Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękny srebrny jubileusz w Filharmonii Zielonogórskiej. Klarnecista Bronisław Krzystek zagrał koncert z rodziną i przyjaciółmi

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Podczas koncertu Bronisławowi Krzystkowi towarzyszyli jego przyjaciele z filharmonii oraz szkół muzycznych.
Podczas koncertu Bronisławowi Krzystkowi towarzyszyli jego przyjaciele z filharmonii oraz szkół muzycznych. Jarosław Wnorowski
Cudowny wieczór, pełen muzycznych wrażeń z klarnetem w roli głównej. Bronisław Krzystek obchodził jubileusz swojego 25 -lecia pracy jako muzyk solista w Filharmonii Zielonogórskiej. Była to także okazja na spotkanie się jego uczniów oraz wysłuchania kompozycji lub aranżacji na klarnet.

Po studiach wygrał konkurs

Bronisław Krzystek to absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego. W 1997 roku został laureatem II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim. Od 1996 roku jest zatrudniony jako solista – klarnecista w Filharmonii Zielonogórskiej, od 2006 – koncertmistrz grupy instrumentów dętych drewnianych. Jako solista koncertował z orkiestrami Filharmonii Ziemi Rybnickiej, Filharmonii Zabrzańskiej i Filharmonii Zielonogórskiej, wykonując m.in.: C. M. Webera – Concertino op. 26, K. Kurpińskiego – Koncert klarnetowy, C. Debussy’ego – I Rapsodia, G. Rossiniego – Introdukcja i temat z wariacjami, A. Shaw’a – Concerto. Krzystek pracuje ponadto jako nauczyciel gry na klarnecie i saksofonie w kilku miastach województwa. Nie raz czarował słuchaczy swoim pięknym brzmieniem klarnetu podczas kilkuset koncertów.

Od Brahmsa do Webera

Zaczęło się od trio Johannesa Brahmsa na fortepian, wiolonczelę i skrzypce, przy czym partię tych ostatnich przejął klarnet. Następnie swoje umiejętności zaprezentowała Iza Krzystek (prywatnie córka artysty), która zagrała fragmenty sonaty J.S. Bacha.

Brawa, kwiaty i podziękowania

Koncert stał się również okazją do prezentacji umiejętności Igi Drąg, która była uczennicą Krzystka. Na saksofonie altowym z akompaniamentem fortepianu zagrała utwór "Scaramouche" Dariusa Milhauda. Utwór jest w oryginale na dwa fortepiany. W Zielonej Górze zabrzmiała jego wersja na saksofon altowy. Zabrzmiał również kwintet dęty na flet, obój, klarnet, fagot i waltornię.

W 1936 roku francuski kompozytor Darius Milhaud (1892-1974) napisał muzykę Le médécin volant (Latający lekarz), opartą na sztuce Moliera o tym samym tytule, w której wykorzystano postacie włoskiej komedii dell'arte. Tytuł pracy pochodzi od zajęcia, w którym służącym musi być sam główny bohater, a jednocześnie jego fałszywy lekarz brat, który musi pojawiać się w różnych miejscach, kiedy znika służący. Wersja Vildrac została otwarta w Théâtre Scaramouche w Paryżu w maju 1937 roku. W 1937 na prośbę nauczycielki Milhauda Marguerite Long stworzył wersję na 2 fortepiany, dla dwóch byłych uczennic, Marcelle Meyer i Idy Jankelevitch, do występu na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Paryżu w 1937 roku. Milhaud wziął nazwę utworu od teatru, w którym grał sztukę, a następnie dodał część środkową, utwór, który napisał w 1935 roku do muzyki scenicznej do sztuki Julesa Supervielle "Bolivar". Jako postać komedii dell'arte, Scaramouche jest zwykłym klaunem. Zwykle pojawiał się w czarnym ubraniu i często był bity przez swojego pana, Arlekina, zarówno za przechwałki, jak i tchórzostwo.

Klarnet jest idealny aby zobrazować wszystkie stany umysłu

Cudownie zabrzmiał także fragment kwintetu klarnetowego C.M. Webera, który klarnet spopularyzował w muzyce romantyzmu. Uważał on, że klarnet znakomicie pozwala mu muzycznie wyrazić swoje uczucia, dlatego stworzył mnóstwo dzieł na ten szlachetny instrument.

Na koniec artyści biorący udział w koncercie, wspólnie z jubilatem, podziękowali za tłumne przybycie. Był to czas na osobiste gratulacje, kwiaty i podziękowania, także od byłych uczniów.

W koncercie wzięli udział przyjaciele Krzystka z filharmonii oraz szkół muzycznych:

  • Jakub Kotowski – skrzypce
  • Anna Szczerbińska -skrzypce
  • Ewa Schuhmacher -altówka
  • Ewelina Łaskarzewska-wiolonczela
  • Agnieszka Wierzbicka -flet
  • Mariusz Nowak -obój
  • Janusz Zając -fagot
  • Iwan Moroz – waltornia
  • Karol Kot -puzon
  • Iga Drąg -saksofon
  • Anna Sierżan -fortepian
  • Kamil Wrona -fortepian
  • Izabela Krzystek -skrzypce
  • Bronisław Krzystek -klarnet
  • Beata Wasilewska – prowadzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska