MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piekarze zapowiadają znacznie droższy chleb

Czesław Wachnik, bar
- Jeśli cena mąki będzie nadal rosła, a młynarze twierdzą, że jest to nieuniknione to ceny chleba muszą być wyższe - powiedział Waldemar Rzepka z piekarni W&B Rzepka w Zielonej Górze.
- Jeśli cena mąki będzie nadal rosła, a młynarze twierdzą, że jest to nieuniknione to ceny chleba muszą być wyższe - powiedział Waldemar Rzepka z piekarni W&B Rzepka w Zielonej Górze. fot. Mariusz Kapała
Piekarze liczą, ile wydadzą na kolejną dostawę mąki. Jeszcze w czerwcu za kilogram płacili 75 groszy, a teraz młyny żądają od 90 groszy do złotówki.

ŚREDNIE CENY CHLEBA W LUBUSKIEM

ŚREDNIE CENY CHLEBA W LUBUSKIEM

(baltonowski, waga 0,5 kg)
rok - cena w zł

2001 - 1,50
2002 - 1,41
2003 - 1,31
2004 - 1,32
2005 - 1,31
2006 - 1,32
Źródło: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

- Będzie drożej. To nieuniknione i pewnie stanie się to w najbliższych dniach. Ale większość z nas zdecyduje się na wzrost cen dopiero po wakacjach - tłumaczy Henryka Makowiecka, szefowa piekarni Rema i jednocześnie przewodnicząca Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarskich w Zielonej Górze.

Piekarze narzekają nie tylko na rosnące ceny mąki. - Brakuje fachowców, a więc, tym którzy pracują, trzeba podnieść płace. Wzrosły ceny paliwa i nabiału, a cena chleba pozostała na tym samym poziomie. Ale tak długo nie ujedziemy - tłumaczy.

Sprawdziliśmy w regionie co zrobią szefowie piekarni. podniosą ceny czy nie?
1 Bożena Podlaszuk z piekarni w Żarach: - Cenę podniosę już w przyszłym tygodniu. Obecnie bochenek 600-gramowego baltonowskiego kosztuje u mnie 1,3 zł. Myślę, że cena wzrośnie o 20, a może nawet 40 gr.

2 Witold Węclewicz z piekarni Grawit w powiecie krośnieńskim: - Pieczywo musi być droższe. Na pewno u mnie podrożeje w sierpniu. Na razie bochenek kosztuje 1,2 zł, a może kosztować 1,5-1,6 zł.

3 Zbigniew Mikulewicz z Zielonej Góry: - Pieczywo w Lubuskiem jest najtańsze w Polsce. U mnie bochenek kosztuje 1,7 zł, w Krakowie czy Poznaniu dwa, a nawet trzy zł. Dlatego będę musiał podnieść ceny. Myślę, że od września, o kilkadziesiąt gr na bochenku.

4 Regina Wiśniewska z piekarni Nitor w Świebodzinie: - Już dziś młyny żądają złotówki za kilogram mąki. Więcej trzeba też płacić pracownikom. Dlatego pewnie we wrześniu podniosę cenę bochenka z obecnych 1,2 do 1,5 zł, a może nawet więcej.

5 Kazimierz Janczak z Głogowa: - Muszę podnieść cenę, bo zdrożała mąka. Obecnie 500-gramowy chleb kosztuje u mnie 1,19 gr, a po podwyżce, która nastąpi pewnie w tym tygodniu będzie kosztował około 1,5 zł.

6 Przemysław Weiss z zakładu w Wolsztynie: - Na razie kupiłem mąkę po 90 groszy za kilogram, ale młynarze twierdzą, że niebawem zapłacę nawet 1,3 zł. Dlatego będę musiał podnieść cenę 600-gramowego chleba baltonowskiego z obecnych 1,45 zł do być może nawet 1,8 zł.

7 Anna Tomczak z piekarni Rogal w Nowej Soli: - Od 1 lipca podniosłam cenę pieczywa, średnio o 20 gr za bochenek. Obecnie 600-gramowy baltonowski kosztuje 1,5 zł. Ale od września pieczywo pewnie znów zdrożeje. Wysokość podwyżki zależy, za ile kupię mąkę.

8 Dawid Sroka z piekarni w Międzyrzeczu: - Na razie bochenek chleba kosztuje u nas 1,25 zł. Wprawdzie mąka w ostatnich tygodniach mocno zdrożała, ale do września nie przewidujemy podwyżek.

9 Bogumił Olszewski z piekarni Ptyś w Żaganiu: - Bochenek chleba kosztuje u mnie 1,45 zł. Będę musiał podnieść jego cenę, bo w ciągu roku mąka zdrożała z 56 do 90 gr za kilogram. Więcej płacimy też za paliwo. W grudniu bochenek może kosztować nawet 2 zł.

10 Andrzej Udziela z piekarni Remik w Słubicach: - Cenę podniosę w ciągu tygodnia. Więcej płacę za mąkę, paliwo i energię. Obecnie za bochenek biorę 1,3 zł, a podwyżka może wynieść nawet 40 gr.

11 Zenon Małachowski z piekarni Rogal w Gorzowie: - Mój chleb kosztuje 1,5 zł, a za kilogram mąki płacę 1,1 zł. Dlatego będę musiał podnieść ceny, chociaż nie tak dużo jak wcześniej przewidywałem. Chleb to bardzo drażliwy towar.

12 Aleksander Sprawka ze Strzelc Krajeńskich: - Na razie nie planuję podwyżki, ale do niej niewątpliwie zostanę zmuszony. Mąka stale drożeje. Obecnie bochenek 700-gramowy kosztuje u mnie 1,9 zł.

Zdjęcia, filmy, mp3 z Przystanku Woodstock na www.gazetalubuska.pl/woodstock

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska