Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na lubuskie zabytki rozdane. Które będą mogły odzyskać dawny blask?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na dofinansowania dla zabytków.
W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na dofinansowania dla zabytków. Magda Marszałek
Ponad dwadzieścia lubuskich zabytków otrzymało finansowe wsparcie na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane. Pieniądze trafią do samorządów, parafii oraz prywatnych właścicieli i zarządców budynków.

W trosce o lubuskie zabytki

Dbałość o zabytki to troska o dziedzictwo kulturowe i zachowanie naszej tożsamości. To także bardzo ważne działanie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, bo zabytki wpływają na turystykę i napędzają rozwój lokalnej gospodarki. W województwie lubuskim jest ponad siedem tysięcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Wiele z nich wymaga kosztownych inwestycji.

Tych zabytków rzeczywiście jest sporo, więc mamy o co dbać. To jest ochrona naszego kulturowego dziedzictwa, a troska o te obiekty pozwala im trwać i służyć kolejnym pokoleniom. Dlatego podpisujemy ponad dwadzieścia kolejnych umów na dofinansowanie potrzebnych prac, które będą sfinansowane z budżetu państwa. Cieszę się, że są beneficjenci, którzy potrafią dobrze wykorzystać te pieniądze - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

W puli jest pół miliona złotych

Na wsparcie lubuskich zabytków przeznaczono blisko pół miliona złotych. Dzięki temu samorządy, parafie czy osoby prywatne będą mogły wykonać niezbędne inwestycje czy zrealizować zadania chroniące obiekty przed degradacją i niszczeniem. Na ten cel otrzymają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

To nie są duże kwoty, ale pozwalają na rozpoczęcie prac, na które można później sięgnąć po środki z innych źródeł lub kontynuować już realizowane zadania. Może nie wspomogą dużych inwestycji, takich jak na przykład remont dachu, ale na pewno ułatwią realizację mniejszych prac konserwatorskich czy restauratorskich dotyczących renowacji zabytkowej stolarki okiennej, ołtarzy lub wykonanie drobnych robót budowlanych - mówi Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski konserwator zabytków.

Pieniądze dla samorządów i parafii

Dofinansowanie otrzymało między innymi Ośno Lubuskie, gdzie od kilku lat wspierane są prace przy renowacji murów miejskich. Pieniądze dostał także Kożuchów, który przeznaczy je na odnowienie barokowych płyt epitafijnych w lapidarium. Dotacje trafią też do lubuskich parafii.

Dostaliśmy kolejną transzę na prace przy gotyckim tryptyku w Kościele św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze. Te pieniądze pozwolą na realizację kolejnych badań i renowację figur. Realizujemy to zadanie etapami i bez takiego finansowego wsparcia nie bylibyśmy w stanie tego robić. Jednak wspólnymi siłami możemy te prace kontynuować - mówi ks. Robert Patro z Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.

Dziesięć tysięcy złotych otrzyma natomiast Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Drągowinie. Dzięki temu będzie mogła wykonać niezbędne roboty budowlane przy elewacji kościoła filialnego w Przybymierzu.

Chodzi o to, żeby zabezpieczyć budynek kościoła przed degradacją. Kilka lat temu wyremontowaliśmy dach, wieżę i mur okalający świątynię, a teraz przymierzamy się do remontu elewacji, która została zniszczona przez erozję w czasie, kiedy dach był uszkodzony. Robimy to małymi krokami, bo zabytkowe obiekty są taką studnią bez dna, ale kropla do kropli i te prace postępują - mówi ks. Antoni Trzyna, proboszcz parafii w Drągowinie.

Przeczytaj także: Kto najlepiej opiekuje się zabytkami w Lubuskiem? Poznaj odznaczonych

Wyremontują zabytkowy pałac

Na finansowe wsparcie mogą liczyć także prywatni zarządcy zabytkowych obiektów znajdujących się na terenie województwa lubuskiego. Taki zastrzyk gotówki trafi do właścicieli pałacu i folwarku w Lipnej koło Żar. Małżeństwo kupiło kompleks kilka lat temu. Obiekt był w opłakanym stanie.

Dostaliśmy kolejne pieniądze na remont we wnętrzach, a dokładnie chodzi o umocnienie sklepień kolebkowych w jednej z części pałacu. To jest o tyle istotne, że one są mocno spękane, a jesteśmy już po gruntownym remoncie dachu całego pałacu, gdzie wróciła zabytkowa dachówka, więc mamy pełne obciążenie murów, dlatego musimy zająć się wzmocnieniem wnętrz. Obiekt jest gigantyczny, bo składa się z siedmiu dużych budynków i bardzo dużo robimy w nim z własnych środków. Każda taka pomoc jest więc dla nas na wagę złota - mówi Anna Mainka-Putkiewicz, właścicielka pałacu.

Podpisanie umów na dofinansowanie renowacji obiektów odbyło się w środę w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska