Pandemia zabiera pracę? Polacy szukają zatrudnienia za granicą!

Materiał informacyjny InServ Sp.z o.o Sp. K.
Brak zatrudnienia wśród młodych osób, nieaktywność kobiet, wygasające tarcze finansowe, a przede wszystkim ukryte bezrobocie to czynniki, które sprawiają, że wielu ludzi boi się o swoją przyszłość. Realia na rynku pracy doskonale odzwierciedlają sytuację społeczno-ekonomiczną kraju, która w ostatnim czasie pozostaje pod wpływem szoku wywołanego zarówno pojawieniem się Covid-19, jak i rozwiązaniami przyjętymi przez rząd. I choć z zewnątrz wszystko wygląda świetnie, a Polska teoretycznie ma najniższe bezrobocie w UE, to rzeczywistość wcale nie jest tak różowa, co budzi spory niepokój. Jak ratować domowy budżet i przetrwać ten trudny czas? Szansą na realny grosz dla Polaków jest wyjazd za granicę.

Spadki na rynku pracy, kurcząca się liczba miejsc zatrudnienia, rosnące bezrobocie - jak pandemia zmieniła nasze życie?

Miało być wiosenne ożywienie, a zamiast tego mamy ukryte bezrobocie. Zamknięcie branż radzących sobie do tej pory nie najlepiej, wstrząsnęło sytuacją osób, które od początku pandemii walczą ze zmniejszonym popytem. Nie tylko wewnętrznym, ale również niższym zapotrzebowaniem zagranicy na krajowe dobra i usługi. Ucierpiały usługi kosmetyczne, fryzjerskie, budowlane, a w dużej mierze także branża gastronomiczna. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, obniżenie obrotów tego sektora gospodarki może sięgać nawet 80-90%. Rokuje się, że część firm nie przetrwa kryzysu, a wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na radykalne zwolnienia pracowników. Zmiany widoczne były już w I kwartale 2020 r., kiedy to, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw z 6 422 tys. w IV kwartale 2019 r., zmalało do 6 412, a z miesiąca na miesiąc, obserwowane tendencje tylko się pogłębiały.

Odwilży na rynku pracy nie należy spodziewać się zbyt szybko. Choć sezonowe wzrosty zatrudnienia mogą napawać optymizmem to brak skutecznych rozwiązań, zadłużenia oraz dalsza redukcja etatów nie pozostawiają złudzeń. Wiele branż, jak na przykład budowlana - skutki kryzysu będzie odczuwać szczególnie w przyszłości. Wprowadzone przez rząd wsparcie, nie pozwoliło uniknąć wzrostu bezrobocia, które według GUSu zwiększyło się od 5.5% w początkowej fazie pandemii, do 6,3% obecnie, a może być jeszcze gorzej.

Branża budowlana w Polsce bez szans na przyszłość?

Choć w pierwszej fazie pandemii sektor budowlany bardzo dobrze sobie radził - budowy nie zostały zamknięte, a prace prowadzono przez cały okres lockdownu, to wszechobecne spowolnienie gospodarcze nie napawa optymizmem. Należy liczyć się ze znacznym ograniczeniem inwestycji sektora prywatnego, a także spadkiem dynamiki produkcji, który zauważalny jest już dzisiaj. Zakłada się obniżenie popytu na nowe mieszkania oraz zmniejszenie inwestycji w dziedzinie budownictwa infrastrukturalnego z obawy o stan gospodarki, oraz kondycję przedsiębiorstw.

Według prognoz, firmy dotknięte brakiem zleceń skupią się na sektorze publicznym, co doprowadzi do wyraźnego wzrostu konkurencji, a zarazem obniżek cen świadczonych usług. I choć branża budowlana do tej pory dobrze radziła sobie z kryzysem, to zatory płatnicze są jednym z poważniejszych problemów w tym sektorze. Kwota zadłużenia z roku na rok wzrasta i wyraźnie przekracza tę w innych dziedzinach gospodarki. Co za tym idzie, pracy dla budowlańców będzie mniej.

Wyjazd za granicę szansą dla pracowników fizycznych

Czas pandemii nie jest łatwy, wiele osób traci pracę albo straci ją w przyszłości, znaczna część pracowników poważnie obawia się zwolnienia. Przewidywane prognozy dla branży budowlanej nie pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem, dlatego poszukując nowego zatrudnienia, warto rozważyć alternatywę wyjazdu za granicę. Wybierając miejsce pracy w innym kraju, najlepiej skupić się na możliwości otrzymania wyższego wynagrodzenia, a jednocześnie, na tym, by miejsce zatrudnienia nie było zbyt oddalone od Polski. Biorąc pod uwagę wymienione czynniki, dobrym pomysłem jest praca w Niemczech. To państwo, które dysponuje chłonnym rynkiem pracy, oferuje godne zarobki i jest otwarte dla obywateli wszystkich państw należących do wspólnoty.

Specjaliści z branży budowlanej w Niemczech wciąż stanowią jedną z najbardziej deficytowych grup zawodowych, dlatego niemieccy przedsiębiorcy nieustannie poszukują pracowników. Polscy fachowcy są przez naszych zachodnich sąsiadów szczególnie doceniani za doświadczenie i umiejętności, co przekłada się również na poziom zarobków, znacznie przewyższających polskie realia.

Poszukując zatrudnienia poza granicami kraju, warto skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie rekrutacji. To pozwala zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianych sytuacji, takich jak brak umowy o pracę, niskie wynagrodzenie czy bardzo złe warunki zakwaterowania. Osoba podejmująca współpracę z zaufaną firmą budowlaną, jaką jest na przykład InServ, realizujący inwestycje dla niemieckich kontrahentów, zyskuje gwarancję zatrudnienia na umowie, regularnych wypłat czy pomocy w razie nieprzewidzianych sytuacji. To również brak ryzyka, że zostanie się oszukanym lub naciągniętym przez niemieckiego przedsiębiorcę.O czym świadczą np. liczne opinie InServ.

“Podczas współpracy stawiamy przede wszystkim na zaufanie oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Nikogo nie zostawiamy bez pomocy, dbając o to, by wyjazd był w pełni bezpieczny, a wynagrodzenia wypłacane terminowo. Legalna praca w Niemczech to sposób na wyjście z kryzysu, a przede wszystkim szansa na wysokie zarobki, jakie w Polsce często są nieosiągalne”. - podkreśla Szczepan Szłapka z pionu komunikacji InServ sp. z o.o. sp. k. i dodaje - “Naszą skuteczność i to, że jesteśmy firmą godną zaufania potwierdza nasza wieloletnia obecność na rynku i opinie najbardziej zainteresowanych i wiarygodnych, czyli naszych pracowników”.

Gigantyczna liczba zwolnień - gastronomia i hotelarstwo walczą o przetrwanie

Nie da się ukryć, że gastronomia to jedna z branż, w którą koronawirus uderzył najmocniej. W kryzysowej sytuacji są przede wszystkim małe, rodzinne przedsiębiorstwa, które przez okres lockdownu zostały bez środków do życia. Decyzja rządu o zamknięciu lokali oraz zbyt mała pomoc od państwa przyczyniły się do licznych zwolnień, a także serii bankructw. Na dzień dzisiejszy trudno ocenić kiedy i czy w ogóle branża gastronomiczna wróci do stanu sprzed pandemii, jednak niewątpliwie stała się ona jedną z pierwszych ofiar koronawirusa, a wraz z nią tysiące pracowników w całej Polsce.

Nieco odmiennie sytuacja wygląda w Szwecji, gdzie rząd nie zdecydował się na tak drastyczne ograniczenia dla biznesu - nie zamknięto szkół, przedszkoli, obiektów sportowych na świeżym powietrzu, a w barach obowiązywała sprzedaż przy stolikach. Dzięki łagodniejszym restrykcjom HoReCa, mimo szalejącej pandemii ma się całkiem dobrze, oferując liczne miejsca pracy, także dla Polaków.

Należąca do grupy InServ agencja pracy Hotistin ułatwia Polakom wyjazdy do Szwecji. Jak podkreśla Szczepan Szłapka zapotrzebowanie na pracowników w Szwecji jest wciąż duże. “Poszukujemy m.in. barmanów, kucharzy, kelnerek oraz pokojówek z komunikatywnym angielskim. Mimo tego, że w Szwecji nie funkcjonuje instytucja płacy minimalnej, to pracodawcy oferują naprawdę wysokie wynagrodzenia. Dla naszych rodaków może to być ratunek, podczas gdy sytuacja w polskiej gastronomii jest naprawdę kryzysowa i na ten moment trudno przewidzieć jej dalszy przebieg”.

Poszukiwanie pracy w Szwecji warto powierzyć profesjonalnej agencji. Hotistin zapewnia stabilne zatrudnienie, bezpieczny wyjazd (wraz ze zwrotem kosztów) oraz wsparcie koordynatorów we wszelkich sprawach organizacyjnych. Pracownicy mogą spodziewać się zakwaterowania w sprawdzonych obiektach oraz ubezpieczenia gwarantującego bezpłatną opiekę medyczną. Wystarczy spojrzeć na opinie Hotistin, które najlepiej potwierdzają wysoki poziom świadczonych usług.

Wyjazd “w ciemno” do innego państwa może nieść za sobą duże ryzyko, np. życia w niegodziwych warunkach czy braku zakwaterowania, dlatego specjaliści radzą, by decydować się na legalne zatrudnienie. “Wsparcie profesjonalnej agencji pracy w poszukiwaniu zatrudnienia za granicą to przede wszystkim bezpieczeństwo. Nasi koordynatorzy trzymają rękę na pulsie przez całą dobę, by osoby korzystające z naszych usług mogły na bieżąco korzystać ze wsparcia i pomocy”. - podkreśla Szłapka.

Jak i gdzie szukać pracy za granicą?

Szukanie pracy wymaga wcześniej określonego planu działania. Przede wszystkim należy zdecydować jaka praca i w jakiej branży będzie dla nas odpowiednia, czy jest się gotowym na przeprowadzkę oraz wyjazd do innego kraju, a jeśli tak, to do jakiego. Niezbędne są także odpowiednio przygotowane dokumenty aplikacyjne, takie jak list motywacyjny, świadectwa pracy, certyfikaty oraz profesjonalne CV. W internecie można znaleźć wiele narzędzi, które dają możliwość wygenerowania dokumentu w kilka chwil. Często są to gotowe szablony dopasowane do wielu branż. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Ciekawe CV. Specjalistyczne Curriculum Vitae świadczy o profesjonalizmie pracownika i jego chęci do podjęcia zatrudnienia, a intuicyjny kreator CV znacznie ułatwia pracę nad dokumentem.

Poszukiwanie pracy, szczególnie za granicą to czasochłonny proces, który wymaga regularności w przeglądaniu ofert, a także dokładnego sprawdzania informacji o pracodawcy. Dzięki pomocy agencji pracy, zatrudnienie można znaleźć znacznie szybciej. Specjaliści ds. rekrutacji analizują otrzymane aplikacje i na podstawie kwalifikacji oraz doświadczenia kandydatów łączą je z dostępnymi ogłoszeniami, oferując pracę nawet od zaraz. Legalna praca za granicą to szansa na wyjście z kryzysu dla wielu Polaków. Również media społecznościowe stanowią niewyczerpane źródło ofert. Warto polubić i obserwować na Facebooku agencje oraz firmy rekrutacyjne, takie jak np. InServ czy Hotistin, by na bieżąco śledzić pojawiające się ogłoszenia.

Dodaj ogłoszenie