MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Szopa, założyciel Red is Bad poszukiwany. Wystawiono list gończy

Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prokuratura Krajowa potwierdza, że za Pawłem Szopą, założycielem marki odzieżowej Red is Bad, wystawiono list gończy. W poniedziałek sąd wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu biznesmena.

Spis treści

List gończy za Pawłem Szopą

Wystawienie listu gończego za Pawłem Szopą potwierdził w rozmowie z Polsat News rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Katowicach wydał decyzję o tymczasowym aresztowaniu przedsiębiorcy.

„Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił zażalenie prokuratora i zastosował wobec Pawła Sz. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni (zgodnie z pierwotnym wnioskiem). Na postanowienie to służy zażalenie do innego równorzędnego składu sądu odwoławczego” – informowała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Paweł Szopa może być aresztowany

Obrońca Szopy, mec. Bartosz Lewandowski napisał na X, że o decyzji sądu dowiedział się „z mediów i z komunikatu Prokuratury”.

„Pierwszy raz spotkałem się z sytuacją, w której Sąd nie zawiadamia obrońcy o terminie posiedzenia, na którym za zapaść postanowienie o pozbawieniu człowieka wolności. Z informacji, które posiadam wynika, że sąd wydał orzeczenie na posiedzeniu niejawnym ” – skomentował prawnik.

We wtorek do sprawy odniósł się sąd.

– Z treści zarządzenia sędziego referenta wynika, że posiedzenie odbywało się bez udziału stron, w trybie art. 249 par. 5 kpk a contrario. Przepis nakłada obowiązek powiadamiania podejrzanego i obrońcy w sytuacji, kiedy posiedzenie dotyczy przedłużenia tymczasowego aresztowania, zażalenia na przedłużenie i zażalenia na zastosowanie tymczasowego aresztowania – powiedział we wtorek PAP rzecznik katowickiego sądu Jacek Krawczyk, pytany o stanowisko mec. Lewandowskiego.

Jak dodał, przepis nie mówi o zażaleniu na odmowę zastosowania tymczasowego aresztowania.

– Z tego przepisu pani przewodnicząca wywiodła, że nie ma potrzeby powiadamiania, taka praktyka jest stosowana w wydziale – zaznaczył sędzia.

O co jest oskarżony Paweł Szopa?

Jak informuje PK, śledztwo, w którym oskarżony jest Szopa, dotyczy m.in. „dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego, tj. czynu z art. 231 § 2 kk.”

Postępowanie było prowadzone przez CBA jeszcze za poprzedniej władzy. Szopa i jego biznesy miały być „dostawcami wszystkiego” dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jej ówczesny szef, Michał Kuczmierowski został w poniedziałek zatrzymany w Londynie i czeka na decyzję sądu ekstradycyjnego.

W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom w sprawie RARS: dyrektorce biura zakupów Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P. Zarzuty te dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 mln euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródła: i.pl, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska