Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień lockdownu w Lubuskiem. Przez dwa tygodnie zamknięte będą kina, muzea, baseny. Jak radzimy sobie z kolejnymi obostrzeniami?

Sprawdziliśmy, jak wyglądają zielonogórskie ulice w pierwszym dniu kolejnego lockdownu w Lubuskiem.
Sprawdziliśmy, jak wyglądają zielonogórskie ulice w pierwszym dniu kolejnego lockdownu w Lubuskiem. Mariusz Kapała / GL
Koronawirus w Lubuskiem wciąż nie odpuszcza. Od poniedziałku, 15 marca, w województwie lubuskim są wprowadzane kolejne obostrzenia. Powód? Duża liczba zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Obecny, kolejny już, lockdown ma potrwać przez najbliższe dwa tygodnie.
  • Ministerstwo zdrowia o wprowadzeniu nowych obostrzeń w Lubuskiem poinformowało w ubiegły czwartek, 11 marca.
  • Od dziś, czyli od poniedziałku, 15 marca, wchodzą one w życie.
  • Wstępnie zmiany w Lubuskiem obowiązują do 28 marca. Czy zostaną przedłużone? Wszystko zależy od liczby kolejnych zakażeń.

Decyzja podyktowana jest faktem, że w niektórych regionach Polski, w tym i u nas, wskaźniki zachorowań na COVID-19 są najwyższe. Stąd też, by walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały do 28 marca. I to nie tylko w województwie lubuskim, ale także warmińsko-mazurskim, pomorskim i mazowieckim.

- To dla nas smutne wieści - nie ukrywają przedstawiciele obiektów sportowych czy kulturalnych w Lubuskiem. - Oczywiście do obostrzeń się dostosowujemy. Inni mówią, że przed kolejnym lockdownem walczyli o każdy dzień. Teraz będzie jeszcze trudniej.

- Lockdown? Jaka to jest walka z wirusem? - denerwuje się nasza Czytelniczka, pani Roksana. - To jest walka ze społeczeństwem!

- I na święta znów czeka nas narodowa kwarantanna? - nie kryje złości pani Kasia. - Znów będzie powtórka z tamtego roku?

Pierwszy dzień lockdownu w Lubuskiem. Przez dwa tygodnie zamknięte będą kina, muzea, baseny. Jak radzimy sobie z kolejnymi obostrzeniami?
Pierwszy dzień lockdownu w Lubuskiem. Przez dwa tygodnie zamknięte będą kina, muzea, baseny. Jak radzimy sobie z kolejnymi obostrzeniami? Mariusz Kapała / GL

Kolejny lockdown w Lubuskiem

Wprowadzenie obostrzeń to tak naprawdę kolejny lockdown w Lubuskiem. Jakie zasady będą obowiązywać w naszym województwie przez najbliższe dwa tygodnie?

Swoją działalność muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Do Lubuskiego trafią też maseczki dla mieszkańców.

Szkoły? Wprowadzono nauczanie hybrydowe

Od poniedziałku, 15 marca, lekcje w klasach I-III odbywają się w trybie hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

- Mój starszy syn dostał informację, że prawdopodobnie do wakacji zostanie w domu, na nauczaniu zdalnym - mówi pani Agnieszka z Zielonej Góry, mama dwójki dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym. - Nie ukrywam, mój starszy syn płacze nad zdjęciem klasowym, bardzo tęskni za swoimi kolegami, przez siedzenie w domu nie ma z nimi na co dzień kontaktu. Gdy młodszy dowiedział się o nauczaniu hybrydowym, to też stracił zapał i dotychczasową chęć do nauki. Pojawił się bunt....

Czytaj również

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezes Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania, mówiła nam, że nauczanie hybrydowe to na obecne czasy dobre rozwiązanie. Przypomina, że ZNP od początku pandemii stało na stanowisku, że decyzję o formie nauczania w szkole powinien podejmować dyrektor placówki w porozumieniu z organem prowadzącym...

Czytaj również:

  • https://gazetalubuska.pl/koronawirus-raport-ministerstwa-zdrowia-z-15-marca-2021-r-ponad-10-tysiecy-nowych-przypadkow-w-kraju-i-prawie-400-w-lubuskiem/ar/c1-15490114

Muzea, kina, teatry, instytucje kultury przez najbliższe dwa tygodnie nie będą przyjmować gości stacjonarnie

- Bardzo nas to martwi, że znów musimy zamknąć muzeum, tym bardziej że od 3 marca udostępniliśmy jego nową, rozbudowaną i zmodernizowaną część, obserwowaliśmy duże zainteresowanie tymi ekspozycjami - mówi Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ale dodaje jednocześnie, że muzeum jest już przyzwyczajone do takiej hybrydowej działalności. Placówka chce pewne działania promować więc online. - Już się przyzwyczailiśmy do tej nowej formy działalności - przyznaje dyrektor placówki. - Ale nie ukrywam, że nie jest to komfortowa sytuacja, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu widza z obiektem czy wystawą. Oczywiście [jeszcze przed lockdownem - dop. red.] byliśmy przygotowani do obostrzeń.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają zielonogórskie ulice w pierwszym dniu kolejnego lockdownu w Lubuskiem.

Pierwszy dzień lockdownu w Lubuskiem. Przez dwa tygodnie zam...

Na wejściu do tej pory mieszkańcom była mierzona temperatura, musieli oni na bieżąco odkażać dłonie, otrzymywali rękawiczki, by móc korzystać z ekranów dotykowych. Wszystko po to, by w placówce było jak najbezpieczniej.

- Nie możemy spotykać się z publicznością - mówi Agata Miedzińska, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. - Te wydarzenia, które były zaplanowane na najbliższe 2 tygodnie, czyli do 28 marca, przenosimy niezwłocznie na kwiecień. Odczekamy te dwa tygodnie z nadzieją, że wraz z wiosną już wszystko będzie dobrze i będziemy mogli kontynuować nasze działania na zewnątrz.

Wideo: Koronawirus w Lubuskiem. Aktualna liczba zakażeń

A Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Norwida w Zielonej Górze stawia na działalność online.

- Przypominamy, iż w związku z pandemią od 15 marca Biblioteka Norwida wprowadziła dodatkowe obostrzenia w wypożyczaniu książek i innych materiałów bibliotecznych - tłumaczy Anna Urbańska, z WiMBP w Zielonej Górze. - Nasi czytelnicy nie będą mieli bezpośredniego dostępu do księgozbioru, nie udostępniamy także materiałów na miejscu. Jednak nadal zachęcamy do zamawiania i wypożyczania książek i innych materiałów - poprzez e-katalog, mailowo lub telefonicznie. Wciąż także prowadzimy wypożyczanie czytników PocketBook i realizujemy usługę „Książka z dostawą do domu”.

Książnica organizuje także szereg wydarzeń, które będzie można śledzić w sieci.

W tryb online przechodzi także Filharmonia Gorzowska

Ostatni koncert z udziałem publiczności odbył się tu w miniony piątek. Kolejne wydarzenia zaplanowane na marzec odbędą się w zakładanym terminie, jednak już na zasadzie internetowego streamingu.

- Najbliższe przedsięwzięcia, które melomani będą mogli zobaczyć w sieci zaplanowano na 19, 21 oraz 26 marca i będą to kolejno - koncert kameralny „Mała wielka muzyka”, koncert familijny „Witaj wiosno!” oraz koncert symfoniczny „Ludwig waleczny” - mówi Urszula Śliwińska, rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej.

Wszystkim osobom, które zakupiły bilety na marcowe koncerty, filharmonia umożliwia zwroty. Kasa filharmonii czynna jest od wtorku do piątku w godzinach od 12:00 do 16:00. Za bilety zakupione drogą elektroniczną należność zostanie zwrócona automatycznie.

Do internetu swoją działalność przenosi także gorzowskie muzeum. Ale choć drzwi placówki znów zostały zamknięte przed mieszkańcami, to jej pracownicy cały czas zapraszają na spacery do muzealnego ogrodu przy ulicy Warszawskiej, który wciąż pozostaje otwarty dla zwiedzających. Tam widać już pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny, czyli kwitnące przebiśniegi i krokusy. Muzealny ogród jest czynny codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Wstęp na jego teren jest bezpłatny.

Lockdown w Lubuskiem. Lotnisko w Babimoście zawiesza loty

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które zarządza lotniskiem Zielona Góra-Babimost, podjęło decyzję o czasowym wstrzymaniu lotów od poniedziałku, 15 marca. Decyzja podjęta przez PPL związana jest z trudną sytuacją epidemiologiczną w województwie lubuskim. Wpływ na decyzję o zamknięciu lotniska miał także fakt, że duża część personelu została skierowana na kwarantannę, o czym poinformował Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt wstrzymuje spacery dla chętnych

- W związku z wprowadzeniem lockdownu w województwie lubuskim, zmuszeni jesteśmy zawiesić spacery dla osób z zewnątrz od 15 marca do 28 marca - poinformowało także Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze.

Nie popływasz w basenach miejskich ośrodków

- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zielonej Górze informuje, że w związku z wytycznymi dla województwa lubuskiego, zawartymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów, z dnia 12 marca 2021 r., od dnia 15 marca 2021 r. basen w Centrum Rekreacyjno-Sportowym oraz basen przy ul. Wyspiańskiego będą nieczynne - informuje MOSiR w Zielonej Górze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska