Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Mużakowski został światowym geoparkiem

Źródło: Urząd Marszałkowski; oprac:(mad)
Park Krajobrazowy Mużakowa otrzymał certyfikat światowego geoparku. Oznacza to, że jest to park niezwykle cenny geologicznie. To pierwszy taki polski geopark w Europie.
Park Mużakowski został światowym geoparkiem

We wrześniu w Larvic w Norwegii odbędzie się konferencja, podczas której wręczone zostaną certyfikaty. Lubuską delegację będzie reprezentował m.in. Marek Cieślak - starosta powiatu żarskiego.

Znajdujący się po obu stronach polsko-niemieckiej granicy Park Mużakowski, wpisany wspólnie przez oba państwa w 2004 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi doskonałą wizytówkę regionu.

Marszałek Elżbieta Polak zamierza wspierać wszelkie działania zmierzające do wykorzystania potencjału Parku Mużakowskiego. Natomiast Minister Kultury Bogdan Zdrojewski w piśmie skierowanym do władz województwa przekonuje, że międzynarodowa ranga obiektu zobowiązuje do jego rozwoju.

- Spośród wszystkich polskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Park Mużakowski to jedyny, który nie jest zarządzany przez wyodrębnioną instytucję/organizację, skoncentrowaną na tym działaniu.

Dlatego też minister Zdrojewski proponuje podjąć rozmowy w celu zmiany tej sytuacji, która jest podyktowana troską o ten wyjątkowy w skali świata zabytek. - Korzystniejsze dla obiektu rozwiązanie może być też jednocześnie ogromną szansą dla Ziemi Lubuskiej - zapewnić jej skuteczny i długofalowy rozwój - dodaje minister.

Obecnie w obu częściach parku prowadzone są prace konserwatorskie, których celem jest odtworzenie układu kompozycyjnego. Jedną z podstawowych zasad rewaloryzacji jest przywrócenie integralności przestrzennej obu części parku.

Rewaloryzacja polskiej części parku prowadzona jest przez Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu w Warszawie, a części niemieckiej przez Fundację Ksiecia Pücklera - Park Bad Muskau. W 1999 roku przyznano Ośrodkowi i Fundacji za Ochronę krajobrazu historycznego parku honorową nagrodę UNESCO im. Meliny Mercouri, a w roku 2002 nagrodę Europejskiej Fundacji Kultury "Pro Europa".

Park Mużakowski położony jest nad Nysą Łużycką, po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Zachodnia część parku z ośrodkiem rezydencjonalnym leży po stronie niemieckiej na terenie miasta Bad Muskau.

Wschodnia część leży po stronie polskiej na terenie miasta Łęknica. Powierzchnia całego założenia wynosi 728 ha, części zachodniej - 206 ha, części wschodniej - 522 ha. Park leży na zróżnicowanym wyskościowo terenie moreny czołowej zwanej Łukiem Mużakowa. Jest to klasyczny park krajobrazowy, jedno z czołowych dzieł europejskiej sztuki ogrodowej XIX w.

Inicjatorem budowy parku, jak i jego twórcą był książe Hermann von Pückler-Muskau, właściciel dóbr Muskau, literat, a zarazem propagator i teoretyk ogrodnictwa krajobrazowego.

Gdzie jeszcze warto wpaść? Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca znajdziesz na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska