Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądz tanieje

ANDRZEJ PIECZKO

Wczorajsza decyzja o obniżeniu stóp procentowych NBP o jeden punkt procentowy stanowi mimo wszystko niespodziankę. Ostatnia obniżka weszła przecież w życie 1 marca. Czy można było się spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się po kilku zaledwie tygodniach na kolejny taki krok
Wielu polityków i ekonomistów oceniało, że Rada powinna obniżyć stopy, ponieważ są ciągle zbyt wysokie, a drogi pieniądz hamuje rozwój gospodarki. W skrajnych wypadkach obciążano politykę pieniężną odpowiedzialnością za słabnące tempo wzrostu i rosnące bezrobocie. Członkowie RPP wyciągnęli ze swych analiz wniosek, że mały ruch w dół jest znowu możliwy.
Po wczorajszej decyzji stanieje kredyt w bankach komercyjnych, a za depozyty ich klienci dostaną niższe odsetki. Zmienią się relacje złotego do walut obcych, ale w najbliższych tygodniach powinien on pozostać dość mocny.
Eksperci oceniają, że stopy procentowe banku centralnego mogą być jeszcze obniżone. Termin i skala ewentualnej obniżki pozostają zagadką, a zależą przede wszystkim od rozwoju sytua-cji. RPP musi pamiętać o celach inflacyjnych, jakie ma osiągnąć: 6-8 proc. na koniec roku bieżącego (co wydaje się obecnie realne) i 4 proc. w roku 2003. Zagrożenia nadal przecież istnieją. Nie ma pewności co do wielkości tegorocznego deficytu finansów publicznych, istnieje ryzyko niezrealizowania planowanych wpływów z prywatyzacji, może podrożeć żywność. Rada będzie tym ostrożniejsza, że dwa razy celu inflacyjnego nie osiągnęła. Trudno przypuścić, by zdecydowała się do końca roku na większą obniżkę niż 1-1,5 punktu procentowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska