Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałace wstydu. Ten zabytek w Janowcu powinien być dumą i ozdobą okolicy. Powinien, a nie jest...

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Potrzeba naprawdę dużo wyobraźni, aby myśleć o świetności zamku...
Potrzeba naprawdę dużo wyobraźni, aby myśleć o świetności zamku... Dariusz Chajewski
Właśnie kolejny już raz usłyszałem, że dla zamku w Janowcu pokazuje się światełko w tunelu. Już bym się cieszył, ale naprawdę kilka razy słyszałem o tym światełku, a tunel nadal zdaje się nie mieć końca. Ale zajmijmy się zabytkiem. Z jego budową wiąże się ciekawa historia, bowiem były tutaj dwa zamki oddalone od siebie o rzut beretem.

Zabytek położony jest nad potokiem Młynówka. Potocznie nazywany jest zamkiem, zaś w literaturze i ikonografii niemieckiej pałacem (Schloss) oraz zamkiem wodnym (Wasserburg). W rzeczywistości to dawny dwór obronny. Tuż obok co najmniej do 1945 r. stało odrębne założenie nazywane w tradycji bezpośrednio starym zamkiem. Początek istnienia obiektu wiąże się z siedzibą rycerską wzniesioną w pierwszej ćwierci XIV w. Była to wówczas zapewne nieduża wieża rycerska otoczona murem. U schyłku średniowiecza nie była użytkowana i popadła w ruinę.

Rozpoczęcie budowy dworu w Janowcu nastąpiło w osobliwych okolicznościach

Jak opowiadał nam regionalista Maciej Boryna do budowy dworu doszło w osobliwych okolicznościach. W 1539 r. umiera Seifried von Nechern, właściciel m.in. Janowca i okolic. Jego synowie, by utrzymać lenno w rodzinnych rękach, musieli posiadać siedziby mieszkalne na terenie księstwa żagańskiego, pozostającego w tym czasie we władaniu książąt saksońskich. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych jeden z synów – także Seifried - zamieszkiwał w księstwie głogowskim, paradoksalnie w budynku (starym zamku) położonym dosłownie kilka metrów od granicy z żagańskim. Granica między księstwami przechodziła w poprzek podwórza.

Do pałacu w Janowcu prowadzil zwodzony most

Rozpoczęcie budowy nowej siedziby należy lokować w przedziale lat 1541-1543, przy czym w 1544 r. jeszcze jej nie ukończono. W latach 1544-1560 w obrębie murów obwodowych wzniesiono trzyskrzydłowy zamek z krużgankiem przy skrzydle środkowym. Naprzeciw krużganka, w murze kurtynowym znajdował się wjazd, do którego wiódł zwodzony most. Następne wieki przyniosły kolejne remonty, przebudowy i zmiany. Przebudowywano w XIX oraz XX wieku. W 1656 r., kiedy przez Żagań przewinęła się epidemia ospy, do dworu przeniesiono wówczas książęcą kancelarię.

Dwór w Mirocinie Górnym straszy

Pałacowa galeria wstydu z Lubuskiego. Też mamy swój straszn...

Budowla w Janowcu popadła w ruinę po wojnie

Później jego losy są... klasyczne. Po II wojnie światowej był użytkowany przez PGR, ale po częściowym spaleniu około 1960 roku został opuszczony. W latach 1979-1980 budowlę zabezpieczono z funduszy konserwatorskich, w 1983 roku stał się własnością prywatną.

Polecamy wideo: Słońsk - zamek joannitów został zabezpieczony. Zabytkowa budowla będzie udostępniona turystom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska