególnie tego złej jakości, drewna i śmieci (zwłaszcza tworzyw sztucznych typu PET).Trujący związek dostaje się do układu oddechowego i krwiobiegu, zwiększając wystąpienie groźnych chorób. Przenika także do gleby i wód. Można go znaleźć w roślinach, organizmach zwierząt hodowlanych, a co za tym idzie w żywności. Szkodliwe działanie benzo(a)pirenu:- może powodować raka, - może upośledzać płodność - może działać szkodliwie na dziecko w łonie matki- może uszkadza nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny- może obniżyć iloraz inteligencji u dzieci - może powodować choroby układu oddechowego.Zobacz wideo: Dlaczego gwiazdy pozywają nasz kraj za smog? Jerzy Stuhr tłumaczywideo: Dzień dobry TVN

W tych miastach jest najgorsze powietrze. Na liście są miejs...

Zobacz wideo: Dron pomaga walczyć ze smogiem w Poznaniu. Posypały się mandaty dla palących plastikiem

wideo: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska