Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pałac w Dąbroszynie to prawdziwe cudo. Styl jego wnętrz urzeka. Zaglądamy do środka tego zabytkowego obiektu

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Wnętrza pałacu w Dąbroszynie, choć częściowo zdewastowane i wymagające remontu, wciąż robią ogromne wrażenie. Zachowało się sporo sztukaterii, stare kominki, zdobienia i inne elementy, które stanowią o jego wyjątkowości.
Wnętrza pałacu w Dąbroszynie, choć częściowo zdewastowane i wymagające remontu, wciąż robią ogromne wrażenie. Zachowało się sporo sztukaterii, stare kominki, zdobienia i inne elementy, które stanowią o jego wyjątkowości. Stowarzyszenie Templum
Ten pałac powstał pod koniec XVII wieku. Później kilka razy był przebudowywany. W 1945 r. wraz z generalicją w jego wnętrzach mieszkał radziecki marszałek Żukow. Później wnętrza zostały splądrowane, przez pewien czas były wykorzystywane przez gminę. Obecnie obiekt jest wystawiony na sprzedaż. Można go mieć za niecały milion złotych.

Spis treści

Radziecka kronika filmowa

Pałac w Dąbroszynie swój ostateczny kształt uzyskał po przebudowie w 1851 r. Wtedy dodano do niego trzecią kondygnację. Zmienił się też układ pomieszczeń. Przebudowano dach - obecnie jest czterospadowy. Teraz pałac jest mieszanką stylu barokowego, neogotyku i klasycyzmu. Budowla w niezłej kondycji przetrwała wojenną zawieruchę. W 1945 r. radziecka kronika filmowa uwieczniła moment, gdy stacjonował w nim marszałek Żukow.

Pałac w Dąbroszynie otoczony jest parkiem. Obecnie jest on w kiepskiej dość zaniedbany. W czasach swojej świetności robił wrażenie! Do dziś można tu
Pałac w Dąbroszynie otoczony jest parkiem. Obecnie jest on w kiepskiej dość zaniedbany. W czasach swojej świetności robił wrażenie! Do dziś można tu oglądać rzeźby. Niektóre mają ślady po kulach czerwonoarmistów, którzy strzelali do nich dla zabawy. Stowarzyszenie Templum

Cenne wyposażenie pałacu rozgrabiono

Przed II wojną światową pałacowe wnętrza były wyposażone w wiele zabytkowych rzeźb, malowideł i innych cennych przedmiotów. Choć działań wojennych bezpośrednio w Dąbroszynie nie prowadzono, to dzieła sztuki zostały zniszczone lub rozgrabione przez czerwonoarmistów. Większość z nich bezpowrotnie przepadła. Zachowało się zaledwie kilka przedmiotów, które obecnie oglądać można na ekspozycji w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.

Podstawowe informacje o pałacu w Dąbroszynie

  • powstał w latach 80. XVII w.
  • otoczony jest dużym parkiem, podzielonym na park górny i dolny
  • w sąsiedztwie pałacu znajduje się kościół
  • częstym gościem był tu Fryderyk Wielki
  • pałac jest obecnie wystawiony na sprzedaż

Lokalizacja Pałacu

Pałac oddalony jest od Kostrzyna nad Odrą o dosłownie 7 minut drogi samochodem. Zlokalizowany jest w północno-zachodniej części malowniczej wsi Dąbroszyn, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 132.

Zobacz więcej zdjęć Pałacu:

Wnętrza pałacu w Dąbroszynie, choć częściowo zdewastowane i wymagające remontu, wciąż robią ogromne wrażenie. Zachowało się sporo sztukaterii, stare kominki, zdobienia i inne elementy, które stanowią o jego wyjątkowości.

Pałac w Dąbroszynie to prawdziwe cudo. Styl jego wnętrz urze...

Pałac w Dąbroszynie na sprzedaż

Po II wojnie światowej w pałacu w Dąbroszynie powstał Państwowy Urząd Repatriacyjny. Następnie budynek przekazano Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. Od tego czasu w pałacu mieściły się biura, przedszkole, biblioteka, przychodnia oraz mieszkania pracownicze. W latach 90. XX wieku pałac w Dąbroszynie przejęła gmina Witnica. Obiekt został uznany za siedzibę Euroregionu Pro Europa Viadrina. Pałac przeszedł remont, w czasie którego m.in. wymieniono okna i dach. Obecnie budowla stoi pusta i od lat jest wystawiona na sprzedaż. Obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym. Nam do jego wnętrz udało się zajrzeć dzięki uprzejmości członków Stowarzyszenia Templum, którzy zwiedzili pałac i sfotografowali jego unikatowe wnętrza.

Kto może zwiedzać obiekt?

Zasadniczo wnętrza pałacu są zamknięte i pojedyncze osoby, które chciałyby go zobaczyć nie mają takiej możliwości. Warto jednak podkreślić, że już sam budynek z zewnątrz i tereny wokół niego robią mocne wrażenie. Niewykluczone, że w przypadku większych grup chcących odwiedzić klimatyczne wnętrza pałacu, po wcześniejszym kontakcie i umówieniu wizyty z urzędem gminy w Witnicy, zwiedzający będą mieli taką możliwość.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska