Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek: Pandemia niestety dramatycznie zwiększyła liczbę ubogich i powoduje desperację tysięcy ludzi

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Papież Franciszek: Pandemia niestety dramatycznie zwiększyła liczbę ubogich i powoduje desperację tysięcy ludzi
Papież Franciszek: Pandemia niestety dramatycznie zwiększyła liczbę ubogich i powoduje desperację tysięcy ludzi Fot. Zuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East News
W wielkanocnym orędziu papież Franciszek zaapelował, by w obliczu pandemii nie tracić nadziei i wspierać tych, którzy cierpią z powodu wywołanego przez nią kryzysu społecznego i gospodarczego. - W duchu internacjonalizmu szczepionek wzywam zatem całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi – zaapelował.

Ojciec święty z powodu pandemii COVID-19 odprawił mszę w Bazylice Watykańskiej, a nie w loggii. Udzielił także miastu i światu błogosławieństwa Urbi et Orbi.

- Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją dla tych, którzy nadal cierpią z powodu pandemii, dla chorych i dla tych, którzy stracili bliskich. Niech Pan da im pocieszenie i wspiera trud lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek – mówił papież.

Podkreślił, że każdy, a zwłaszcza najsłabsi, mają prawo do otrzymania pomocy. - Jest to jeszcze bardziej widoczne w chwili, gdy wszyscy jesteśmy wezwani do walki z pandemią, a podstawowym narzędziem w tej walce są szczepionki – zaznaczył.

- W duchu internacjonalizmu szczepionek wzywam zatem całą wspólnotę międzynarodową do wspólnego zaangażowania, by przezwyciężyć opóźnienia w ich dystrybucji oraz ułatwić dzielenie się nimi, zwłaszcza z krajami najuboższymi – zaapelował w trakcie orędzia.

„Pandemia zwiększyła liczbę ubogich”

Papież Franciszek wspomniał także o wszystkich osobach, które w wyniku pandemii koronawirusa straciły pracę. - Pandemia niestety dramatycznie zwiększyła liczbę ubogich i powoduje desperację tysięcy ludzi – mówił.

Jednocześnie zaapelował do rządów państw, by podejmowały działania, które pomogą tym, którzy tego najbardziej potrzebują.

- Wszyscy potrzebujemy przeżywania prawdziwych relacji międzyludzkich, a nie tylko wirtualnych, zwłaszcza w wieku, w którym kształtuje się charakter i osobowość. Jestem blisko ludzi młodych na całym świecie, a w tej chwili szczególnie tych w Birmie, dążących do demokracji, pokojowo wyrażając swój głos, będąc świadomymi, że nienawiść można rozproszyć jedynie miłością - dodał Ojciec święty.

Sytuacja migrantów

Papież poruszył kwestię państw, w których cały czas mają miejsce konflikty zbrojne: Syrii, Jemenu, Libii, a także modlił się za Izraelczyków i Palestyńczyków, by „odnaleźli siłę dialogu”.

- Niech wszystkie zaangażowane strony podejmą skuteczne starania, aby zakończyć konflikty i pozwolić narodom wyczerpanym wojną żyć w pokoju oraz rozpocząć odbudowę swoich krajów – zaapelował.

Ojciec święty modlił się za jeńców wojennych, by mogli powrócić bezpiecznie do domu. - Na świecie wciąż jest zbyt wiele wojen i nazbyt wiele przemocy! Niech Pan, który jest naszym pokojem, pomoże nam przezwyciężyć mentalność wojny – mówił.

Kolejny rok pandemii

Na zakończenie orędzia papież przypomniał, że to kolejna Wielkanoc z restrykcjami, które w niektórych miejscach na świecie nie pozwalają na uczestniczenie w mszach.

- Módlmy się, aby te ograniczenia, podobnie jak wszystkie ograniczenia wolności kultu i religii na świecie, zostały usunięte, i aby każdy mógł swobodnie modlić się i uwielbiać Boga - zaapelował.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Papież Franciszek: Pandemia niestety dramatycznie zwiększyła liczbę ubogich i powoduje desperację tysięcy ludzi - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska