Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia" u ministra rolnictwa

(kurz)
Występ grupy muzyczno-wokalnej "Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia” podczas spotkania opłatkowego ministra Stanisława Kalemby z  rolnikami.
Występ grupy muzyczno-wokalnej "Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia” podczas spotkania opłatkowego ministra Stanisława Kalemby z rolnikami. Archiwum zespołu
Występ grupy muzyczno-wokalnej "Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia" podczas spotkania opłatkowego ministra Stanisława Kalemby z przedstawicieli rolników, instytucji działających na rzecz wsi i rolników, która odbyła się w gmachu ministerstwa rolnictwa.

"Pastuszkowi Grocze" zaprezentowali muzykę i śpiew pastorałek oraz kolęd we własnym opracowaniu i w sposób podobny do tego, który istniał w okresie powstawania pastorałek. W repertuarze znalazły się pastorałki takie jak: "Dnia jednygo o północy", "My tyż pastuszkowie", "Jo jest dudka", "Hej w dziń narodzynia", A wczora z wieczora", kolędy: "Wśród nocnej ciszy", "Bóg się rodzi", "Anioł pasterzom mówił", "Do szopy hej pasterze", "Przybieżeli do Betlejem", "Gdy śliczna panna", "Dzisiaj w Betlejem", "Lulajże Jezuniu".

Pastorałki i kolędy ozdobione brzmieniem kozła białego i czarnego, mazanek, sierszeniek, skrzypiec ludowych i klarnetu Es - wielkopolskich instrumentów ludowych "Regionu Kozła", zostały przyjęte z dużym zaciekawieniem wśród zebranych gości, a występ nagrodzony gromkimi brawami.

W spotkaniu opłatkowym udział wziął również Wicepremier Janusz Piechociński, który wraz z ministrem Stanisławem Kalembą podziękowali i złożyli życzenia członkom zespołu osobiście.

Grupa muzyczno-wokalna "Pastuszkowi Grocze spod Zbąszynia" założona w roku 2002 przez mistrza sztuki ludowej Leonarda Śliwę, aby śpiewać kolędy i pastorałki tak jak pasterze w naszej gwarze, już od początków XV wieku. Niektórzy muzycy są jeszcze uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu, a inni ją już ukończyli, są studentami lub absolwentami innych zbąszyńskich szkół.

Członkowie grupy są członkami Kapel Koźlarskich i Regionalnych Zespołów Folklorystycznych m.in. w Dąbrówce Wlkp., Przyprostyni i Zbąszyniu. Grają i śpiewają szczególnie te pieśni, w których wymieniane są stare instrumenty ludowe, w tym różne rodzaje dud. Prezentują kolędy i pastorałki na kozłach i sierszeńkach, a śpiew ozdobiony jest też różnym rodzajem dzwoneczków.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska