Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze półrocze dobre dla producentów drobiu i jaj. Znacznie wzrósł eksport

opr. (koci)
Pod koniec drugiego kwartału br. ceny brojlerów były o 9% wyższe niż przed rokiem
Pod koniec drugiego kwartału br. ceny brojlerów były o 9% wyższe niż przed rokiem Polska Press
Pierwsza połowa 2018 roku była dosyć dobra dla większości producentów drobiu i jaj w Polsce. Eksport mięsa drobiowego z Polski w pierwszych czterech miesiącach 2018 r. wzrósł o 21% w ujęciu wolumenowym oraz o 14% w ujęciu wartościowym w porównaniu r/r.

Eksport drobiu większy niż oczekiwano wynika głównie z ograniczenia eksportu z Brazylii do Unii Europejskiej, którego wolumen w czterech pierwszych miesiącach 2018 r. spadł o 45% (r/r). Możliwe wznowienie polskiego eksportu mięsa drobiowego do Chin w drugiej połowie 2018 r. może jeszcze sprzyjać dalszemu wzrostowi eksportu.

- Warto jednak zauważyć, że pomimo wzrostu popytu w Unii Europejskiej, ceny drobiu w Polsce nie wzrosły gwałtownie w pierwszym kwartale, co wynikało ze zwiększenia produkcji - mówi Łukasz Czech, analityk rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

Pod koniec drugiego kwartału br. ceny brojlerów były o 9% wyższe niż przed rokiem. W gorszej sytuacji są producenci indyków, których cena w tym okresie była o 11,2% niższa niż rok wcześniej.

Analityk BGŻ BNP Paribas zauważa, że warunki globalne dają pozytywne sygnały dla producentów drobiu. Według najnowszych prognoz USDA, w 2018 r. globalna produkcja drobiu ma wzrosnąć o 2%, głównie dzięki wzrostowi produkcji w Unii Europejskiej, Brazylii, Stanach Zjednoczonych oraz Indiach, z czego wzrost produkcji w UE oraz Indiach ma być skierowany głównie na rynek wewnętrzny.

Według przewidywań Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, wzrost eksportu drobiu ma w 2018 r. wynieść również 2%. Globalny eksport będzie głównie napędzany przez rosnący popyt w Japonii, Ghanie, Hong Kongu, Iraku, Angoli oraz Unii Europejskiej. Największa dynamika wzrostu eksportu może zostać odnotowana w przypadku Polski, Tajlandii oraz Ukrainy. Światowy potentat w branży drobiarskiej, Brazylia, najprawdopodobniej odnotuje słaby, 1-proc. wzrost eksportu z powodu nałożonych ograniczeń handlowych przez UE oraz Rosję i problemów z eksportem do Chin oraz Arabii Saudyjskiej, która jest największym importerem brazylijskiego drobiu.

Polscy producenci jaj również zwiększyli swoje zyski. W pierwszych czterech miesiącach 2018 r. eksport jaj z Polski wzrósł o 99% w ujęciu wartościowym oraz o 59% w ujęciu wolumenowym. Perspektywa na następny kwartał jest również optymistyczna, chociaż dynamika wzrostu może wyhamować. Cena jaj w Unii Europejskiej jest 1,9% niższa niż przed rokiem, jednak poziom wstawień nowych kur niosek był w I kwartale 2018 r. niższy aż o 15% w porównaniu r/r.

Źródło: BGŻ BNP Paribas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwsze półrocze dobre dla producentów drobiu i jaj. Znacznie wzrósł eksport - Gazeta Współczesna

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska