Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o Włodzimierzu Boguckim

(kali)
Włodzimierz Bogucki (z lewej) zawsze uczestniczył w spotkaniach dotyczących pionierów, historii Zielonej Góry (za zdjęciu w Muzeum Ziemi Lubuskiej)
Włodzimierz Bogucki (z lewej) zawsze uczestniczył w spotkaniach dotyczących pionierów, historii Zielonej Góry (za zdjęciu w Muzeum Ziemi Lubuskiej) Leszek Kalinowski
- Będzie go bardzo brakowało Zielonej Górze - mówi Stanisław Szymkowiak, pełnomocnik zarządu woj. lubuskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych. - Jego działalność przyczyniła się do tego, że byliśmy jednym z miast, w których uroczystości patriotyczne obchodzone były hucznie, z udziałem ważnych osób. Miał wiele pomysłów, które szybko realizował. Lubił pracować w pojedynkę albo z małą grupą.

Włodzimierz Bogucki, urodził się w Stanisławowie (obecnie Ukraina). W latach 1964-1966 zdobywał wiedzę w Zawodowym Studium Administracyjnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował m.in. w zielonogórskim ZUS-ie, urzędzie wojewódzkim.

- Poznałem go w 1980 roku, kiedy zakładaliśmy "Solidarność". W czasie stanu wojennego, po internowaniu, organizowaliśmy paczki, interweniowaliśmy w różnych sprawach, zwykle przez naszego biskupa - przypomina S. Szymkowiak. - W 1988 roku reaktywowaliśmy "Solidarność". Potem zaangażował się w sprawy komitetów obywatelskich, pełnił ważne role i funkcje... Był m.in. od 1994 roku prezesem Lubuskiej Rodziny Katyńskiej. Założył stowarzyszenie Gibraltar. Założył Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, był współzałożycielem oddziałów wojewódzkich SORSW w 10 województwach, od 1996 prezes Zarządu Głównego SORSW. Ostatnio myślał o fundacji pojednania polsko-ukraińskiego.

Zobacz też: Absurdy na zielonogórskich ulicach

Posiadał bardzo duże archiwum dokumentów, zdjęć. Zbierał wszystko co się dało, by ocalić od zapomnienia mijający czas i by młodzi mieli dowód tego, co się kiedyś działo w kraju i mieście. Wiele osób podziwiało go za zaangażowanie.

W. Bogucki od 2009 roku było honorowym obywatelem miasta. Wielokrotnie nagradzany oi odznaczany m.in. Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2000), Krzyżem Sybiru (2002), Medalem Pro Memoria (2004), Krzyżem Semper Fidelis (2005).

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska