Pieniądze na wymianę dachu. Rozpraw się z azbestem!

(TIK, MC)
W Bydgoszczy w tym roku dotacja do obiektów wyniesie nie więcej niż 1000 zł do każdej tony unieszkodliwionych lub zabezpieczonych odpadów zawierających azbest
W Bydgoszczy w tym roku dotacja do obiektów wyniesie nie więcej niż 1000 zł do każdej tony unieszkodliwionych lub zabezpieczonych odpadów zawierających azbest sxc
- Gdy zrobi się ciepło, chcę się pozbyć eternitu z dachu - mówi Marian Sikorski z Bydgoszczy. - Czy jest możliwość dofinansowania takiej inwestycji? Tak.

Obowiązek usunięcia tego szkodliwego materiału leży na właścicielach nieruchomości. Mają na to czas do 2032 roku. Jednak po co czekać? W regionie pomocy na demontaż, zebranie, transport, unieszkodliwienie i zabezpieczenie takich odpadów udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

- W zeszłym roku projekt udał się - mówi Ryszard Borowski, wójt Konecka. - Osoby, które skorzystały z pomocy, zachęcają innych do wzięcia dofinansowania. Zainteresowanie nim rośnie. Złożyliśmy już wniosek do WFOŚiGW. Na deklaracje od mieszkańców czekamy do początku lutego. O takiej możliwości informowaliśmy ich szybciej.

- Zainteresowanie dofinansowaniem rośnie z roku na rok - dodaje Marzena Alińska z Urzędu Gminy w Osielsku. - W 2012 otrzymaliśmy 22 wnioski. Wszystkie zostały pozytywnie rozpatrzone. Wywieziono wówczas na składowisko w Małociechowie prawie 49 ton azbestu. Na ten rok mamy już 27 wniosków i bardzo wielu pytających. Zapisy przyjmowane są do 31 stycznia.

- W 2012 roku rozpatrzono 34 wnioski - wylicza Anna Woźna z bydgoskiego wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. - Usunięto ponad 86 ton odpadów azbestowych.

O pomoc mogą ubiegać się zarządcy obiektów użyteczności publicznej. Placówek oświatowych, choćby przedszkoli, szkół, bibliotek, ośrodków ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kultury itd należących do gminy, powiatu i urzędu marszałkowskiego. Ale nie tylko.

- Wnioski składać mogą też właściciele nieruchomości - osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, kościoły i związki wyznaniowe oraz wspólnoty, a także spółdzielnie mieszkaniowe - wymienia Anna Strzelczyk__z biura prasowego Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Dotacja do obiektów wyniesie nie więcej niż 1000 zł do każdej tony unieszkodliwionych lub zabezpieczonych odpadów zawierających azbest. Wnioski należy składać w Bydgoszczy do 31 stycznia.

- Utylizacja z transportem to około 350 zł, a demontaż 800 zł za tonę (z utylizacją i przewiezieniem) - wylicza Dariusz Orzechowski, prezes Eco-Pol w Małociechowie (gm. Pruszcz Pomorski), zajmujący się likwidowaniem i składowaniem azbestu w regionie.

Szczegółów szukaj w urzędzie miasta lub gminy.

Zgodnie z niedawnym rozporządzeniem ministra środowiska, to marszałkowie województw są zobowiązani nadzorować usuwanie materiałów eternitowych. A dokładniej mają stworzyć cyfrowy rejestr odpadów zawierających azbest. Informacje dotyczące materiałów ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami mają dostarczać  wójtowie e-mailowo.

- W informacji muszą się znaleźć: miejscowość, w której występuje dany wyrób zawierający azbest, ulica, przy której znajduje się budynek pokryty eternitem - słyszymy w biurze ministra Marcina Korolca. - W miarę możliwości też numer domu, czy numer ewidencyjny działki.

Jak tłumaczą w resorcie, stworzenie cyfrowego rejestru ma pomóc w określeniu tego, ile jeszcze pieniędzy samorządy będą musiały przeznaczyć na usuwanie azbestu.

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Materiał oryginalny: Pieniądze na wymianę dachu. Rozpraw się z azbestem! - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie