Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi już mogą czytać o sanktuarium w Grodowcu

Dorota Nyk
Gmina Grębocice wydała album o Sanktuarium Maryjnym w Grodowcu. To jest pierwsza taka poważna, profesjonalna i dogłębna publikacja o tym popularnym miejscu kultu maryjnego w naszym regionie.

Do kościoła w Grodowcu ciągną wycieczki samochodowe i piesze. Pielgrzymi z całego regionu. Jest to bardzo popularne, a na dodatek wyjątkowo piękne miejsce.

Gmina Grębocice, na terenie której się znajduje, postanowiła lepiej je wypromować. Właśnie wyszedł album o tym miejscu, kilka dni temu odbyła się jego uroczysta promocja.

Napisał wieloletni proboszcz

Został wydany w tysiącu egzemplarzy. Ma 120 stron, mnóstwo fotografii autorstwa fotografika Marka Chwistka. Jego autorami są wieloletni proboszcz parafii Witold Pietsch, głogowski historyk Antoni Bok i także związany z Głogowem historyk Marek R. Górniak.

Proboszcz Pietsch przez 16 lat pracował w kościele w Grodowcu. Był świadkiem jego rozwoju, przemian, przebudowy, remontu i umacniania w związku ze szkodami górniczymi, które zaczęły dotykać zabytek.

Przez lata był zachwycony tym miejscem, to jego gorący wielbiciel. Był autorem licznych opracowań, ale to jest pierwsza tak duża i poważna publikacja. Od kilku lat Pietsch jest proboszczem w parafii na os. Kopernika w Głogowie. Wreszcie się doczekał zwieńczenia swojej pracy w postaci książki.

Oczywiście nie najważniejszy jest pisany przez niego tekst. Dopełnieniem są fotografie Marka Chwistka, niektóre przepiękne. Antoni Bok i Marek R. Górniak uporządkowali ten materiał pod względem historycznym. Prace nad przygotowaniem publikacji trwały około pięciu miesięcy.

Są także cuda

Pierwsza część książki dotyczy dziejów parafii w Grodowcu i historii kościoła. Są wspomnienia, stare zdjęcia. Jest także opis kultu Matki Bożej Grodowieckiej, łącznie z przykładami i opisami cudów, których przez lata dokonała.

W drugiej części mamy fachowy opis zabytków kościoła. Tych na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Są przepiękne zdjęcia bardzo cennej ambony z sześćdziesięcioma postaciami.

- Album jest tylko częścią naszego dzieła - mówi Artur Chodor, sekretarz redakcji albumu i koordynator projektu, a jednocześnie pracownik urzędu gminy. - Przy okazji jego wydania chcemy wpisać Grodowiec na tzw. Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna, którego uczniowie malowali Grodowiec. Jest to wspólna inicjatywa Fundacji Edukacja dla Demokracji w Warszawie, Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Domu Spotkań Angelusa Silesiusa we Wrocławiu. Celem projektu jest realizacja idei "Barok w służbie rozwoju lokalnego", czyli wykorzystanie sakralnej sztuki barokowej do szeroko rozumianego rozwoju lokalnego. Podpisaliśmy kartę szlaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska