Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pawilon niedoszłej Ryobsfery wciąż nie został przeniesiony. Dlaczego? Wkrótce teren przy moście w Krośnie Odrzańskim będzie placem budowy

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
W tym pawilonie miała być Rybosfera. Planowano przenieść go do górnej części miasta, ale wciąż tego nie zrobiono. Dlaczego?
W tym pawilonie miała być Rybosfera. Planowano przenieść go do górnej części miasta, ale wciąż tego nie zrobiono. Dlaczego? Łukasz Koleśnik
Rybosfera czyli restauracja przy porcie w Krośnie Odrzańskim, oparta głównie na daniach rybnych i prowadzona przez spółdzielnię to pomysł, który już nie zostanie zrealizowany. Pawilon, w którym miała mieścić się knajpa, wciąż jednak stoi w tym samym miejscu, chociaż w samorządzie mówiło się o jego przeniesieniu do górnej części miasta.

Pawilon po niedoszłej Rybosferze czeka

Perypetie związane z restauracją Rybosfera sięgają już kilku lat. Początkowo miał to być pomysł, który zostanie sprawdzony na największej imprezie w Krośnie Odrzańskim, czyli Rybobraniu. Później powstała spółdzielnia socjalna, która we współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej miała prowadzić lokal, aktywizując uczestników wspomnianych WTZ, którzy wracali na rynek pracy. Projekt się zakończył, jednak restauracja nie ruszyła z kopyta, tym razem ze względu na lokalizację Rybosfery. Pawilon stanął w miejscu, w którym ma przebiegać most tymczasowy, gdy dojdzie do inwestycji związanej z podnoszeniem zabytkowej przeprawy nad Odrą w Krośnie Odrzańskim.

Wciąż nie ma pozwolenia od konserwatora zabytków

Pojawił się pomysł, aby przenieść pawilon z okolic krośnieńskiego portu do górnej części miasta, a dokładniej do Parku Tysiąclecia, gdzie nawet czeka specjalne miejsce na lokal. O tym pomyśle mówi się jednak od miesięcy, a do przeniesienia pawilonu wciąż nie doszło...

- Nie mamy zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na przeniesienie boksu, w którym miała znajdować się Rybosfera - wyjaśnia burmistrz Krosna Odrzańskiego, Marek Cebula.

Burmistrz dodaje, że czas płynie nieubłaganie, ponieważ w tym roku ma zakończyć się przetarg na podniesienie zabytkowego mostu. - Ponadto w tym tygodniu będziemy mieli spotkanie, dotyczące obwałowania dolnej części miasta - dodaje M. Cebula. - To oznacza, że miejsce, w którym obecnie stoi pawilon oraz okoliczne tereny będą placem budowy.

Nie pierwsza inwestycja została "spowolniona" przez formalności i uzgodnienia z konserwatorem zabytków. W Krośnie Odrzańskim czekają jeszcze inne zadania: jedno związane z remontem kościoła św. Jadwigi Śląskiej, drugie z naprawą placu św. J. Śląskiej i przebiegającej przez niego drogi krajowej, kolejne z placem zabaw przy ul. Grobla, o który dopytują mieszkańcy.

- Dokumenty dotyczące przeniesienia pawilonu z dolnej do górnej części miasta zostały dostarczone do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - mówi M. Cebula. - Służby pani konserwator są obecnie bardzo obłożone. Widać, że brakuje tam ludzi. Z drugiej strony pół województwa czeka na decyzje, które pozwoliłyby ruszyć z inwestycjami. Na Ziemi Lubuskiej mamy mnóstwo historycznych miejsc, objętych opieką konserwatora. Opiniowana musi być nawet wycinka drzew na terenach zabytkowych. Czy idziemy w dobrym kierunku, chroniąc aż tak naszą historię? Tego nie wiem. Wiem jednak, że często wymogi te hamują procesy inwestycyjne. Poza tym trzeba coś zrobić, aby usprawnić pracę konserwatora. Albo uruchomiając takie funkcje w powiatach albo zwiększając liczbę pracowników w biurze Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jeśli pawilon zostanie przeniesiony, to co w nim będzie?

Rybosfera miała opierać się na następującym pomyśle: rybna restauracja nad Odrą. Przenosząc pawilon do Parku Tysiąclecia, trochę oddali się on do rzeki. Czy wtedy tego typu restauracja wpasuje się w miejski krajobraz?

- To sprawa otwarta - przyznaje burmistrz Cebula. - Myślę, że zostanie tam przeprowadzony przetarg, w którym wyłonimy dzierżawcę obiektu. Myślę, że mogłoby tam powstać coś związanego z winem, ponieważ w pobliżu ma powstać winnica miejska. Może Winoteka? To byłby powrót do dawek tradycji. Zobaczymy. Najpierw musimy się doczekać na pozwolenia związane z przeniesieniem pawilonu.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska