Pieniędzmi z fotoradarów gminy dzielą się z prywatnymi firmami. Nielegalnie!

(dziennik.pl) oprac. paw
fot. Archiwum
Udostępnij:
O sprawie pisze dziś dziennik.pl. Fotoradary miały służyć karaniu piratów drogowych i poprawie bezpieczeństwa. Tymczasem dla niektórych gmin są maszynką do zarabiania pieniędzy.

W powiększaniu dochodów z tytułu ściągniętych mandatów gminom pomagają prywatne firmy. Przy okazji łamiąc prawo - twierdzi gazeta.

Kto ma w tym interes

Firmom zatrudnianym do obsługi fotoradarów zależy, aby liczba wyegzekwowanych grzywien była jak najwyższa, bo z gminy dostają pulę od ściągniętych mandatów.

Dziennik.pl przytacza przykład umowy pomiędzy gminą Stara Kiszewa a spółką Radarsystem: gmina zobowiązała się płacić przedsiębiorcy 48,80 zł brutto za każdą nadesłaną dokumentację mandatową, na podstawie której udało się ściągnąć mandat. Zastrzeżono jednocześnie w umowie, że dochody spółki za okres do 2 lat nie mogą przekroczyć 702,72 tys. zł.

Z kolei w Pelplinie firma dostaje po 51,24 zł. Do 9 kwietnia do gminy wpłynęły pieniądze z 1.921 mandatów. Za te pieniądze firmy użyczają gminom urządzenia pomiarowe i samodzielnie sporządzają dokumentację mandatową.

Pieniądze z grzywien dla gminy

Od sześciu lat strażnicy miejscy mogą używać fotoradarów. Wolno im nakładać grzywny za zarejestrowane przez nich wykroczenia. Pieniądze stanowią dochód gminy. Przepisy jednoznacznie wskazują jednak, że umowy zawierane przez gminy z podmiotami prywatnymi nie mogą przewidywać udziału tych podmiotów we wpływach z mandatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
szalony0511
W dniu 18.05.2010 o 17:28, antares napisał:

Straż Miejska ma niezłe pomysły z rozstawianiem stacjonarnych radarów. W moim prywatnym rankingu najbardziej debilna jest Straż Miejska z Kożuchowa, która stoi z nim w bramach, ścieżkach polnych a nawet chowa się za TIR-em. Brawo Panowie! //jesli znacie, drodzy straznicy zasadę bumerangu, lub chociażby polskie powiedzenie: "kto pod kim..." to żal mi was się robi//Masz słuszną rację.
s
szalony0511
W dniu 18.05.2010 o 17:24, ~maro~ napisał:

Kiedy w końcu ustawodawca dobierze się do t...łka tym nieuczciwym praktykom?! Przecież to naruszenie konstytucji!!! Sam dziś byłem świadkiem jak jedno auto wyprzedzało drugie i widząc po drugiej stronie ustawiony fotoradar zaczęło nagle hamować. A nie jechało wcale na złamanie karku. Nie trzeba mieć większej wyobraźni co by było, gdyby było ślisko.... I czy ewentualna śmierć kierowcy rozstawiającym panom przemówiła by do sumienia. Dodam, że działo się to na drodze poza terenem zabudowanym, ok. 1 km za Nowym Miasteczkiem (kierunek Polkowice). TO NIE PRĘDKOŚĆ ZABIJA, TYLKO GŁUPOTA I BRAWURA!!!Prawda,że głupota ludzka nie zna granic.
s
szalony0511
W dniu 18.05.2010 o 14:36, xmen napisał:

Niech stoja z fotoradarami ale przy szkolach przy przejsciach dla pieszych itp ale nie 5m za tablica miescowosci albo na samych wylotach lub w szczerym polu w krzachac bo teren zabudowany, straz miejska i gminna tylko i wylacznie uzywa tego jako maszynke do robienia pieniedzy patrzac po tym gdzie sie ustawiaja by tylko zlapac i w wiekszosci przypadkow lamia prawo sami, i dobrze o tym wiedza ale co wladza to wladza i SM I SG lamia prawo ale i policja wystarczy zaobserwowac ile to nasza wladza jezdzi po miescie zwlaszcza drogowka zielonogorska oraz wszelkie nie oznakowane fordziki i mlodziki w prewencji ktorzy ostanio nawet sobie z kumplami z cywila urzadzali wyscigi nocne na woj. polskiego ale co wladza to wladza.Sami powinni sie podszkolić z prawa o ruchu drogowym.
s
szalony0511
W dniu 18.05.2010 o 13:40, przyjaciel Roman napisał:

Na trasie Zielona Góra - Sulechów, często spotkać można panów w miejscowości Nowy Świat za Cigacicami, stają sobie swoim białym Oplem Astrą combi na cywilnych numerach, na szutrowej drodze prowadzącej do nowego osiedla domków jednorodzinnych, a fotoradar stoi w krzaczkach. Oczywiście Panowie reprezentują prywatna firmę...Druga sytuacja...w miejscowości Konotop (pow. nowosolski, trasa Nowa Sól - Wolsztyn) na wylocie na Wolsztyn, tak zwana "straż gminna" to wręcz notorycznie przesiaduje całymi dniami w aucie (zazwyczaj ciemny VW Golf IV)...ot sobie znaleźli sposób na zarabianie...Co na pierwszy przypadek Policja?
a
antares
Straż Miejska ma niezłe pomysły z rozstawianiem stacjonarnych radarów. W moim prywatnym rankingu najbardziej debilna jest Straż Miejska z Kożuchowa, która stoi z nim w bramach, ścieżkach polnych a nawet chowa się za TIR-em. Brawo Panowie! //jesli znacie, drodzy straznicy zasadę bumerangu, lub chociażby polskie powiedzenie: "kto pod kim..." to żal mi was się robi//
~maro~
Kiedy w końcu ustawodawca dobierze się do t...łka tym nieuczciwym praktykom?! Przecież to naruszenie konstytucji!!! Sam dziś byłem świadkiem jak jedno auto wyprzedzało drugie i widząc po drugiej stronie ustawiony fotoradar zaczęło nagle hamować. A nie jechało wcale na złamanie karku. Nie trzeba mieć większej wyobraźni co by było, gdyby było ślisko.... I czy ewentualna śmierć kierowcy rozstawiającym panom przemówiła by do sumienia. Dodam, że działo się to na drodze poza terenem zabudowanym, ok. 1 km za Nowym Miasteczkiem (kierunek Polkowice). TO NIE PRĘDKOŚĆ ZABIJA, TYLKO GŁUPOTA I BRAWURA!!!
x
xmen
Niech stoja z fotoradarami ale przy szkolach przy przejsciach dla pieszych itp ale nie 5m za tablica miescowosci albo na samych wylotach lub w szczerym polu w krzachac bo teren zabudowany, straz miejska i gminna tylko i wylacznie uzywa tego jako maszynke do robienia pieniedzy patrzac po tym gdzie sie ustawiaja by tylko zlapac i w wiekszosci przypadkow lamia prawo sami, i dobrze o tym wiedza ale co wladza to wladza i SM I SG lamia prawo ale i policja wystarczy zaobserwowac ile to nasza wladza jezdzi po miescie zwlaszcza drogowka zielonogorska oraz wszelkie nie oznakowane fordziki i mlodziki w prewencji ktorzy ostanio nawet sobie z kumplami z cywila urzadzali wyscigi nocne na woj. polskiego ale co wladza to wladza.
p
przyjaciel Roman
Na trasie Zielona Góra - Sulechów, często spotkać można panów w miejscowości Nowy Świat za Cigacicami, stają sobie swoim białym Oplem Astrą combi na cywilnych numerach, na szutrowej drodze prowadzącej do nowego osiedla domków jednorodzinnych, a fotoradar stoi w krzaczkach. Oczywiście Panowie reprezentują prywatna firmę...

Druga sytuacja...w miejscowości Konotop (pow. nowosolski, trasa Nowa Sól - Wolsztyn) na wylocie na Wolsztyn, tak zwana "straż gminna" to wręcz notorycznie przesiaduje całymi dniami w aucie (zazwyczaj ciemny VW Golf IV)...ot sobie znaleźli sposób na zarabianie...
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie