Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patent mużakowski

DARIUSZ CHAJEWSKI
Efektowna, wielohektarowa buczyna leżąca na południe od miasta nazywana jest zielonymi płucami Żar. Zgodnie z najnowszym planem starostwa miałaby się stać również jego ozdobą.

Dwie wieże, o których mowa nie mają nic wspólnego z tolkienowską trylogią. Pasjonaci z Żar chcą przywrócić do świetności tzw. Bukowy Las, rozległy park na południe od miasta. Jego ozdobą mogą być właśnie dwie takie budowle, które od lat zamieniają się powoli w ruinę.

Patent mużakowski

Teren rekreacyjny był tutaj już za czasów Doroty Talleyrand. Przed wojną Bukowym Lasem zarządzała specjalna miejska firma i był on nazywany zielonymi płucami Żar. Okolica była i jest malownicza. Po pierwsze za sprawą ukształtowania. Wśród wzgórz znajduje się uchodząca za najwyższe lubuskie wzniesienie Góra Żarska (227 m n.p.m.), po drugie za sprawą starego bukowego lasu, który szczególnie pięknie prezentuje się jesienią.
- Oczywiście mieszkańcy Żar znają uroki tego miejsca doskonale, jednak chcielibyś-my je pokazać także turystom - mówi inicjator "operacji" Bukowy Las starosta Edward Skobelski. - Zgodnie z planem chcielibyśmy, żeby powstał ciąg turystycznych atrakcji wiodący z naszego Bukowego Lasu przez Łuk Mużakowa po Park Mużakowski.
Jaki jest patent za zdobycie finansów? Skobelskiemu marzy się powtórzenie rozwiązania wykorzystanego przy renowacji Parku Mużakowskiego, gdzie wykorzystywano pracę bezrobotnych i pieniądze spoza samorządowego budżetu.

Wieża z noclegiem

Największą atrakcją Bukowego Lasu są właśnie dwie wieże. Jedna z nich nosi miano Wieży Promnitza, druga Wieży Bis-marcka. Obie zostały zbudowane jako wieże widokowe. Pierwsza byłaby tylko wieżą widokową, druga dodatkowo mieściłaby lokal gastronomiczy i kilka miejsc noclegowych.
- Obok powinny przebiegać ścieżki rowerowe, trasy spacerowe - uzupełnia wizję zajmujący się turystyką Józef Tarniowy.
Za dwa tygodnie w Żarach zaplanowano spotkanie wszystkich zainteresowanych przyszłością Bukowego Lasu. Do projektu starostwo ma zamiar wciągnąć nie tylko leśników, którzy są właścicielami terenu, ale też fachowców zajmujących się parkami krajobrazowymi.
- Przez lata Łużyce parkami pałacowymi i krajobrazowymi właśnie stały - dodaje Tarniowy. - A nasze wieże widokowe mogą stać się wielką atrakcją. W pogodne dni rozciąga się stąd widok na Karkonosze i Śnieżkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska