MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięć jezior w Lubuskiem ma „doskonale” czystą wodę. Te miejsca zostały wskazane przez Europejską Agencję Środowiska i Komisję Europejską

OPRAC.: red
Lipie
Lipie Grzegorz Walkowski
Unijni urzędnicy w czerwcowym raporcie napisali, że woda w tych jeziorach jest „excellent”.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) i Komisja Europejska co roku, przed sezonem letnim, przygotowała wielki raport na temat wszystkich kąpielisk w Europie.

8 czerwca zaprezentowano jego najnowszą edycję - z danymi za 2019 r. jako wskazówki na wakacje 2020. W całej Europie sprawdzono ponad 20 tys. kąpielisk. W Polsce: 606. Z tego w Lubuskiem najwyższe oceny - „excellent” - dostało pięć jezior. Oficjalnie unijni urzędnicy piszą, że jakość wody jest w nich „doskonała”.

Jeziora w Lubuskiem czyste jak łza

Gdzie więc szczególnie warto pojechać w te wakacje?
Na liście pięciu, najczystszych jezior (uwaga: są to miejsca równorzędne!) znowu jest Głębokie koło Międzyrzecza. Byliśmy tam niedawno. Bez dwóch zdań woda jest tam doskonale czysta. Z pomostu można oglądać pływające ryby. Nawet na kilkumetrowej głębokości bez trudu widać dno. Nic dziwnego, że to idealne miejsce do nurkowania (szkoda tylko, że od lat w jeziorze obniża się poziom wody, sytuacja robi się dramatyczna, bo część pomostów stoi już w piachu...)

Jezioro Lubikowskie. Piękny akwen

Na liście jest także jezioro Lubikowskie. To żadne zaskoczenie - w końcu to przepiękny akwen, z wielką płycizną i czystą wodą. W wakacje jest zawsze oblegany. Od lat jest polecany nawet w ogólnopolskich rankingach jako wyjątkowe miejsce z czystą wodą właśnie.

Kolejny raz najwyższe noty zebrało także jezioro Lipie w Długiem, niedaleko Strzelec Krajeńskich. Jest tam olbrzymia plaża, a w sezonie niewielka wieś bardziej przypomina nadmorski kurort - tyle tutaj ludzi, łodzi i taki tłok w wodzie.
W piątce najczystszych jezior w Lubuskiem jest też - według najnowszego raportu unijnej agencji środowiska - jezioro Lgińsko (niedaleko Wschowy) oraz jez. Glibiel koło Łochowic (gm. Krosno Odrzańskie).

Jest nieźle, ale to nic danego na zawsze

Jak wynika z unijnego raportu, „w 2019 r. prawie 85 proc. kąpielisk monitorowanych w całej Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości. Jakość co najmniej „dostateczną” osiągnęło 95 proc. W ocenie stwierdzono również, że jakość kąpielisk nadmorskich jest lepsza niż tych położonych w głębi lądu.
Jakość „niedostateczną” odnotowano ubiegłym roku w 1,3 proc. monitorowanych kąpielisk europejskich. Liczba ta nie zmienia się znacznie od 2013 r., kiedy to wynosiła 2 proc., co świadczy o długoterminowej poprawie jakości wody w kąpieliskach europejskich” – czytamy w opracowaniu.

W dokumencie wypowiada się też Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, rybołówstwa i oceanów. Mówi on, że „Czyste kąpieliska są zwykle traktowane jako coś oczywistego, ale faktycznie są jednym z wspólnych osiągnięć europejskich. Jest to wynik ciężkiej pracy wielu osób przez wiele lat. Tegoroczne sprawozdanie ponownie potwierdza, że obywatele Europy mogą nadal cieszyć się bardzo wysokimi standardami jakości w trakcie kąpieli w wodach europejskich oraz że należy wprowadzić wszelkie środki, aby dalej podążać tą drogą”.

W Lubuskiem mamy w czyn wybierać!

Oczywiście - poza wskazaną w dokumencie lubuską piątką jezior z doskonale czystą wodą - są w naszym regionie dziesiątki innych plaż, przy których woda świetnie nadaje się do pływania. Szczególnie polecamy choćby wyprawę do Pszczewa, Lubniewic czy do Ośna Lubuskiego. Urokliwa plaża jest też w Lipach w gminie Kłodawa (rzut beretem od Gorzowa).
W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z niektórych z wyróżnionych kąpielisk oraz fotografie innych jezior, które polecamy Waszej uwadze przy planowaniu wakacyjnego wypoczynku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska