Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park technologiczny w Kisielinie. Powstaje centrum logistyczne

Tomasz Czyżniewski 68 324 88 34 [email protected]
- Na razie prace trwają jedynie przy wykańczaniu centrum logistycznego parku (fot. Tomasz Gawałkiewicz)
- Na razie prace trwają jedynie przy wykańczaniu centrum logistycznego parku (fot. Tomasz Gawałkiewicz)
- Patrz pan! Koparka. Coś zaczynają tutaj kopać. Może wreszcie się w naszym Nowym Kisielinie młodzi będą mieli pracę - mówi pan Julian, który właśnie wraca z cmentarza. Mieszkańcy czekają na park.

Czytaj też: Będą miejsca pracy dla Lubuszan i to nie byle jakie

Dla jasności: na Lubuski Park Przemysłowo-Technologiczny, który ma powstać na południe od wsi. Jeden, uniwersytecki, fragment parku będzie poświęcony nauce. A na pozostałej części mają się pojawić inwestorzy.

- Mieszkam w Nowym Kisielinie od 1960 roku - opowiada pan Julian. Stoimy przy cmentarzu. Po drugiej stronie drogi widać splantowane fragmenty ziemi. Dalej ciągną się pola. 200 dalej stoi koparka. Czyżby zaczęły się jakieś prace? - Kopię żwir, którym wysypiemy ścieżki - tłumaczy operator pan Zdzisław. Ze śmiechem dodaje: - To nie jest początek budowy jakiejś fabryki, chociaż wszyscy na to czekają. My pracujemy przy pałacyku, w którym jest centrum logistyczne parku.

Czytaj też: Zielona Góra zapłaci za park w Nowym Kisielinie

Zatrzymujemy się w centrum wsi. - Park? Chyba już wszyscy o nim słyszeli - zastanawia się Anna Kozłowska. - Ma tam powstać za pałacykiem. Wtedy wieś się zmieni. Bo ludzie będą mieli pracę, przynajmniej młodzi. I obwodnicę nam zbudują, to przez wieś mniej samochodów będzie jeździć. Podobno jest nawet jakiś duży inwestor.

Ten duży inwestor wszystkim spędza sen z powiek. Japończycy, bo o nich mowa, jeżdżą po Polsce i szukają miejsca pod dwie fabryki. Na początek chcą zainwestować 400 mln zł w 400 miejsc pracy. Dlatego radni gminni postanowili zmienić plan przestrzennego zagospodarowania terenu, który został uchwalony pół roku temu. - To kosmetyczna zmiana - tłumaczy Anna Halip, kierowniczka referatu planowania przestrzennego. - Chodzi o drogi. Kiedy pół roku temu uchwalaliśmy plan, zakładaliśmy, że inwestorzy będą zainteresowani działkami o powierzchni ok. 10 hektarów. Teraz okazuje się, że chcą większe. Nie ma sensu, żeby przez środek fabryki biegła droga.

Nowy plan będzie pozwalał na swobodne wytyczanie dróg, w zależności od tego, jakie działki kupią inwestorzy.

- W ramach współpracy podpiszemy z gminą porozumienie i na koszt miasta plan zostanie zmieniony. Zrobią to nasi urzędnicy - zapowiada wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk.

A co z inwestorem? - Walczymy - wiceprezydent Dariusz Lesicki jest bardzo enigmatyczny.

Rozpoczęły się już prace przy budowie wodociągu i światłowodu do parku.

 

Czytaj też: Jaka jest przyszłość parku technologicznego? - zapis debaty (wideo)

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska