MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac w Drwalewicach uznawany jest przez niektórych za najpiękniejszy w powiecie nowosolskim. Może wygrałby też z odległymi zabytkami

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Piękny, neogotycki pałac w Drwalewicach, w gminie Kożuchów
Piękny, neogotycki pałac w Drwalewicach, w gminie Kożuchów W Obiektywie Bernarda/Facebook
Ten pałac niektórzy uznają za najpiękniejszy w powiecie nowosolskim. W internecie znaleźć można oferty sprzedaży. Jeśli wybieracie się w okolice Kożuchowa lub Bytomia Odrzańskiego zobaczcie to cudo, a przed wyjazdem obejrzyjcie zdjęcia.

Drwalewice położone są pomiędzy Kożuchowem, a Bytomiem Odrzańskim. Wieś należy do gminy Kożuchów. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku, kiedy wieś należała do parafii w Solni­kach.

W obiektywie Bernarda

Z aparatem odwiedził pałac Bernard Geppert z Sulechowa. - Fotografia jest moją pasją. Często można mnie spotkać na wydarzeniach charytatywnych, gdzie wykonuję zdjęcia. Pojawiam się też na akrobatyce sportowej - opisywał swoją pasję na łamach Gazety Lubuskiej.
- A jak mieszkaniec Sulechowa trafił do wsi pod Kożuchowem? - dopytujemy fotografa. - Czasami jak nie wiem gdzie jechać by odpocząć, sprawdzam mapę na google i szukam czegoś. Wpisuję zamek, pałac, park itp. W ten sposób znalazłem to miejsce. Sporo można znaleźć używając mapy - radzi pan Bernard.

Ciekawostki z historii powiatu

Jest pałac i legenda

– To najpiękniejszy pałac w powiecie nowosolskim, a może i na większym obszarze naszego regionu – napisał w komentarzu jeden z Czytelników Gazety Lubuskiej. Zabytek do dzisiaj robi ogromne wrażenie.
– Od połowy XIV wieku Drwalewice należały do rodziny von Unruh. Budowę renesansowej siedziby – dworu obronnego około połowy XVI wieku, wiąże się z ostat­nim przedstawicielem rodu – Hansem Wolffem von Unruh - czytamy na portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Drwalewice były później własnością Balthazara von Braun. "Do historii przeszedł Dietrich von Braun, zamordowany przez swego brata Wolffa z Solnik. Według legendy obaj zabiegali o rękę jednej z panien Rechenberg z Borowa Polskiego" - pisaliśmy o historii pałacu na łamach Gazety Lubuskiej w 2011 roku.

Średniowieczne zamczysko?

Z informacji portalu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wynika, że obecny neogotycki pałac został wzniesiony około 1875 roku w miejscu wcze­śniejszego dworu, a po 1945 roku w majątku utworzono PGR, pałac służył celom mieszkal­nym. - Relikty rene­sansowego dworu są zachowane w piwnicach obecnej budowli - napisano na portalu, powołując się na książkę Kamili Heleny Domagalskiej "Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego". Więcej można przeczytać tutaj: Drwalewice - Pałac, folwark i park krajobrazowy

Pałac na sprzedaż?

W internecie znaleźć można oferty sprzedaży pałacu. Według jednej obiekt miał kosztować 2,7 mln zł, według innej 5 milionów złotych. Pałacowi towarzyszy park krajobrazowy o powierzchni czterech hektarów z 14 gatunkami drzew. Niektóre dęby mają po 200 lat.
Niestety, mimo prób, nie udało nam się skontaktować z właścicielami zabytku.

Ciekawostki o Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Lubuskie zabytki - Wieża rycerska w Żarkach Wielkich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska