Piękna Dolina w Żaganiu! Tam będzie szlak krajoznawczy!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Trwają prace w lesie Pasjonaci historii
Żagańskie Towarzystwo Historyczne oraz Żagańskie Stowarzyszenie Ratowania i Ochrony Zabytków pracują nad projektem utworzenia szlaku krajoznawczego Dębów Pokoju, wiodącego od ul. Marii Konopnickiej dawniej Grunhall (stanica żagańskich wodniaków), poprzez Schonthall, do źródełka Dohny, dalej do dębów pokoju, aż do pomnika nadleśniczego Gaertnera.

- Kończymy renowację pomnika - wylicza Krzysztof Dulski z Żagańskiego Stowarzyszenia Ratowania i Ochrony Zabytków. - Niebawem staną tablice informacyjne i wiata na źródełku Dohny. Szykujemy się też do prac porządkowych na cmentarzu.
- Koledzy pracują przy pomniku w Pięknej Dolinie - tłumaczy Mirosław Kasztel. - Przygotowujemy materiały do folderu prowadzącego po szlaku, zleciliśmy prace, których sami nie jesteśmy w stanie wykonać jak na przykład budowa wiaty nad źródełkiem, tablice informacyjne dla każdego punktu na szlaku, opisy, mapki. Koordynujemy te wszystkie prace.

Zielona Dolina

To część miasta, która swą nazwę zawdzięcza urokliwemu położeniu w dolinie rzeki Czernej. Dawniej w tym miejscu znajdowała się restauracja, kąpielisko i wypożyczalnia łodzi. Miejsce było i jest ulubionym celem wycieczek mieszkańców Żagania. Na terenie Zielonej Doliny ulokowany był obóz przeznaczony dla Powstańców Wielkopolskich i internowanych mieszkańców z terenów objętych Powstaniem Wielkopolskim. W Zielonej Dolinie stanie tablica informacyjna.

Piękna Dolina

Ta kolonia powstała w wyniku akcji, którą przeprowadzono na Śląsku z inicjatywy króla Prus Fryderyka II. Największy wpływ na rozwój kolonii miała sąsiadująca z nią fabryka papieru, która zaraz po II wojnie światowej została ograbiona, a następnie spalona. Podobny los spotkał kolonię Schönthal, po której zostały tylko ruiny pomnika pamięci ofiar pierwszej wojny światowej. W latach 60-tych ubiegłego wieku, na terenie dawnej papierni, nakręcono wiele sekwencji popularnego serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies”. Tam stanie pomnik i tablica informacyjna, zaś teren będzie uporządkowany.

Źródełko Dohny

Nazwa źródła upamiętnia Fabiana zu Dohna – Schlodien, landrata powiatu żagańskiego w latach 1853-1862. Hrabia był żagańskim starostą w latach 1844-1862. Jego żoną była Maria Wilson von Steinach, nieślubna córka księżnej Pauliny Baron. Dohna był bardzo aktywny na polu gospodarczym. Zasłużył się też dla żagańskich lasów, stąd leśnicy postanowili uczcić jego pamięć, nadając temu pięknemu miejscu jego miano.
Jeszcze kilka lat temu źródełko osłonięte było drewnianą wiatą z daszkiem. Obecnie na jego ogrodzeniu znajduje się jedynie pamiątkowy głaz z inskrypcją Dohna Brunnen. Przed laty utarł się zwyczaj wędrówek w to miejsce różnych stowarzyszeń i organizacji. Tradycje podtrzymuje od wielu lat Stowarzyszenie Turystyczne „Piechur”, organizując corocznie w poniedziałek, wielkanocny piknik rodzinny. Przy źródełku Dohny powstanie historyczna wiata i tablica informacyjna, a samo źródełko zostanie oczyszczone.

Dęby Pokoju (Friedens Platz)

To miejsce w lesie miejskim, w którym zaraz po wygraniu przez Prusy wojny z Francją, toczonej w latach 1870-1871, posadzono pięć dębów na planie krzyża, obok których umieszczono pamiątkowe kamienie. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden z nich, pozostałe zostały skradzione w 2009 roku. Kamienie zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Regionaliści chcą posadzić pięć dębów, na miejsce drzew wyciętych po 1945 roku, uporządkować teren i postawić tablicę informacyjną.

Pomnik nadleśniczego Gaertnera

Magistrat Żagania doceniając zasługi nadleśniczego Hermanna Gaertnera dla leśnictwa, postawił mu w 1888 roku w lesie miejskim, granitowy obelisk. Gaertner zajmował się prowadzeniem szkółek leśnych i pozyskiwaniem nasion drzew dla leśnictwa. Był także dostawcą sadzonek i nasion dla leśnictwa, znanym także poza granicami Śląska.
Zakres prac: Uporządkowanie terenu, postawienie tablicy informacyjnej.
Powstanie również broszura informacyjna, opisująca szlak.
Realizacja projektu potrwa do 15 listopada 2021.

Zobacz film x-news, czy wierzymy w teorie spiskowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie