Łukasz Konstanty
Srebrny medal Igi Wojtasik (łyżwiarstwo szybkie) to jeden z trzech krążków, jakie Biało-Czerwoni wywalczyli podczas trwającej zimowej Uniwersjady w Lake Placid. Fot. PAP/Paweł Skraba
Trzy medale wywalczyli dotychczas polscy sportowcy podczas odbywającej się w Lake Placid zimowej Uniwersjady. Na drugim stopniu podium stanęły Iga Wojtasik (łyżwiarstwo szybkie) i Barbara Skrobiszewska (biathlon), z kolei brąz wywalczyła Joanna Kil (kombinacja norweska).

Zmagania w Lake Placid potrwają do niedzieli 22 stycznia.

Srebrne medale Igi Wojtasik i Barbary Skrobiszewskiej

Znakomicie w rywalizacji na dystansie 1 000 metrów (łyżwiarstwo szybkie) spisała się Iga Wojtasik. Polka uzyskała czas 1:21,78 i w końcowej klasyfikacji uplasowała się jedynie za Koreanką Min-Sun Kim, mającą na koncie starty w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu i Pekinie.

Dobrze w rywalizacji wypadła także Natalia Jabrzyk, która zmagania zakończyła na piątej pozycji, ze stratą zaledwie 0,27 s do innej Koreanki - Chae Eun Park, która stanęła na najniższym stopniu podium.

Świetnie podczas biathlonowego biegu na 12,5 km wypadła Barbara Skrobiszewska. Polka podczas czterech wizyt na strzelnicy zanotowała tylko jeden niecelny strzał i ostatecznie zakończyła zmagania na drugiej pozycji, jedynie za plecami Kanadyjki Shillo Rouseau, a przed Czeszką Terezą Jandovą.

Na podium stanęła także Joanna Kil, która wywalczyła brązowy krążek w kombinacji norweskiej w konkurencji mass-start. Blisko podium byli także inni Biało-Czerwoni. W konkurencji sprint par mieszanych (biegi narciarskie) czwartą lokatę ze stratą 0,45 s do podium zajęli Weronika Kaleta i Mateusz Haratyk. Z kolei Jekaterina Kurakowa uplasowała się na piątej pozycji w zmaganiach solistek (łyżwiarstwo figurowe), miała jednak mocną konkurencję - w Uniwersjadzie wystąpiły bowiem m.in. Japonka Kaori Sakamoto (mistrzyni świata z 2022 roku) i jej rodaczka Mai Mihara (triumfatorka trzech imprez z cyklu Grand Prix w sezonie 2022-23).

Czwarty dzień rywalizacji w Uniwersjadzie w Lake Placid

Poniedziałek 16 stycznia to czwarty dzień rywalizacji w Lake Placid. W kilku konkurencjach o jak najlepsze lokaty powalczą także Polacy. Już o 15.30 polskiego czasu zmagania rozpoczną łyżwiarki na dystansie 3 000 metrów. W gronie 22 zgłoszonych zawodniczek są dwie Polki - Maja Płończyk i Olga Kaczmarek.

Po zakończeniu kobiecej części rywalizacji na torze pojawią się panowie, którzy o medale będą się ścigać na dystansie 5 000 metrów. Wśród startujących (początek ok. 17.15) możemy odnaleźć nazwisko jednego Polaka - Karol Karczewski pojedzie w trzeciej parze z Węgrem Botonem Bejczim.

O godzinie 20.05 zmagania rozpoczną biathloniści. Na poniedziałek zaplanowano start pojedynczej sztafety mieszanej, w której wystąpią także Polacy - Wojciech Filip i Anna Nędza-Kubiniec. Z kolei w godzinach nocnych polskiego czasu zaplanowano zmagania na skoczni narciarskiej (HS 101). O 23.05 rozpocznie się konkurs pań (Anna Twardosz, Kinga Rajda, Paulina Cieślar i Nicole Konderla), Dwie godziny później z kolei o medale powalczą panowie (Mateusz Gruszka, Karol Niemczyk, Szymon Zapotoczny, Szymon Jojko i Adam Niżnik).

W przeszłości medale podczas Uniwersjadzie zdobywali m.in Oskar Kwiatkowski, który w miniony weekend po raz pierwszy wygrał zawody snowboardowego Pucharu Świata, czy mająca na koncie brązowy medal mistrzostw świata biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga.