MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park w Zielonej Górze Kiełpinie zaprojektował słynny ogrodnik. Warto sprawdzić, co chciał przekazać kolejnym pokoleniom...

Leszek Kalinowski
Park w Zielonej Górze Kiełpinie ma dużą wartość historyczną i kulturową jako dzieło uznanego artysty.
Park w Zielonej Górze Kiełpinie ma dużą wartość historyczną i kulturową jako dzieło uznanego artysty. Leszek Kalinowski
Dworski park w Zielonej Górze Kiełpinie. Rosną tu nawet 300-letnie drzewa. Park zaprojektował słynny niemiecki ogrodnik Piotr J. Lenné. Ten, który jest autorem parku w Zielonej Górze Zatoniu.
  • Zmodernizowany park w Zielonej Górze Kiełpinie przyciąga ludzi o każdej porze roku.
  • Zatrzymują się tu mieszkańcy powiększonej Zielonej Góry, którzy przyjeżdżają do miejskiego sołectwa rowerami, samochodami.

Park w Zielonej Górze Kiełpinie zachęca do spotkań

- Powiem szczerze, że mieszkam od urodzenia w Zielonej Górze, ale dopiero teraz odkrywam przyłączone do miasta w 2015 roku wsie. Ileż one ciekawych miejsc kryją w sobie - zachwyca się Aniela Dabińczuk, która wraz z mężem Tomaszem przyjechała pospacerować w niedzielę po parku. - Teraz w czasie pandemii koronawirusa szukam różnych ciekawych miejsc, by spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. A tu jest cudownie. Kiedy wreszcie ta epidemia się skończy zaproszę tu swoich znajomych, by pod wiatą posiedzieć, wypić kawę, upiekę ciasto. Taki mam plan. Ale na razie robię zdjęcia tym dębom, bo są wspaniałe.

Słynny architekt ogrodów chciał stworzyć park jako miejsce spotkań

Park dworski w Zielonej Górze Kiełpinie nie jest za duży (liczy ponad hektar powierzchni). Ale idealnie nadaje się na krótki spacer czy posiedzenie ze znajomymi na ławce w ładną pogodę.

Park w Zielonej Górze Kiełpinie ma dużą wartość historyczną i kulturową jako dzieło uznanego artysty.

Park w Zielonej Górze Kiełpinie zaprojektował słynny ogrodni...

Dwa lata temu park został zmodernizowany. Wcześniej był zarośnięty i nikt nie zwracał na niego uwagi.
Co się zatem zmieniło się w parku w Zielonej Górze Kiełpinie po remoncie? Nie tylko wycięto samosiejki i zadbano o rosnące tu drzewa. Wytyczono parkowe aleje, według dawnego układu. Odtworzono również dwa stawy, postawiono nowe mostki, stworzono łąki kwietne i postawiono elementy małej architektury, by mieszkańcy mogli tutaj spędzać wolny czas nawet w przypadku niepogody. Niektóre drzewa mają po 300 lat, stanowią pomniki przyrody. Rosną tu dęby, lipy drobnolistne, kasztanowiec biały robinia biała, klony zwyczajne.

Zobacz też Park Poetów

Tak jak zapewne chciał słynny architekt ogrodów, który zaprojektował także park w Zielonej Górze Zatoniu (widzicie podobieństwa?). Remont kosztował blisko 2 mln zł.
Odnowa była możliwa dzięki unijnym pieniądzom w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska