Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park płacowy w Bojadłach wysprzątany. Pomogli wolontariusze!

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Sprzątanie parku pałacowego w Bojadłach
Sprzątanie parku pałacowego w Bojadłach Fundacja Pałac Bojadła
W ostatnich dniach Fundacja Pałac Bojadła zorganizowała wolontariackie sprzątanie pięknego parku pałacowego, który znajduje się przed zabytkową posiadłością. W te działania zaangażował się zarówno urząd gminy, mieszkańcy a nawet przyjezdni, którzy specjalnie na tę okazję dotarli do Bojadeł z Poznania.

Sprzątanie parku pałacowego

Park pałacowy zlokalizowany naprzeciwko zabytkowej posiadłości to popularne miejsce w Bojadłach. - Mieszkańcom zależy na parku, dlatego już po raz trzeci zorganizowaliśmy akcję sprzątania. Nie da się ukryć, że to miejsce wymagało pewnej pracy, dlatego tym bardziej cieszy nasz fakt, że znaleźli się mieszkańcy, którzy poświęcili swój wolny czas, aby oczyścić aleje - tłumaczy Aneta Kamińska, prezes Fundacji Pałac Bojadła, która koordynowała całą akcję. Co warto podkreślić, w działania w parku włączył się również wójt Krzysztof Gola oraz Barbata Bieliniś-Kopeć, lubuska konserwator zabytków, którzy pomagali wolontariuszom.

Historia pałacu w Bojadłach

Historia Pałacu w Bojadłach jest bardzo bogata. W przeszłości posiadłość stanowiła część majątku rodziny Kottwitzów, która ufundowała cały zespół budynków. Składał się on z pałacu, parku, dwóch kordegard i dwóch oficyn. Przez wieki obiekt znajdował nowych właścicieli. Zmieniał też swoje funkcje: był instytucją edukacyjną, izbą porodową, ale także miejscem letnich kolonii. Przez ostatnie dziesięciolecia niestety również niszczał. Ten interesujący kompleks od 2014 roku ma nowego właściciela. Obecnie opiekuje się nim Fundacja Pałac Bojadła.

Co warto podkreślić, Fundacja dotychczas modernizowała pałac własnymi środkami, ale w ostatnim czasie zdobyła unijne dofinansowanie w wysokości ok. 2,4 mln zł. Dzięki tym środkom będzie można odnowić dolne części budynku i stworzyć w nich interesującą ofertę kulturalną, m.in. ekspozycje muzealne. Zanim to jednak nastąpi zapraszamy do naszej jesiennej galerii, abyście sami mogli się przekonać, jak wielki potencjał kryje ta perełka lubuskiej architektury!

WIDEO: Zamki, pałace i dwory Ziemi Lubuskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska