Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piąta edycja Festiwalu im. Ks. Władysława Lubomirskiego. Część wydarzenia odbywa się w Lubniewicach!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wideo
od 16 lat
W lubniewickim zamku rozbrzmiała muzyka poważna. Trwa właśnie piąta edycja Festiwalu muzycznego im. księcia Władysława Lubomirskiego! Tym razem koncert inauguracyjny odbył się 14 września w Muzeum w Przeworsku, a następnie wydarzenie przeniosło się 18 września do Zamku Książąt Lubomirskich w Lubniewicach. Następnie – 13 października – będzie kontynuowane w Filharmonii we Lwowie.

Festiwal składa się z serii dziewięciu koncertów, dostępnych bezpłatnie dla widzów. Ideą Lubomirski Festival jest dotarcie do jak największej liczb osób i propagowanie muzyki wybitnych polskich kompozytorów. W Lubniewicach wydarzenie miało miejsce od niedzieli (18 września) do wtorku (20 września) włącznie.

Zobacz zdjęcia z poniedziałkowego koncertu!

– Tegoroczna – piąta już edycja Lubomirski Festival jest wyjątkowa. Koncerty organizowane we Lwowie i w Polsce z udziałem Orkiestry Filharmonii Lwowskiej oraz innych artystów z Ukrainy nabierają nowego znaczenia w obliczu napaści Rosji na ten kraj. W ramach Festiwalu im. księcia Władysława Lubomirskiego zorganizowaliśmy także Koncert dla wolnej Ukrainy, podczas którego muzycy odegrali również ich ojczysty hymn. W ostatnich latach Lubomirski Festival mierzył się z różnymi trudnościami organizacyjnymi w związku z pandemią koronawirusa. Dwa lata temu koncerty odbywały się w formie transmisji online dla widzów z całego świata ze względu na obostrzenia COVIDowe, natomiast zeszłoroczna edycja odbyła się ze zmniejszoną widownią w każdej lokalizacji, ale jednak z występami na żywo! Cieszę się, że koncerty te pozwalają ludziom doświadczyć wspaniałej muzyki i obcować z kulturą, pomimo trudnych czasów, w których żyjemy. Natomiast muzykom dają szansę spełniać się artystycznie i rozwijać własne umiejętności – mówi prezes Fundacji Książąt Lubomirskich Jan Lubomirski-Lanckoroński.

– Lubomirski Festival przyświeca idea wolnego dostępu do wysokiej kultury. Chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby osób, umożliwiając im doświadczenie muzyki wybitnych twórców okresu Młodej Polski. Festiwal im. księcia Władysława Lubomirskiego powstał na cześć mojego pradziadka i w imię wartości, którymi się kierował. Moja rodzina od wieków angażuje się w pomoc charytatywną, a także wspieranie działalności artystycznej. W myśl za tym, zależy mi na pielęgnowaniu pamięci i rozsławieniu wyjątkowych kompozytorów i pianistów, których mecenasem był mój pradziadek, takich jak Szymanowski, Szeluto, Rubinstein, Karłowicz, Różycki, czy Fitelberg, ale także na wspieraniu rozwoju obecnych artystów, dzięki Lubomirski Festival. Władysław Lubomirski przyczynił się do sukcesu muzyków Młodej Polski – to dzięki jego staraniom i wsparciu mogli się oni realizować w swoich dokonaniach artystycznych – komponować, koncertować oraz szkolić, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Lubomirski Festival angażuje współczesnych muzyków z różnych miejsc na świecie, łącząc ich, podobnie jak za czasów mojego pradziadka, we wspólnej misji propagowania wyjątkowej muzyki klasycznej – opowiada prezes.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu widzowie mogą podziwiać utwory Pendereckiego, Karłowicza, Żeleńskiego, Lutosławskiego, Kurpińskiego, Moniuszko i wielu innych.

Festiwal im. księcia Władysława Lubomirskiego jest objęty patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Festiwal organizowany jest przez Krakowską Fundację Sztuki oraz Agencję Artystyczną Kameny we współpracy z Fundacją Książąt Lubomirskich i jej prezesem – Janem Lubomirskim-Lanckorońskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska