Pensje w firmach ostro w górę. Wzrost jest dwucyfrowy

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. fot. pixabay.com
Udostępnij:
Według najnowszych danych GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. wyniosło 6644,39 zł. W porównaniu do grudnia 2020 roku płace w tym sektorze wzrosły o 11,2 proc. Tym samym dynamika płac w grudniu 2021 r. okazała się wyższa niż inflacja.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek najnowsze dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Według szacunków GUS przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 r. wyniosło 6644,39 zł. W porównaniu do grudnia 2020 roku płace w tym sektorze wzrosły o 11,2 proc. Względem listopada 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 10,3 proc. - podano.

W sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rok do roku rośnie także zatrudnienie. Według GUS w grudniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z grudniem 2020 r. było wyższe o 0,5% proc. i wyniosło niemal 6,4 miliona etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie pozostało na podobnym poziomie - podał urząd statystyczny.

Jak zauważa portal interia.pl dynamika płac (+11,2 proc.) okazała się w grudniu wyższa niż inflacja (+8,6 proc).

W komentarzu do danych o wynagrodzeniach GUS wyjaśnił, że szacunki "dotyczą podmiotów, w których prowadzona jest działalność gospodarcza zaklasyfikowana do wybranych rodzajów działalności PKD 2007, a liczba pracujących przekracza 9 osób". Badanie nie obejmuje zatem, m.in. administracji publicznej, edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej - objaśnił GUS.

Jak zauważa GUS w 2021 roku przeciętne zatrudnienie ulegało niewielkim zmianom, jednak nadal nie powróciło do wartości odnotowywanych na początku 2020 r., czyli w okresie przed wybuchem pandemii.

W komentarzu do danych o wzroście wynagrodzeń, GUS wskazuje na czynniki, które ten wzrost spowodowały:

Wzrost wynagrodzeń w grudniu 2021 r. względem listopada 2021 r. spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych, uznaniowych, jubileuszowych, dodatkowych nagród jednorazowych, rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń).

"Eksperci spodziewają się kontynuacji dobrych trendów na rynku pracy w 2022 roku. Według ekonomistów wzrost płac może sięgnąć 8-9 proc." - pisze interia.pl.

Zdaniem cytowanej przez Interię Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan, największe niedobory pracowników odczuwają takie sektory jak: produkcja, budownictwo i handel. - W ciągu 20 lat z polskiego rynku pracy ubyło około półtora miliona osób w wieku produkcyjnym. Dzieje się tak, bo na emeryturę odchodzi powojenny wyż demograficzny, a na rynek pracy wchodzą urodzeni w niżu - powiedziała Interii Fedorczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Materiał oryginalny: Pensje w firmach ostro w górę. Wzrost jest dwucyfrowy - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czytelnick
A tymczasem budżetówka zdycha z głodu, a wszelkie obniżki podatków odbywają się jej kosztem i brakiem jakichkolwiek podwyżek... jak to się nie zmieni to władza na pewno przegra następne wybory.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie