Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Październikowe oferty kulturalne w Lubuskiem. Nowa Włóczęga, Łydka Grubasa, Fisz Emade, Anita Lipnicka i Pendofsky

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W piątek, 28 października, w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia”, o godz. 19 wystąpi „Fisz Emade Tworzywo”. To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym, który od 2001 roku wydał aż dziesięć płyt w stylu hip-hop i elektroniki. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues.
W piątek, 28 października, w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia”, o godz. 19 wystąpi „Fisz Emade Tworzywo”. To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym, który od 2001 roku wydał aż dziesięć płyt w stylu hip-hop i elektroniki. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. kadr z You Tube
Pamiętajmy, że to ostatnia niedziela przed zmianą czasu na zimowy. Potem będzie już po pracy tylko szybciej ciemno i jak to się mówi byle do wiosny. Na szczęście lubuskie placówki kultury nie zapadają w zimowy sen i przygotowały nam mnóstwo atrakcji. Będziemy obecni w Zielonej Górze na "Zupełnie innej Włóczędze", w Świebodzinie zaśpiewa Anita Lipnicka, w Sulechowie wystąpi Fisz Emade, a w Sulechowie recital fortepianowy da Daniel Grupa. W Gorzowie Wlkp. usłyszymy rzewne portugalskie fado, zaś w Szprotawie jazzowe rytmy. Dobrze, że się tyle w kulturze jak zwykle dzieje.

SZPROTAWA

Z cyklu „Piętro Wyżej” w piątek 28.10 r., o godz. 18.30, w odnowionej sali Szprotawskiego Domu Kultury, zagra „Exceptionally Ordinary Jazz Trio”. Tworzy je grupa zaprzyjaźnionych instrumentalistów związanych z zielonogórskim środowiskiem muzycznym. Artyści (Eryk Nowak – instrumenty klawiszowe, Maksymilian Staniszewski – kontrabas i Paweł Nienadowski - perkusja) połączyli siły w lutym 2022 roku z potrzeby wspólnego muzykowania, tworzenia oraz z miłości do jazzu. „Exceptionally Ordinary Jazz Trio” to zespół wykonujący autorskie kompozycje oraz standardy jazzowe, zarówno we własnych jak i oryginalnych aranżacjach. W czerwcu br., w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, artyści dokonali nagrań dźwiękowych oraz video swoich utworów m.in. „Believe”, „Misty”, Road to knower”, „Dziwne to było”, „Parzyste homary”. Wstęp płatny.

ŚWIEBODZIN

W sobotę (22.10) o godz. 18, w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury, w programie „O miłości … akustycznie” wystąpi Anita Lipnicka. Oprócz takich evergreenów jak „Piosenka Księżycowa”, „Piękna i Rycerz" czy „Mosty”, usłyszymy także „Love Song” zespołu The Cure, „Nothing Compares 2 U” Sinéad O’Connor czy „Into my arms” Nicka Cave’a. Wstęp płatny.

HENRYKÓW

W sobotę 22.10 o godz. 17.00, w Pałacu Henryków (k. Szprotawy), podczas wydarzenia „Dźwięki kontra Kolory”, będzie okazja do spotkania się ze znakomitymi artystami i ich twórczością. Gośćmi wieczoru będą: Ewa Kaczmarek-Lewer (wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi) oraz Jarosław Lewer (pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi). Artyści stworzyli projekt artystyczny muzyczno-plastyczny na rok 2022 będący cyklem koncertów i wernisaży malarskich na terenie Polski odbywających się w instytucjach kulturotwórczych. E. Kaczmarek zagra recital fortepianowy z utworami m.in. F Chopina i F. Schuberta, zaś J. Lewera zaprezentuje olejne prace malarskie na płótnie, przedstawiające najważniejsze cykle w życiu artysty. Projekt jest próbą skonfrontowania związków wrażeniowych takich jak m. in. barwa i kolor występujących w muzyce i malarstwie. Wstęp wolny. Więcej o artystach na profilu FB Pałacu Henryków.

MOZÓW

W niedzielę, 23 października, na prawdziwe winobranie w terenie zaprasza „Winnica Cantina” w Mozowie k. Sulechowa. Winiarze czekają na chętnych do zbioru winogron z winnicy od godziny 10, także z kawą i ciastem. Szczegóły na fanpagu winnicy.

KOSTRZYN NAD ODRĄ

W piątek, 28 października, w Kostrzyńskim Centrum Kultury „Kręgielnia”, o godz. 19 wystąpi „Fisz Emade Tworzywo”. To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym, który od 2001 roku wydał aż dziesięć płyt w stylu hip-hop i elektroniki. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Ich ostatnia płyta pt. „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta.

SULECHÓW

28.10 o godz. 19 w sali widowiskowej Sulechowskiego Domu Kultury recital fortepianowy da Daniel Grupa. To urodzony w Sulechowie pianista i kompozytor. Już w wieku siedemnastu lat rozpoczął pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu, gdzie odbyły się również premiery wielu jego kompozycji np. „Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową”. Grupa pisze muzykę do filmu i teatru, a także od wielu lat współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej m.in. Małgorzatą Ostrowską, Anną Wyszkoni, Markiem Jackowskim, Stanisławem Soyką czy Piotrem Cugowskim). W marcu 2021 roku ukazała się jego debiutancka płyta zatytułowana „Zanim nadejdzie noc” na której to oprócz fortepianu, można usłyszeć śpiew Renaty Przemyk. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

Piwnica Artystyczna Kawon

W sobotę 22 października o godz. 20, w Piwnicy Artystycznej „Kawon” w Zielonej Górze, odbędzie się koncert zespołu „Łydka grubasa”. To polski zespół muzyczny założony w 2002 roku w Olsztynie, który gra (jak sam określa) - „rocka kulinarno-publicystycznego”, będącego mieszaniną rocka, rocka alternatywnego i heavy metalu. Grupa kilkakrotnie występowała na Przystanku Woodstock, a w tym roku obchodzi 20-lecie swojej działalności. Wstęp płatny.

Hydrozagadka - ZOK

W niedzielę, 23 października o godz. 18, w sali Hydrozagadka – Zielonogórskiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert pt. „Pendofsky - Październik miesiącem Gumolit-u”. Artysta (gitara basowa i śpiewa) wykona mieszankę jazzu, afrobitu i polish funka. Towarzyszyć mu będą: Tomasz Wendt (saksofon tenorowy), Tomasz Waldowski (perskusja) i Krzysztof Kawałko (gitara). Marcin Pendowski to jeden z bardziej rozpoznawalnych basistów w Polsce, kompozytor oraz producent muzyczny. Jest absolwentem wydziału jazzu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Swoją zawodową karierę zaczynał od nieco mocniejszego, rockowego brzmienia grając z zespołem „Artrosis”. Jego miłość do jazzu okazała się jednak silniejsza. Przez lata współpracował z wybitnymi muzykami sceny jazzowej m.in z Kubą Stankiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Eleine Simpson, Velerie Scott, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Moniką Borzym, Milo Kurtisem. Jest współkompozytorem pierwszej polskiej produkcji dla Discovery Channel, muzyki do flmu „Solidarność-Początek Rewolucji”. Na koncie artysta ma dwa solowe albumy „Pendofsky”, nagrodzony nagrodą „Mateusz Trójki” w 2015 roku w kategorii – debiut jazzowy oraz „Gumolit”. Marcin Pendowski od lat jest także członkiem zespołu „Fisz Emade Tworzywo”, z którym zdobył trzy złote i dwie platynowe płyty za albumy „Mamut”, „Drony” i „Radar”. Wstęp płatny.

Uniwersytet Zielonogórski

W najbliższy weekend (22-23.10) podczas „Włóczęgi” niejednemu zakręci się w oku łezka, kiedy powrócą wspomnienia ze studenckich lat. To kultowy swego czasu przegląd muzyki turystycznej, mający swój początek jeszcze w latach 70. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem „Zupełnie inna Włóczęga”. Przegląd odbędzie się w auli UZ przy ulicy Podgórnej 50 w Zielonej Górze. Na scenie wystąpią m.in.: Krzysztof Kiljański, grupa „U Studni”, czy Dagmara Korona, a także muzycy-absolwenci zielonogórskich szkół wyższych - współtwórcy „Włóczęgi” i absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny, należy jednak pobrać wejściówki.

Lubuski Teatr

  • 21,22.10.2022 r., g. 19:00 spektakl pt. "Gusła" reż. G. Bral - duża scena

    Spektakl „Gusła” powstał na podstawie ii i fragmentów iv części „dziadów” Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca teatru pieśń kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła” wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło i pomaga.

  • 22, 23.10.2022 r. , g. 16:00 spektakl pt. "Sztuka" reż. R. Czechowski - scena kameralna

    Sztuka” Yasminy Rezy w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej.
    Nazwisko francuskiej autorki Yasminy Rezy może się kojarzyć bywalcom naszego teatru chociażby z „Bogiem mordu” w reżyserii Lecha Mackiewicza, a kinomanom – z ekranizacją tego samego dramatu, zrealizowaną przez Romana Polańskiego, a zatytułowaną „Rzeź”.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

W sobotę, o godz. 19.30, Jazz Club „Pod Filarami” działający w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na nostalgiczne portugalskie Fado Saudade. W programie koncertu znajdą się utwory instrumentalne na gitarę portugalską skomponowane przez największych wirtuozów tego instrumentu: Carlosa Paredesa, Jose Nunesa czy Casimiro Ramosa. Ponadto będzie można posłuchać pieśni fado. Wystąpią m.in. Ola Jas (wokal, finalistka konkursów „Nowa Tradycja” i „Mikołajki Folkowe” oraz zdobywczyni nagrody Grand Prix na „Ladies' Jazz Festival 2019”), Piotr Lemański - gitara portugalska (gitarzysta jazzowy, który współpracował z Ewą Bem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim, Maćkiem Strzelczykiem, Kazimierzem Jonkiszem czy Lorą Szafran) oraz Wiesława Lemańska – instrumenty klawiszowe (pedagog i pianistka, dokonuje transkrypcji utworów fado na gitarę i instrumenty klawiszowe). Wstęp płatny.

WYDARZY SIĘ

  • 30.10 – Koncert „Lucia de Carvalho”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 30.10 – występ „Kabaretu Ciach”, Szprotawski Dom Kultury,
  • 2-6.11 – 14. Lubuskie Zaduszki Jazzowe (Soyka & Arek Skolik Trio), Zielona Góra, Żagań, Kostrzyn n. Odrą, Krosno Odrz., Gubin,
  • 11.11 – Sulechowskie Śpiewanie Polskiej Pieśni Patriotycznej, Sulechowski Dom Kultury,
  • 11.11 – Koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”, Sulechów,
  • 11-17.11 – 38. Gorzowskie Spotkania Teatralne, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 13.11. – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Międzyrzecz,
  • 13.11 – Koncert zespołu „Happy Sad”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
  • 13.11 (Żagań, Żagański Pałac Kultury) + 21.11 – Naga prawda o klasyce – Waldemar Malicki, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
  • 17.11 – Koncert 10 Tenorów, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
  • 19.11 – Koncert zespołu „Kult”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
  • 25-27.11 – XIII Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina, Sulechowski Dom Kultury,
  • 26.11 - Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus „Na wesoło”, Dom Kultury Żary,
  • 11.12. – Występ kabaretu „Nowaki”, Międzyrzecz,
  • 27.12 – Koncert świąteczny z Adą Rusowowicz, Żarski Dom Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska