Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park przemysłowy w Nowym Kisielinie: Na początek wodociąg i światłowody

Tomasz Czyżniewski 68 384 88 34 [email protected]
W pierwszym etapie inwestycji wodociągowej powstanie 2,3 km wodociągu (fot. sxc.hu)
W pierwszym etapie inwestycji wodociągowej powstanie 2,3 km wodociągu (fot. sxc.hu)
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja właśnie ogłosiły przetarg na zbudowanie wodociągu i światłowodów do Lubuskiego Parku Przemysłowego w Nowym Kisielinie.

Czytaj też: Park naukowo-technologiczny i strefa ekonomiczna w Kisielinie coraz bliżej

Zielona Góra nie ma wielu wolnych terenów. Ani pod budownictwo, ani pod przemysł. Dlatego wielkie nadzieje wiąże z parkiem przemysłowym w Nowym Kisielinie. Na razie większość prac koncentruje się na projektowaniu, powoływaniu spółki i dopinaniu wszystkich spraw formalno-prawnych. Żeby inwestorzy mogli pobudować tam swoje zakłady, wcześniej teren trzeba uzbroić. Zaczynamy od wody.

- To pierwszy etap inwestycji wodociągowej. Mamy do ułożenia 2,3 km wodociągu od Szosy Kisielińskiej przez Studzienną do Sadowej. Do tego dojdzie 5 km światłowodu, którego początek jest na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego - tłumaczy Zdzisław Karpeta, wiceprezes wodociągów. - Czekamy na oferty, po rozstrzygnięciu przetargu jeszcze w tym roku powinny ruszyć prace. Finał w przyszłym roku.

Jest to tzw. magistrala przesyłowa, czyli bez sieci rozprowadzającej budowanej przy okazji. Dlaczego wodociągi zrobią tylko nieco ponad 2 km sieci, skoro do Nowego Kisielina jest o wiele dalej? Bo nie ma drogi! - Nie da rady zbudować strefy bez dobrej komunikacji - wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk pokazuje sytuację na mapie okolic Zielonej Góry. W miejscu, gdzie kończy się zjazd z obwodnicy miasta, tuż przed Starym Kisielinem, jest boczna droga do Raculi. Tam powstanie rondo, z którego będzie wychodzić zbudowana od podstaw droga wojewódzka, omijająca od południa Stary i Nowy Kisielin. Z niej będą odchodzić drogi wewnątrz strefy. - Kosztować będzie 37 mln zł. Powinna być gotowa do końca 2012 roku. Inwestorem jest wojewódzki zarząd dróg - tłumaczy Kaliszuk. - Wodociąg będzie biegł wzdłuż drogi. Dlatego teraz kładziemy pierwszy fragment instalacji. Sieć ma kosztować 14,9 mln zł.

Czytaj też: Park technologiczny nie tylko w Kisielinie

W drugim etapie sieć zostanie doprowadzona do samej strefy i w niej rozprowadzona. Ale to w następnych latach. Podobnie będzie z kanalizacją. - Ale ją będziemy budować jakby w odwrotnym kierunku. Nie w stronę Zielonej Góry, lecz poprowadzimy ją za Nowy Kisielin. Do istniejącej już kanalizacji zbudowanej w ramach programu spójności - tłumaczy wiceprezes Karpeta.

Przypomnijmy: udziałowcami strefy w Kisielinie jest Uniwersytet Zielonogórski, samorząd województwa, miasto Zielona Góra, gmina Zielona Góra i specjalna strefa ekonomiczna w Słubicach. W założeniu ma być to miejsce współpracy nauki z przemysłem. Ma tu powstać m.in. Centrum Budownictwa Zrównoważonego i Energii (za 21,6 mln zł), Centrum Innowacji (za 23,3 mln zl), Centrum Technologii Informatycznych (za 8 mln zl) i Instytut Elektrotechniki (11,8 mln zł).

Wszystkie te inwestycje będą dofinansowane z unijnych pieniędzy w ramach LRPO w wysokości 85 proc. Tereny w strefie zostaną również wystawione na sprzedaż dla prywatnych firm.

Czytaj też: Spółka naukowo-biznesowa ma ściągnąć inwestorów

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska