Perseidy 2020. Noc spadających gwiazd już dziś. Kiedy obserwować niebo i jak fotografować Perseidy?

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Maksimum roju meteorów obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. To właśnie wtedy przypada noc spadających gwiazd
Maksimum roju meteorów obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. To właśnie wtedy przypada noc spadających gwiazd pixabay.com
Perseidy, czyli spadające gwiazdy, są jedną z największych atrakcji letniego nieba w sierpniu 2020 r. Kiedy i o której godzinie można oglądać to zjawisko? Jak fotografować spadające gwiazdy?
  • Perseidy, zwane inaczej spadającymi gwiazdami, to rój meteorów, który regularnie pojawia się latem.
  • Pasjonaci astronomii z niecierpliwością oczekują na apogeum zjawiska, bo wtedy wyjątkowo często na niebie będą pojawiać się rozbłyski.

Perseidy 2020 – kiedy przypada noc spadających gwiazd?

Letnie noce, a szczególnie pierwsza połowa sierpnia to najlepszy czas na obserwowanie Perseidów. Apogeum Perseidów, czyli noc spadających gwiazd, przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2020. Rój Perseidów jest jednak aktywny o wiele dłużej. Można go obserwować już od 17 lipca. Kto przegapi noc spadających gwiazd, nic straconego. Widowisko na niebie potrwa do 24 sierpnia.

Co to są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Zobacz wideo: Timelapse ukazujący deszcz spadających gwiazd

wideo: STORYFUL/x-news

Spadające gwiazdy. Dlaczego na niebie pojawiają się rozbłyski?

Spadające gwiazdy to inaczej meteory, czyli pozostałości po kometach lub asteroidach w postaci okruchów, a nawet ziarenek milimetrowej wielkości. Wlatują one w atmosferę ziemską z olbrzymią prędkością, rozgrzewają się do kilku tysięcy stopni Celsjusza i gwałtownie się spalają. Wtedy właśnie pojawia się na niebie rozbłysk, często jasnością zbliżoną do światła gwiazd.
Meteory wpadają w atmosferę ziemską przez cały rok, ale tylko 3-4 razy do roku zjawisko przybiera na sile. Aktywność Perseidów co roku jest inna.

Gdzie i jak obserwować Perseidy 2020?

Najlepsze warunki obserwacji są na otwartej przestrzeni z dala od miasta i oświetlonych obiektów. Warto ze sobą wziąć leżak albo koc i obserwować niebo w pozycji półleżącej lub leżącej. Trudno wskazać konkretny kierunek obserwacji, ponieważ Perseidy mogą pojawiać się na całym niebie.

Zobacz transmisję na żywo z Centrum Nauki Kopernik:

O której godzinie obserwować spadające gwiazdy?

Perseidy są widoczne po zmroku, ale im później, tym łatwiej je zaobserwować. Najlepszymi godzinami do ich wypatrywania jest okres od 2 do 5 rano, co nie oznacza, że nie zobaczymy ich o wcześniejszej porze. Obserwacje warto rozpocząć już o godz. 21.00.

Zobacz wideo: Jak obserwować spadające gwiazdy?

Jak fotografować Perseidy?

Dobre zdjęcie rozświetlonego nocnego nieba to marzenie wielu osób. Nie każdemu jednak się to udaje. Oto praktyczne porady, jak fotografować Perseidy:

Ogromna szelfowa chmura, odwrócona tęcza, krwawy zachód słońca  to tylko niektóre zjawiska, które udało się naszym Czytelnikom sfotografować. Zobaczcie zdjęcia rzadkich zjawisk, które można było w ostatnich miesiącach obserwować na lubuskim niebie.Zobacz wideo: Krwawy Księżyc uwieczniony w niesamowitym timelapsieWideo: STORYFUL

Seria niezwykłych zjawisk na lubuskim niebie. Te zdjęcia mus...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie