Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pan tu nie stał”, czyli w jakim celu niepełnosprawni apelują do kierowców

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
We wtorek apele do kierowców trafiły do za wycieraczki części samochodów.
We wtorek apele do kierowców trafiły do za wycieraczki części samochodów. Jarosław Miłkowski
Prawie 3 tys. niepełnosprawnych w Gorzowie ma kartę parkingową, która pozwala zaparkować samochód na tzw. kopercie. Tyle tylko, że często zajmują ją... zdrowi kierowcy.

- Bardzo się boje jeździć samochodem do miasta, bo koperty są pozajmowane. Jeśli inny kierowca zaparkuje na linii, to ja nawet do samochodu nie wsiądę - mówiła we wtorek 11 października Małgorzata Korzeniowska ze Związku ds. Walki z Kalectwem.
- To dość poważny problem. Ja często muszę cofać samochód na połowę jezdni, żeby móc włożyć wózek inwalidzki do środka samochodu. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla innych kierowców - dodawał Zbigniew Korsak, którego żona porusza się na wózku inwalidzkim.

Gorzowianie o swoich doświadczeniach z korzystania z samochodu w Gorzowie mówili nie bez powodu. Właśnie rozpoczęła się bowiem kampania społeczna „Dla kogo koperta?”. Ma ona przypomnieć innym kierowcom, by nie korzystali z tzw. kopert dla niepełnosprawnych.

Ile osób może w Gorzowie korzystać z „koperty parkingowej”?
- Na dziś jest wydanych 2968 kart parkingowych. Wskazania do karty parkingowej dostają tylko osoby, które mają znaczne trudności w poruszaniu się, które mają konkretne schorzenia: neurologiczne, schorzenia narządów ruchu, narządu wzroku czy układu krążenia.
Samo to, że ktoś posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, nie jest równoznaczne, że muszą takie wskazanie otrzymać - mówi Agnieszka Kurek, szefowa Powiatowej Komisji ds. Orzekania Niepełnosprawności przy Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie.

W ramach akcji za wycieraczkę części samochodów w centrum Gorzowa trafiły we wtorek apele do kierowców, by nie parkować na „kopercie”, jeśli nie posiada się do tego uprawnień.
- Akcja będzie trwała dłużej. Prowadzić ją będziemy także w mediach społecznościowych - mówi Marta Liberkowska, dyrektor wydziału promocji i informacji.

Zgodnie z polskim prawem z miejsca oznaczonego kopertą ma prawo korzystać każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Co warto podkreślić, karta parkingowa jest imienna, to znaczy może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.

Czytaj również:
Nietypowy apel do kierowców. Żona niewidomego pana Piotra z Gorzowa prosi o wyrozumiałość

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska