MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park miejski w Kostrzynie skrywał szczątki 21 czerwonoarmistów. Kości wykopano i złożono w grobie na cmentarzu w Międzyrzeczu

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Na terenie parku miejskiego w Kostrzynie znaleziono w 2017 r. szczątki 21 żołnierzy radzieckich. Teraz pochowano je na cmentarzu w Międzyrzeczu.
Na terenie parku miejskiego w Kostrzynie znaleziono w 2017 r. szczątki 21 żołnierzy radzieckich. Teraz pochowano je na cmentarzu w Międzyrzeczu. Ryszard Dubik
To odkrycie zaskoczyło badaczy. W parku w centrum Kostrzyna nad Odrą znaleziono szczątki żołnierzy radzieckich. Nie powinno ich tam być. W latach 50. przeprowadzono ekshumację. Okazało się jednak, że była ona niedbała. Odnalezione szczątki pochowano na cmentarzu w Międzyrzeczu.

To była skromna ceremonia. 9 czerwca o 11.00 na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Międzyrzeczu przy ul. Kazimierza Wielkiego pochowano szczątki 21 żołnierzy, które odnaleziono w czasie prac wykopaliskowych na terenie kostrzyńskiego parku. W ceremonii pogrzebowej z udziałem księdza Jarosława Szmajdy, proboszcza parafii prawosławnej z Gorzowa Wielkopolskiego, uczestniczyli także dyrektor MTK - Ryszard Skałba, pracownicy MTK - Ireneusz Nalewajczyk i Krzysztof Socha oraz pracownicy zakładu pogrzebowego.

INFORMACJE ZE STAREGO MIASTA W KOSTRZYNIE

Była ekshumacja, ale kości zostały

Prace archeologiczne w kostrzyńskim parku prowadzono w 2017 r. i miały one związek z realizowaną tu inwestycją. - Wiedzieliśmy, że na terenie obecnego parku był niemiecki cmentarz. Spodziewaliśmy się więc grobów przedwojennych mieszkańców miasta. Wiedzieliśmy też, że w 1945 r. na terenie obecnego parku pochowano żołnierzy radzieckich, którzy polegli w walkach o Kostrzyn. W latach 50. przeprowadzono jednak ich ekshumację, dlatego znalezienie szczątków było dla nas zaskoczeniem - mówi Krzysztof Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Wiedzieliśmy też, że w 1945 r. na terenie obecnego parku pochowano żołnierzy radzieckich, którzy polegli w walkach o Kostrzyn. W latach 50. przeprowadzono jednak ich ekshumację, dlatego znalezienie szczątków było dla nas zaskoczeniem

Mieszkaniec Kostrzyna i pasjonat historii miasta Ryszrd Dubik zrobił film o pracach na terenie kostrzyńskiego parku miejskiego:

Tylko trzy kompletne szkielety

Badacze odnaleźli tylko trzy kompletne szkielety. Dopiero szczegółowe badania wykopanych kości pozwoliły określić, że należały one łącznie do 21 osób. - Było wśród nich właściwie dziecko. Chłopiec miał między 15, a 16 lat - mówi K. Socha. Prawdopodobnie wśród szczątków były też kości kobiety.

INFORMACJE Z KOSTRZYNA NAD ODRĄ

Zginęli w czasie walko o Kostrzyn

Stan szkieletów i pojedynczych kości pozwolił badaczom na stwierdzenie, że czerwonoarmiści zginęli w czasie walk o miasto. Na kościach widoczne były obrażenia. Jeden z żołnierzy został trafiony w głowę, przeprowadzono mu trepanację czaszki.

Doczekali się pogrzebu

Po wykopaniu kości i ich przebadaniu należało zdecydować, co dalej. Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., po konsultacjach z Instytutem Pamięci Narodowej, zdecydował, że żołnierze zostaną pochowani właśnie na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Międzyrzeczu przy ulicy Kazimierza Wielkiego.

Polecamy wideo: Archeologiczna sensacja w powiecie gorzowskim. Prastare cmentarzysko w okolicy Kostrzyna nad Odrą odkrywa kolejne tajemnice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska