Jeszcze trzydzieści lat temu pałac w Studzieńcu żył
Jeszcze trzy dekady temu pałac w Studzieńcu wyglądał całkiem normalnie. Było na tyle dobrze, że na upartego można się było wprowadzić. Tym bardziej szokuje to, jak wiele złego w międzyczasie się tutaj podziało. Bo choć obecnie jako ruina wygląda naprawdę okazale, to przecież zawsze pozostaje niedosyt, że można było coś zrobić, zapobiec stopniowemu niszczeniu.
Pałac w Studzieńcu. Kiedyś perła architektury, dziś jedna z piękniejszych ruin:
Pałac w Studzieńcu. Kiedyś perła architektury, dziś jedna z ...
Ukryty skarb?
Wnętrze pałacu to walące się stropy oraz mury. Miejscami można znaleźć dziury w ścianach, jakby ktoś czegoś tu szukał. Ukrytego skarbu? Niestety zabytkowe również zdobienia ulegają stopniowemu zatarciu. Posiadłość w żaden sposób nie jest zabezpieczona, dlatego każda osoba bez problemu dostanie się do środka. We wnętrzu i wokół można dostrzec ślady libacji miłośników tanich, mocnych trunków. Odpady znaleźć można także na ternie przypałacowego parku. Zapewne również w przypałacowym stawie coś by się znalazło... Naprawdę ciężko się patrzy, jak stan tak wspaniałego obiektu z ciekawą historią pogarsza się z miesiąca na miesiąc.
Historia pałacu w Studzieńcu
Dwór został wzniesiony pod koniec XVIII wieku, gdy panem włości został Karl Siegmund von Knobelsdorff. Budowla miała charakter reprezentacyjny i utrzymana była w stylu architektury późnego baroku. Jak przypuszczają historycy powstała przez przebudowę siedziby rycerskiej von Dyherrnów. W przeszłości przy posiadłości znajdowała się fosa, staw i przypałacowy park:
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków: Dwór jest murowany z cegły i kamienia, założony na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu o wymiarach 27 m × 23 m. Budynek jest dwukondygnacyjny, podpiwniczony, nakryty wysokim dachem mansardowym o rzucie w kształcie litery „U”.
Pałac od 1969 jest nieużytkowany co przekłada się na obecny stan. Wcześniej pozostawał w użytkowaniu PGR, wykorzystywany na biura i mieszkania. W ostatnich latach został sprzedany, jednak nowy właściciel niestety nie podjął się jego odbudowy...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polskie all inclusive. To się opłaca; KOMENTARZ