MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2020. Noc spadających gwiazd już dziś. Kiedy obserwować niebo i jak fotografować Perseidy?

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Maksimum roju meteorów obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. To właśnie wtedy przypada noc spadających gwiazd
Maksimum roju meteorów obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. To właśnie wtedy przypada noc spadających gwiazd pixabay.com
Perseidy, czyli spadające gwiazdy, są jedną z największych atrakcji letniego nieba w sierpniu 2020 r. Kiedy i o której godzinie można oglądać to zjawisko? Jak fotografować spadające gwiazdy?
  • Perseidy, zwane inaczej spadającymi gwiazdami, to rój meteorów, który regularnie pojawia się latem.
  • Pasjonaci astronomii z niecierpliwością oczekują na apogeum zjawiska, bo wtedy wyjątkowo często na niebie będą pojawiać się rozbłyski.

Perseidy 2020 – kiedy przypada noc spadających gwiazd?

Letnie noce, a szczególnie pierwsza połowa sierpnia to najlepszy czas na obserwowanie Perseidów. Apogeum Perseidów, czyli noc spadających gwiazd, przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2020. Rój Perseidów jest jednak aktywny o wiele dłużej. Można go obserwować już od 17 lipca. Kto przegapi noc spadających gwiazd, nic straconego. Widowisko na niebie potrwa do 24 sierpnia.

Co to są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 13 sierpnia. Rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Zobacz wideo: Timelapse ukazujący deszcz spadających gwiazd

wideo: STORYFUL/x-news

Spadające gwiazdy. Dlaczego na niebie pojawiają się rozbłyski?

Spadające gwiazdy to inaczej meteory, czyli pozostałości po kometach lub asteroidach w postaci okruchów, a nawet ziarenek milimetrowej wielkości. Wlatują one w atmosferę ziemską z olbrzymią prędkością, rozgrzewają się do kilku tysięcy stopni Celsjusza i gwałtownie się spalają. Wtedy właśnie pojawia się na niebie rozbłysk, często jasnością zbliżoną do światła gwiazd.
Meteory wpadają w atmosferę ziemską przez cały rok, ale tylko 3-4 razy do roku zjawisko przybiera na sile. Aktywność Perseidów co roku jest inna.

Gdzie i jak obserwować Perseidy 2020?

Najlepsze warunki obserwacji są na otwartej przestrzeni z dala od miasta i oświetlonych obiektów. Warto ze sobą wziąć leżak albo koc i obserwować niebo w pozycji półleżącej lub leżącej. Trudno wskazać konkretny kierunek obserwacji, ponieważ Perseidy mogą pojawiać się na całym niebie.

Zobacz transmisję na żywo z Centrum Nauki Kopernik:

O której godzinie obserwować spadające gwiazdy?

Perseidy są widoczne po zmroku, ale im później, tym łatwiej je zaobserwować. Najlepszymi godzinami do ich wypatrywania jest okres od 2 do 5 rano, co nie oznacza, że nie zobaczymy ich o wcześniejszej porze. Obserwacje warto rozpocząć już o godz. 21.00.

Zobacz wideo: Jak obserwować spadające gwiazdy?

Jak fotografować Perseidy?

Dobre zdjęcie rozświetlonego nocnego nieba to marzenie wielu osób. Nie każdemu jednak się to udaje. Oto praktyczne porady, jak fotografować Perseidy:

Ogromna szelfowa chmura, odwrócona tęcza, krwawy zachód słońca  to tylko niektóre zjawiska, które udało się naszym Czytelnikom sfotografować. Zobaczcie zdjęcia rzadkich zjawisk, które można było w ostatnich miesiącach obserwować na lubuskim niebie.Zobacz wideo: Krwawy Księżyc uwieczniony w niesamowitym timelapsieWideo: STORYFUL

Seria niezwykłych zjawisk na lubuskim niebie. Te zdjęcia mus...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska