Pałac w Drwalewicach uznawany jest przez niektórych za najpiękniejszy w powiecie nowosolskim. Może wygrałby też z odległymi zabytkami

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Piękny, neogotycki pałac w Drwalewicach, w gminie Kożuchów
Piękny, neogotycki pałac w Drwalewicach, w gminie Kożuchów W Obiektywie Bernarda/Facebook
Ten pałac niektórzy uznają za najpiękniejszy w powiecie nowosolskim. W internecie znaleźć można oferty sprzedaży. Jeśli wybieracie się w okolice Kożuchowa lub Bytomia Odrzańskiego zobaczcie to cudo, a przed wyjazdem obejrzyjcie zdjęcia.

Drwalewice położone są pomiędzy Kożuchowem, a Bytomiem Odrzańskim. Wieś należy do gminy Kożuchów. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku, kiedy wieś należała do parafii w Solni­kach.

W obiektywie Bernarda

Z aparatem odwiedził pałac Bernard Geppert z Sulechowa. - Fotografia jest moją pasją. Często można mnie spotkać na wydarzeniach charytatywnych, gdzie wykonuję zdjęcia. Pojawiam się też na akrobatyce sportowej - opisywał swoją pasję na łamach Gazety Lubuskiej.
- A jak mieszkaniec Sulechowa trafił do wsi pod Kożuchowem? - dopytujemy fotografa. - Czasami jak nie wiem gdzie jechać by odpocząć, sprawdzam mapę na google i szukam czegoś. Wpisuję zamek, pałac, park itp. W ten sposób znalazłem to miejsce. Sporo można znaleźć używając mapy - radzi pan Bernard.

Ciekawostki z historii powiatu

Jest pałac i legenda

– To najpiękniejszy pałac w powiecie nowosolskim, a może i na większym obszarze naszego regionu – napisał w komentarzu jeden z Czytelników Gazety Lubuskiej. Zabytek do dzisiaj robi ogromne wrażenie.
– Od połowy XIV wieku Drwalewice należały do rodziny von Unruh. Budowę renesansowej siedziby – dworu obronnego około połowy XVI wieku, wiąże się z ostat­nim przedstawicielem rodu – Hansem Wolffem von Unruh - czytamy na portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Drwalewice były później własnością Balthazara von Braun. "Do historii przeszedł Dietrich von Braun, zamordowany przez swego brata Wolffa z Solnik. Według legendy obaj zabiegali o rękę jednej z panien Rechenberg z Borowa Polskiego" - pisaliśmy o historii pałacu na łamach Gazety Lubuskiej w 2011 roku.

Średniowieczne zamczysko?

Z informacji portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wynika, że obecny neogotycki pałac został wzniesiony około 1875 roku w miejscu wcze­śniejszego dworu, a po 1945 roku w majątku utworzono PGR, pałac służył celom mieszkal­nym. - Relikty rene­sansowego dworu są zachowane w piwnicach obecnej budowli - napisano na portalu, powołując się na książkę Kamili Heleny Domagalskiej "Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego". Więcej można przeczytać tutaj: Drwalewice - Pałac, folwark i park krajobrazowy

Pałac na sprzedaż?

W internecie znaleźć można oferty sprzedaży pałacu. Według jednej obiekt miał kosztować 2,7 mln zł, według innej 5 milionów złotych. Pałacowi towarzyszy park krajobrazowy o powierzchni czterech hektarów z 14 gatunkami drzew. Niektóre dęby mają po 200 lat.
Niestety, mimo prób, nie udało nam się skontaktować z właścicielami zabytku.

Ciekawostki o Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Lubuskie zabytki - Wieża rycerska w Żarkach Wielkich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie