Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaliśmy o smoleńskiej tragedii (zdjęcia, wideo)

Rafał Krzymiński 68 324 88 44 [email protected]
Małgorzata Ast, uważa, że godnie uczciliśmy pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.
Małgorzata Ast, uważa, że godnie uczciliśmy pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Mariusz Kapała
Zielonogórzanie uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Na cmentarzu odsłonięto i poświecono obelisk w kształcie skrzydła

Rocznica tragedii smoleńskiej w Zielonej Górze

Biskup Regmunt: Zakopmy wreszcie te podziały

Dokładnie rok temu o tej porze przeżyliśmy narodową traumę. Tego co się wydarzyło nikt nie mógł przewidzieć. Nawet w najczarniejszych snach. Samolot T-54, który wiózł polską delegację na obchody 70 rocznicy zbrodni katańskiej rozbił się. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Zielonogórzanie uczcili pamięć ofiar tej tragedii. W wielu domach zawisły polskie flagi. Punktualnie o godz. 8.41 w całym mieście zawyły syreny.

Na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej odbyły się główne uroczystości rocznicowe.
Mszę świętą w intencji ofiar katastrofy odprawił bp Stefan Regmunt. - Spotykamy się dokładnie w rok po katastrofie. Owocem tej tragedii była prawda jaką o wydarzeniach sprzed siedemdziesięciu jeden lat usłyszał cały świat. W tamtych trudnej chwili jako naród zdaliśmy egzamin z solidarności. Byliśmy wspólnotą, bo zjednoczył nas ból i cierpienie po stracie tak wielu wybitnych Polaków. Niestety od tego czasu zdążyliśmy wykopać głęboki rów podziałów. Niech ta rocznica stanie się okazją do tego, żeby go przełamać - mówił podczas kazania biskup.

Po zakończeniu mszy uczestnicy przeszli pod duży krzyż, czyli na tzw. Golgotę Pańską. Na granitowym cokole stanął obelisk w postaci złamanego skrzydła. Pomnik wykonany z trwałej blachy kwasoodpornej mierzy 1,8 metra. Ufundowało go miasto. Kosztował 35 tys. zł. Jego autorką jest zielonogórska artystka Małgorzata Bukowicz.

Złamane skrzydło symbolizuje katastrofę

O 16.15 monument odsłonili harcerze. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, wojsko. Zabrzmiała salwa honorowa. Prezydent Janusz Kubicki w okolicznościowym przemówieniu uderzył się w piersi.

- Przy tej okazji warto powiedzieć, że dużą część winy za katastrofę ponoszą politycy. To my walczyliśmy o siedzenia w samolocie - podkreślił Kubicki.
Zielonogórzanie z którymi rozmawialiśmy dobrze oceniają obelisk.
- Przyszłam dziś zapalić znicz pod tym obeliskiem. Bardzo mi się podoba. Moim zdaniem godnie dziś uczciliśmy pamięć ofiar - powiedziała pani Maria.

Podobnego zdania był Leszek Nowoczyński. - Pomnik jest skromny, ale gustowny. I co najważniejsze wymowny. Szachownica i przełamane skrzydło są doskonałym symbolem katastrofy.

Włodzimierz Bogucki, prezes Lubuskiej Rodziny Katyńskiej ma pewne zastrzeżenia do wyglądu obelisku. - Szkoda, że nie jest z granitu, ale najważniejsze że stoi. I będzie nam przypominał o tej jednej z najważniejszych w historii tragedii narodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska