Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwo dopłaci do niań

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej szefuje zielonogórzanka Jolanta Fedak (fot. Mariusz Kapała)
Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej szefuje zielonogórzanka Jolanta Fedak (fot. Mariusz Kapała)
Wczoraj prezydent podpisał ustawę, na którą tak czekali rodzice. Bo dzięki niej, na pomoc finansową państwa będą mogli liczyć ci zatrudniający legalnie nianię.

To jeden z bardziej wyczekiwanych projektów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, któremu szefuje zielonogórzanka Jolanta Fedak. Sejm już uchwalił, a prezydent podpisał jej ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech. Razem z tymi zmianami, w dniu opublikowania w dzienniku ustaw, zacznie działać też program Maluch. Ma ułatwić godzenie pracy z wychowaniem dzieci. Bo w Polsce tylko 2 proc. gmin ma żłobki, a co dziesiąty maluszek szansę na miejsce. Dlatego w Zielonej Górze chętni rodzice zapisują się już na początku ciąży albo nawet w momencie, gdy dopiero ją planują! Prywatnych placówek nie ma, bo żłobki mają status zakładów opieki zdrowotnej. Oznacza to, że muszą spełniać rygorystyczne wymagania sanitarne i budowlane. Takie, jakie stawia się... szpitalom.

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, łatwiej będzie założyć żłobek (także osobom prywatnym). Będzie można też organizować bardziej kameralne kluby malucha.

Czytaj też: Nianie z Polski poszukiwane nawet w Azji

Największą nowością prawną jest jednak uporządkowanie spraw związanych z tzw. indywidualną opieką nad małym dzieckiem. Mowa tu o starej jak świat instytucji niani - ale występującej w dwóch wariantach. Jako dziennego opiekuna (działałby w zgłoszonych gminie pomieszczeniach i zajmował się maksymalnie pięciorgiem dzieci) oraz legalnie zatrudnionej piastunki przy rodzinie. Za opiekuna dziennego składkę emerytalno-rentową opłaci gmina, za nianię - państwo. Dziennym opiekunem będzie mogła zostać każda osoba z kwalifikacjami lub po szkoleniu. Szczegóły omówione zostaną w rozporządzeniach, które wejdą w życie wraz z ustawą.

- Opieka nad małymi dziećmi zawsze była zadaniem własnym gminy. Jednak trudno było im wywiązać się z tego zadania. Koszty wybudowania żłobka były zbliżone do budowy szpitala. Ta ustawa spowoduje, że zorganizowanie opieki nad małymi dziećmi będzie tańsze - uważa Bożena Diaby z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Dodatkowo, w ramach programu Maluch, gminy będą mogły się starać o dofinansowanie swoich projektów. W tym roku jest na to 40 mln zł, w kolejnych dwóch latach 60 i 90 mln.

Program już wisi na stronach ministerstwa. Wzory wniosków będą jednak dostępne dla gmin w momencie wejścia ustawy w życie. Szacuje się, że dzięki tym zmianom, tylko w tym roku liczba miejsc w instytucjach opiekujących się małymi dziećmi wzrośnie o około 41 tys.

Czytaj też: Lubuszanie najgorzej w Polsce oceniają swoje warunki życia

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska