W Niwiskach (gmina Nowogród Bobrzański) naszą uwagę przykuwa kościół. Jest wyjątkowy, bo zbudowany z kamienia polnego i rudy darniowej. Pochodzi z XIII wieku. Wieża ze spiczastym hełmem datowana jest natomiast na 1766 rok. Po drugiej stronie ulicy znajdują się ruiny kościoła protestanckiego i zespół pałacowo-parkowy o powierzchni ponad 10 hektarów.
Park ze stawami, ruinami, pałacem, kopcem widokowym. Bajeczn...
- Idealne miejsce na weekendowy wypad. Odkryłeś już tę miejscowość? Jest urokliwa
- Kiedyś nikt tu nie zaglądał. Teraz to miejsce kusi wieloma atrakcjami. Zobacz!
- Ale tu jest super! To nie tylko raj dla łabędzi, ale i wędkarzy oraz spacerowiczów
- Czy znasz to rekreacyjne miejsce w okolicy Zielonej Góry? [ZDJĘCIA]
Niwiska: park, ruiny, pałac i kopiec widokowy
Park zadziwia o każdej porze roku. Teraz wiosną podziwiać tu możemy pola kwiatowe zawilców, szum wody rzeki Urzucianki, śpiew ptaków. Zachwycają stare dęby i lipy. Po dawnym wjeździe do parku i dalej aleją do pałacu zachowały się dwa czworoboczne postumenty. Na górze znajdują się latarnie. I choć wymagają gruntownego remontu, wyglądają mimo wszystko zjawiskowo. Po obu stronach rzeki ciągną się stare drzewa, stawy. Pałac jest dziś własnością prywatną, Po drugiej wojnie światowej był siedzibą Nadleśnictwa Niwiska. Na wzniesieniu stał bardzo ciekawy obiekt - kościół ewangelicki, ale popadł w ruinę. A można go było uratować. To była ciekawa świątynia zbudowana w XVIII wieku na planie krzyża. Przykład obiektu szachulcowego. Wiek później kościół został przebudowany i zyskał styl klasycystyczny. Starsi mieszkańcy pamiętają, że świątynia po wojnie pełniła funkcję kościoła katolickiego, do którego chodzili na nabożeństwa jeszcze w latach 60.
O park w Niwiskach dbają dziś mieszkańcy
Park należy dziś do Nadleśnictwa Nowa Sól, które wraz z mieszkańcami (powstało stowarzyszenie), stara się utrzymać w porządku to miejsce. Zaangażowanie miejscowych jest duże, niestety nie brakuje też wandali i osób, które złośliwie niweczą ciężką pracę osób, walczących o przywrócenie temu miejscu dawnego blasku. W parku ciekawym obiektem jest kopiec widokowy, na który wiodła ścieżka w kształcie spirali. Drzewa mają po 300-500 lat. Obwód jednego z dębów wynosi ponad 600 cm. Z innych wartych odnotowania drzew znajdziemy tutaj: lipy drobnolistne, klony pospolite i jawory, kasztanowce zwyczajne, graby pospolite, buki, topole osiki, dęby bezszypułkowe i czerwone, robinie akacjowe, ale także jodły, świerki, modrzewie czy sosny wejmutki.
To idealne miejsce na wiosenne spacery dla wszystkich spragnionych nowych wrażeń. Polecamy!
Zobacz też film: Nad wodami w Zaborze
ZOBACZ TEŻ
To są rowerowe hity - 10 propozycji wycieczek po Zielonej Gó...
Przygotuj się na wyprawę w góry
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?