Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękna Nowa Sól na przedwojennych zdjęciach. Zobaczcie, jak zmieniło się nasze miasto! Część 1/3

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Tak Nowa Sól wyglądała przed wojną. Niektóre miejsca rozpoznacie z wielkim trudem.
Tak Nowa Sól wyglądała przed wojną. Niektóre miejsca rozpoznacie z wielkim trudem. Muzeum Miejskie w Nowej Soli
Nowa Sól na przedwojennych zdjęciach i pocztówkach. Kamienice, fabryki w centrum miasta, dworzec kolejowy, ratusz. Zobaczcie, jak bardzo zmieniło się miasto. Wiele z tych fotografii wykonano 100 lat temu. Niektóre budynki niewiele się zmieniły, ale są miejsca, które z trudem rozpoznacie.

Prezentowane galerii kartki pocztowe należą do zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Od kwietnia muzeum prezentowało je na swoim facebookowym profilu przypominając wystawę pokazywaną w 2017 r.
Całą kolekcję można zobaczyć w publikacjach pt. Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego. Ostatnio ukazał się nowy tom.

Widokówki dawnej Nowej Soli

- Kolekcja kart pocztowych w zbiorach Muzeum Miejskiego liczy obecnie 1150 egzemplarzy i stale się powiększa. Gromadzone są kartki prezentujące Nową Sól i okolice w granicach obecnego powiatu nowosolskiego, wyprodukowane przed 1945 r. i powojenne do czasów współczesnych. Kolekcja tworzona jest systematycznie od lat 80. XX w. Wcześniej kartki pocztowe trafiały do instytucji okazyjnie, głównie w formie darów, później pojawiły się pierwsze zakupy na aukcjach - informuje muzeum.

Co można zobaczyć na dawnych pocztówkach?

Muzeum posiada 900 kart pocztowych sprzed 1945 r. - Nowosolskie kartki pocztowe w swojej tematyce ilustracyjnej nie odbiegają od wyprodukowanych w tym czasie pocztówek w innych częściach Europy i ówczesnych Niemiec, w granicach których znajdowało się miasto (Neusalz) do 1945 r. Wydawcy kartek skupiali się na ukazywaniu na nich zabudowy mieszkalnej miasta (ulic), budynków administracji, świątyń, lokali gastronomicznych (kartki o tej tematyce pełniły także funkcje reklamowe) oraz w przypadku naszego miasta także portu rzecznego i okolicznych terenów zielonych. Na przełomie XIX i XX wieku zgodnie z panującą w tym czasie modą dominowała w obiegu kartka wykonana w technice litograficznej, często wielobarwna i wieloobrazkowa z napisem „Gruss aus Neusalz” (Pozdrowienia z Nowej Soli).

Kartki pocztowe źródło informacji dla badaczy

"Wykonane z dużą starannością kartki z tego okresu stanowią dziś ozdobę kolekcji, gdyż ukazują panującą ówcześnie modę na artystyczne odwzorowanie rzeczywistości. Tak ważny dla badaczy architektury przekaz jest w nich ujęty schematycznie, ale nie utrwalenie rzeczywistości było głównym celem produkcji tych kartek. Realistyczny obraz miasta pojawił się wraz z upowszechnieniem technik fotograficznych" - czytamy w informacji muzeum.

Produkowane od początków XX stulecia kartki pocztowe stanowią niezwykle cenne źródło historyczne, gdyż starano się na nich ukazywać architektoniczne oblicze miasta.

Z informacji muzeum dowiadujemy się, że "produkowane od początków XX stulecia kartki pocztowe stanowią niezwykle cenne źródło historyczne, gdyż starano się na nich ukazywać architektoniczne oblicze miasta. Z tak zwanego „złotego okresu kartki pocztowej”, tj. z lat 1896-1918 pochodzi najwięcej kartek w muzealnych zbiorach".
Źródło: Muzeum Miejskie w Nowej Soli, profil na Facebooku: Muzeum Miejskie w Nowej Soli

Zobacz zdjęcia z archiwalnych wystaw w Muzeum Miejskim w Nowej Soli

Nowa Sól wczoraj - to facebookowa grupa, dzięki której poznaliśmy powojenne miasto

[promo]1347;1;Polub nas na fb[/promo]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska